przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów

Wiadomości

FORUNIT - zarządzanie kapitałem ludzkimFirma ForUnit stworzyła unikatowy system e-Talent do Zarządzania Kapitałem Ludzkim. Dzięki jego funkcjonalności można ekonomicznie i efektywnie zarządzać, a także inwestować w rozwój swoich pracowników. W oparciu o e_Talent można tworzyć katalogi kompetencji wraz z opisem wskaźników zachowań oraz profesjonalne opisy stanowisk pracy - odpowiadające rzeczywistym wymaganiom firmy. Na tej podstawie wskazać oczekiwane poziomy kompetencji.

hdcFirma AGroup, producent systemu do zarządzania zasobami ludzkimi HRB, podpisała umowę o zakupie znaczącego pakietu udziałów w spółce Hogart Data Centre (HDC), będącej partnerem AGroup w Polsce. Dzięki tej transakcji AGroup, mająca przedstawicielstwa w Rosji i na Łotwie, rozszerzy swoją obecność na terenie Polski. Wzajemna współpraca umożliwi AGroup wzmocnienie pozycji oraz szybki rozwój na polskim rynku, jak również zapewni klientom obsługę na jeszcze wyższym poziomie.

GAVDI - zarządzanie zasobami ludzkim, zarządzanie personelemNiemal 20 proc. przedstawicieli obszaru finansów i controllingu przyznaje, że decyzje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi w ich organizacjach są podejmowane intuicyjne i przypadkowo – wynika z badania przeprowadzonego przez firmy GAVDI Polska i Controlling Partner. Chociaż działy zarządzania zasobami ludzkimi są znacznie częściej angażowane w zagadnienia controllingu, poziom ten jest nadal niewystarczający. Zaledwie jedna trzecia firm traktuje komórki HR jako partnerów w opracowaniu strategii, a aż 90% przedsiębiorstw nie ma wyodrębnionego stanowiska controllera personalnego.

ASSECO BS - zarządzanie zasobami ludzkimi, HR, ERPFirma Karlik Elektrotechnik Sp. z o. o., ogólnopolski producent osprzętu elektroinstalacyjnego, zdecydowała się na wdrożenie nowej wersji systemu pozwalającego na zarządzanie zasobami ludzkimi Asseco HR. Dzięki temu klient Asseco BS zyskał nowe funkcjonalności, które wspomagają takie obszary działania przedsiębiorstwa, jak naliczanie wynagrodzeń, monitorowanie czasu pracy oraz obsługa umów o pracę.

EPICOR - ERP, systemy ERP, HCM, zarządzanie kapitałem ludzkimWedług przewidywań niezależnej firmy badawczej, Gartner, w 2011 roku należy spodziewać się wzrostu nakładów na rozwiązania HR. Według Deloitte i Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, systemy IT wspomagające zarządzanie procesami kadrowymi to najpowszechniejsze narzędzie organizacji funkcji kadrowej w Polsce, szczególnie w grupie największych firm. Posiadanie lub wdrażanie narzędzi IT do zarządzania procesami kadrowymi oraz zaawansowanych narzędzi polityki personalnej idzie w parze z postrzeganiem roli HR jako partnera strategicznego w przedsiębiorstwach.

STREAMSOFT - ERP, systemy ERPSpecjaliści z firmy Streamsoft, w odpowiedzi na oczekiwania klientów, przygotowali specjalną aplikację do tworzenia zamówień od odbiorców, która współpracuje z systemem ERP – Streamsoft PRESTIŻ. Aplikacja powstała w celu usprawnienia procesu tworzenia zamówień od odbiorców. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się także w tych branżach, w których występuje wariantowość produkcji, np. w branży betonowej, meblarskiej, u producentów okien itp.

BCC - ERP, zarządzanie czasem pracy, zarządzanie zasobami ludzkimi, SAPOd czerwca br. jako partner firmy Kaba, BCC dostarcza klientom kompleksowe rozwiązania do zarządzania czasem pracy i kontroli dostępu do firmy i jej pomieszczeń, w pełni zintegrowane z systemem SAP HR

EPICOR - ERP, zarządzanie kapitałem ludzkim, HCMEpicor informuje o rosnącym zapotrzebowaniu na oprogramowanie HCM. Wzrost popytu obserwowany jest wśród firm poszukujących kompleksowego rozwiązania do zarządzania kapitałem ludzkim. HCM Epicor to kompleksowy system informacji o zasobach ludzkich. Automatyzuje procesy HR, umożliwia firmom śledzenie, analizowanie i zarządzanie wszystkimi danymi na temat pracownika, począwszy od złożenia podania o pracę, aż po odejście na emeryturę.

simpleLantmannen Unibake Poland, należący do międzynarodowej grupy z branży piekarskiej, wybrał rozwiązanie PERSONEL SIMPLE.ERP.

GAVDI - zarządzanie zasobami ludzkimi, kadry i płaceWedług badania „Barometr HR” (Aon Hewitt) jednym z głównych priorytetów dla członków zarządów i dyrektorów personalnych jest wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie zasobami ludzkimi. Kadra zarządzająca widzi więc potrzebę zastosowania narzędzi IT, które wiążą się nie tylko z oczywistymi oszczędnościami finansowymi, ale wpływają także na poprawę skuteczności i efektywności funkcjonowania procesów HR w organizacji.

COMARCH - ERP, systemy ERP, Kadry i płace, CRMZiaja zatrudnia kilkaset osób na stanowiskach produkcyjnych i umysłowych. Obsługa kadrowo-płacowa takiej grupy ludzi wymaga odpowiedniego zaplecza w postaci systemu informatycznego. Firma zdecydowała się na wdrożenie modułu Płace i Kadry programu Comarch OPT!MA, który posiada funkcjonalności wymagane przez spółkę

SIMPLE - ERP, zarządzanie zasobami ludzkimi, systemy ERPJedno z największych przedsiębiorstw z branży zaawansowanych technologii Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o. zarządza, jednym z najważniejszych zasobów firmy ? PERSONELEM, za pomocą SIMPLE.ERP.

simpleFirma Bel Polska Sp. z o.o. która jest częścią grupy Fromageries Bel, największego producenta markowych serów i serków w Europie i Ameryce, znanych na całym świecie, zarządza zasobami ludzkimi z systemem PERSONEL SIMPLE.ERP.

COMPSOFT - ERP, zarządzanie zasobami ludzkimi, HRUPS SCS Polska Sp. z o.o. to kolejna firma, która dołączyła do grona użytkowników rozwiązania wspomagającego zarządzanie zasobami ludzkimi autorstwa mieleckiej spółki COMP Soft.

Szkolenie e-fektywne

Działy HR stale muszą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wymagającego pracownika, który oczekuje coraz ciekawszych form motywacji, zaś firmy szkoleniowe ? dbać o nowoczesnego klienta, który zaczyna szukać alternatyw dla sztampowych szkoleń dostępnych na polskim rynku. Strzałem w dziesiątkę jest wykorzystanie metod łączonych ?z wykorzystaniem nie tylko nowoczesnych technologii, ale i zabawy. Gry przeglądarkowe ? dotychczas postrzegane jako nieskomplikowane platformy rozrywkowe, zaczynają drugie życie w branży HR.

ASSECO BS - ERP, systemy ERP, zarządzanie zasobami ludzkimiAsseco Business Solutions S.A. zakończyło wdrożenie rozwiązania klasy HR, wspomagającego obsługę procesów biznesowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w firmie Autostrada Eksploatacja S.A. Ta działająca na podstawie umowy z Autostradą Wielkopolską S.A. spółka operatorska odpowiada za utrzymanie liczącego prawie 150 km odcinka płatnej autostrady A2 Konin – Nowy Tomyśl.

MACROLOGIC - ERP, systemy ERP, HR, kadry i płaceKażdy menadżer kierujący dużą firmą może podać dziesiątki przyczyn, z powodu których pracownicy nie mogą przyjść do pracy - chorują; mają szkolenia; urlopy planowane i tzw. kacowe (urlop na żądanie); wypadki, mogą utknąć gdzieś w drodze, bo samochód się popsuje; mogą nawet zrezygnować z pracy itp. Potencjalnie dane te powinny trafiać do działu kadr, ale nie mamy pewności, że dotrą ona na czas i nie spowodują zaburzeń w bieżącej działalności firmy. Czasem o pewnych zdarzeniach informowany jest bezpośrednio dział HR, czasami ta informacje dociera innym kanałem i ginie, ponieważ nie ma narzędzia jej propagacji i przetworzenia. Wprowadza to dezorganizację w firmie. Na to szerokie spektrum zdarzeń nakłada się proces biznesowy prowadzony przez firmę np. dostarczanie i odbiór przesyłek, prowadzenie magazynu , ale może to również być produkcja, bądź działalność serwisowa itp.

gavdiSpółka Tauron Polska Energia podpisała kontrakt na realizację projektu implementacji systemu ERP SAP. Wdrożenie przeprowadzi firma SI-Consulting S.A. we współpracy z GAVDI Polska S.A. Zgodnie z harmonogramem start produktywny systemu planowany jest na 1 lipca b.r.

Instytut Analiz im. Karola GausssaJak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w 2008 roku w Polsce zarejestrowanych było blisko 4 tysiące agencji rekrutacyjnych. Kryzys finansowy zmniejszył ich liczbę o 25%. W razie wystąpienia problemów finansowych, przedsiębiorcy redukcję kosztów zaczynają od działów, które same z siebie nie przynoszą wyraźnych zysków.

bpsc_hrW połowie 2011 roku system wspomagający zarządzanie zasobami ludzkimi mHR oferowany przez BPSC SA funkcjonować będzie w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Oprogramowanie obejmie swoimi funkcjonalnościami wszystkich 1500 pracowników Banku.

Ludzie stanowią podstawę skutecznego funkcjonowania organizacji. Z tego powodu tak ważną rolę odgrywa kwestia właściwej selekcji pracowników. Przekłada się ona bezpośrednio na wskaźniki finansowe – skuteczne procedury selekcji i awansu mogą pomóc zaoszczędzić przedsiębiorstwom ogromne sumy rocznie.

GAVDI - SAP, ERP, ControllingDziały HR nie mają wpływu na strategiczne decyzje i wyniki biznesowe firm ? taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez firmę Mercer wśród przedsiębiorstw z regionu EMEA. Tymczasem, efektywna realizacja celów biznesowych organizacji nie jest możliwa bez uspójnienia funkcji HR ze strategią przedsiębiorstwa. Jak zatem sprawić by działy personalne znalazły się bliżej biznesu i mieć pewność, że działania kadrowe będą prowadzone zgodnie z ogólnofirmową strategią? Odpowiedzią na te wyzwania może być zastosowanie narzędzi strategicznego controllingu personalnego.

simpleMETRONA POLSKA Sp. z o.o. oferująca nowoczesne elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania, zawory termostatyczne oraz wodomierze i ciepłomierze, rozpoczęła pracę na nowym obszarze SIMPLE.ERP Zarządzanie Personelem.

GAVDI - SAP, zarządzanie zasobami ludzkimi, ERP, kadr i płacFirma Praktiker Polska Sp. z o.o. zakończyła proces migracji lokalnego systemu wspomagającego zarządzanie zasobami ludzkimi na globalny SAP HRGrupy Praktiker. Przeniesione zostały obszary kadr i płac, zarządzania strukturą organizacyjną oraz aplikacje portalowe służące do obsługi procesów planowania czasu pracy, ocen okresowych i premiowania. Za migrację systemu na gruncie polskim odpowiedzialna była firma GAVDI Polska S.A.

COMARCH - kadry i płace, OPT!MA, Systemy ERPDział płacowo-kadrowy Banku Spółdzielczego w Kolbuszowej, należący do grupy BPS, która zrzesza 359 banków w Polsce, pracuje na programie Comarch OPT!MA. Implementację oprogramowania i szkolenie pracowników Banku przeprowadził Partner Comarch ? firma PROFERIS z Rzeszowa.

BPSC - ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI, KADRY I PŁACEZakończyło się wdrożenie systemu wspomagające zarządzanie zasobami ludzkimi mHR w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Wdrożenie realizowane było w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt obejmuje 800 pracowników zatrudnionych w tej instytucji.

SYGNITY - systemy ERP, ERP, zarządzanie zasobami ludzkimi, kadry i płaceMax Elektronik (Grupa Sygnity) wdraża system wspierający zarządzanie zasobami ludzkimi MAX Personel w firmie Hardex SA. Klient jest jednym z największych w Europie producentów płyt pilśniowych.

GAVDI - HR, zarządzanie zasobami ludzkimi, kadry i płace, zarządzanie kadramiFirmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu zasobami ludzkimi .W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Rozmowa z Bartoszem Blaszke, Zastępcą Dyrektora Finansowego TRI (Poland) Sp. z o.o.

IFS - systemy ERP, MRP, ERPDecyzja o wdrożeniu systemu IFS Applications zapadła w TRI jeszcze, zanim uruchomiono produkcję.Z czego to wynikło?

Rzeczywiście, pracujemy z systemem IFS Applications już od 10 lat, od momentu powstania firmy. Jesteśmy producentem części dla fabryk samochodów we Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji i na Węgrzech. Komunikacja z naszymi klientami odbywa się wyłącznie na zasadzie elektronicznej wymiany danych. Tą drogą otrzymujemy od nich wszelkie dokumenty, takie jak prognozy zakupowe, dzienne zamówienia i faktury. W związku z tym od początku niezbędny był w firmie system ERP wspomagający obsługę standardu EDI.

MACONOMYW dobie silnej konkurencji i zmiennego popytu rynkowego, sztuka zarządzania nowoczesną firmą usługową polega na optymalizacji działań operacyjnych. Ma to największy wpływ na rentowność całej firmy, projektów i poszczególnych osób. Okazuje się, że największe straty wynikają z błędnego przyporządkowania kosztów, strat czasu związanego z obsługa projektu oraz złego wykorzystania kompetencji pracowników. Nawet niewielkie oszczędności w tych obszarach mogą w wymiarze całej firmy stanowić poważną kwotę. Praktyka wskazuje, że eliminacja braków w działaniach operacyjnych, dzięki wprowadzeniu systemu wspomagającego zarządzanie, może w znaczący sposób wpłynąć na zyskowność firmy.

BCC - zarządzanie zasobami ludzkimi, HR, SAP, ERPJeden z największych pracodawców w Polsce wdraża nowoczesne narzędzia samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej oraz dedykowanego rozwiązania pozwalającego na rozliczanie czasu pracy przez intranet w systemie SAP. Wdrożenie tych rozwiązań - SAP ESS/SAP MSS (Employee Self Service, Manager Self Service) oraz dedykowanej aplikacji e-Time - prowadzone jest przez BCC.

GAVDI - SAP, ERP, HR, kadry i płace, zarządzanie zasobami ludzkimiW czasach gdy rynek wdrożeń IT rozwija się coraz dynamiczniej, a oczekiwania klientów rosną z roku na rok, potrzebne są usługi wykraczające poza standardowe rozwiązania. Dlatego firma GAVDI w ramach Centrum Rozwoju Aplikacji oferuje produkty komplementarne do systemu SAP HR oraz usługi idealnie skrojone na miarę indywidualnych potrzeb każdej organizacji.

BPSC - systemy ERP, kadry i płace, zarządzanie zasobami ludzkimiUrząd Miasta Lublina wybrał System mHR jako platformę wspierająca realizację Strategii Rozwoju Zasobów Ludzkich. Wdrożenie realizowane będzie w ramach projektu „Kadry nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” w ramach programu: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). To kolejny projekt obejmujący wdrożenie oprogramowania BPSC SA w instytucjach samorządowych.

DST rozpoczęło wdrożenie modułu kadrowo – płacowego aplikacji Baan HR w Kujawskich Zakładach Przemysłu Owocowo-Warzywnego WŁOCŁAWEK należącym do Grupy Kapitałowej AGROS NOVA.

DELOITTE - systemy informatyzneFirma doradcza Deloitte wdraża system samoobsługi pracowniczej oraz menedżerskiej oparty o rozwiązanie SAP Human Capital Management dla Banku Pekao SA. Jest to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej kompleksowych rozwiązań na polskim rynku.

PODOBNE

 

  • erpframe
  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250