przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Optymalizacja procesu produkcyjnego to kluczowy aspekt dla większości przedsiębiorstw, przekładający się na zredukowanie czasu realizacji zleceń i przynoszący istotne oszczędności związane ze zmniejszeniem zapasów. To właśnie dlatego koncepcja JIT zyskuje coraz szersze uznanie wśród firm działających w branży produkcyjnej. Jednak przed podjęciem decyzji o jej wdrożeniu należy zdecydować w jakim zakresie wprowadzamy koncepcję, czy w całej organizacji, czy tylko w pewnych odcinkach jej działalności. Wybór odpowiedniego systemu informatycznego w ogromnym stopniu przyczynia się do powodzenia w realizacji JIT.
 
Ekspert SIMPLE oraz Product Manager obszaru Zarządzanie Produkcją w SIMPLE S.A. – Zbigniew Strojnowski radzi jak przygotować organizację oraz jakie elementy muszą zawierać nowoczesne systemy ERP, aby produkowanie w systemie Just in Time było możliwe.

Koncepcja zarządzania produkcją Just in Time (JIT) opiera się na następujących założeniach: eliminacja zbędnych zapasów zarówno po stronie dostawców jak i odbiorców, krótkie serie produkcji, minimalizacja kolejek, czyli jak najmniejsze czasy oczekiwania pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji oraz wysoka jakość pozwalająca na redukcję braków. Zadaniem JIT jest również redukcja niegospodarności w wykorzystaniu zasobów, np. czasu pracowników, przezbrojeń maszyn, czasu na przemieszczanie zasobów, czy też eliminacji złych relacji z kontrahentami.

Najlepiej z punktu widzenia Klienta jest zdecydować się na rozwiązanie klasy ERP, wzbogacone o wbudowane elementy bardziej zaawansowanych narzędzi planistyczno-symulacyjnych. Taki system zapewni przygotowanie harmonogramu produkcji z redukcją do minimum strat spowodowanych kosztami przezbrojeń, przestojów czy mało efektywnego wykorzystania parku maszynowego. Nowoczesne systemy informatyczne dla branży produkcyjnej wprowadzają pełną automatyzację wszystkich zdarzeń, takich jak: zamówienie od klienta, tworzenie technologii, kalkulacja kosztów, zasobów materiałowych i ludzkich, kontrola jakości wyrobu gotowego, reklamacje czy też utrzymanie ruchu wraz z rozliczaniem serwisu sprzętu.

Czas na optymalizację produkcji

Najważniejszym z punktu przydatności w realizacji koncepcji JIT jest oczywiście moduł produkcyjny systemu ERP, posiadający bogate algorytmy optymalizacyjne. Umożliwia on utworzenie bilansu potrzeb materiałowych dla określonego MPS i/lub potwierdzonych zamówień odbiorów w oparciu o strukturę wyrobu, wykorzystując dostępne stany magazynowe, aktywne zlecenia produkcyjne na półfabrykaty, transfery

międzymagazynowe, towary w drodze, tworząc zapotrzebowania zakupowe oraz zlecenia produkcyjne na półfabrykaty i wyroby gotowe. Mechanizm bilansowania ma charakter modułu obliczeniowego, nie zamraża wyniku swego działania. Dzięki temu, że korzysta z aktualnego stanu dokumentów obrotu towarowego i produkcji pozwala na branie pod uwagę wszelkich zakłóceń terminów oraz ilości dostaw i produkcji. Termin dostępności towarów dostarczanych uwzględnia czas realizacji dostaw i wielkość partii dostawczych. Cykl realizacji produkcji uwzględnia czas na udostępnienie lub dostarczenie wyrobów do odbiorcy.

Dzięki funkcjonalności APS system wyposażony jest w możliwość zmiany algorytmów optymalizacji, pozwalających na dostosowanie ich do specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Moduł ewidencji produkcji dostępny z poziomu kiosków czy urządzeń mobilnych np. kolektorów danych, daje możliwość wprowadzania danych w miejscu ich powstania, co pozwalana na szybką regulację procesu produkcyjnego i zmniejszenie ryzyka niegospodarności.

W zakresie obrotu towarowego system ERP dostarcza funkcjonalność obsługi magazynów kontrahentów. Pozwala to na bardziej precyzyjne potwierdzanie zamówienia z wyznaczeniem terminu realizacji, uwzględniającego oczekiwania klienta.

Oprogramowanie wyposażone jest również w moduł Pakowanie i Wysyłka - przeznaczony do wsparcia procesów związanych z przygotowaniem i obsługą wysyłek ze szczególnym uwzględnieniem przewoźników zewnętrznych. Pozwala na sprawną obsługę realizowanych za pomocą przewoźników przesyłek w pełnym zakresie, od generowania zleceń pakowania po obsługę generowanych bezpośrednio z systemu etykiet adresowych na drukach przewoźnika i kontrolę ich statusu. Poprzez współpracę z modułem sprzedaży następuje automatyczne powiadomienie handlowców oraz klientów o realizowanym zamówieniu.

Dodatkowym wsparciem w zakresie jeszcze sprawniejszego planowania wysyłek i redukcji kosztów oraz czasochłonności potrzebnej do ich obsługi jest moduł Obsługa Transportu do Odbiorców. Przeznaczony jest on do wsparcia procesów planowania, przygotowania i realizacji transportu. Pozwala to na sprawną obsługę wszystkich procesów obsługi transportu poprzez przygotowanie list transportowych (packing list), wybór samochodu, spedytora i trasy, kontrolę załadunku oraz generowanie dokumentów wydania. Poprzez współpracę z modułem sprzedaży następuje automatyczne powiadomienie handlowców o realizowanym transporcie.

Autor: Zbigniew Strojnowski, Product Manager obszaru Zarządzanie Produkcją w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

 

  • navireo 315x270
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner