przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Korzyści wynikające z lokalizacji rozwiązań biznesowych w chmurze są coraz bardziej oczywiste dla biznesu. Z tego też względu liderzy rynku IT decydują się na rozwój kluczowych aplikacji w tym modelu. Z powodzeniem przenoszone są do chmury również procesy zaliczane do kategorii ERP. O rynku chmurowych rozwiązań ERP w Polsce rozmawiamy z Arkadiuszem Sikorą, dyrektorem sprzedaży aplikacji w Oracle Polska.


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Jakie nastawienie do modelu cloud computing mają klienci rozważający wdrożenie systemu ERP Polsce?
arkadiusz sikora oracleNastawienie polskich firm do koncepcji ERP w chmurze i ogólnie do modelu cloud computing bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy dostrzegają wielorakie korzyści modelu chmurowego, mają też ogromny wybór różnych rozwiązań tej klasy, jako że procesy ERP stają się coraz bardziej „towarem rynkowym” i coraz lepiej są adresowane przez współczesne IT. Obecnie dostępne rozwiązania – takie, jak znajdujemy np. w Oracle ERP Cloud - obejmują wszystkie domeny ERP: od finansów, poprzez zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie, produkcję, aż analityki biznesowe dostępne w chmurze.

Jednym z argumentów najbardziej przemawiającym za przyjęciem ERP w chmurze są dużo niższe koszty użytkowania takich rozwiązań - firmy po prostu nie chcą już ponosić wielkich kosztów inwestycji we własnej siedzibie a korzystać bardziej w modelu subskrypcyjnym („pay-per-use”). Co więcej, firmy rozumieją coraz częściej, iż nadmierne modyfikowanie sprawdzonych światowych standardów przynosi wiele szkody i kosztuje w dłuższej perspektywie więcej, niż z korzystanie z takich wzorców. Dodatkowo, każda modyfikacja paradoksalnie powoduje zwiększenie sztywności rozwiązania, przez co takie wdrożenia nie dają łatwiej ścieżki aktualizacji, podnosząc koszt użytkowania i jednocześnie zamykając drogę do innowacji.
Czy wybór rozwiązania w chmurze firmy argumentują kosztami, czy bezpieczeństwem?
W dłuższej perspektywie koszt posiadania aplikacji w chmurze, po uwzględnieniu wszystkich składników, będzie zawsze rozwiązaniem bardziej optymalnym niż rozwiązanie on-premise. Przede wszystkim rozwiązujemy dylemat zasadności wykonywania aktualizacji. W chmurze zawsze pracujemy na najnowszej wersji mając do dyspozycji najnowsze osiągnięcia po stronie technologii (np. mobilnych), ale też najnowsze rozwiązania z punktu widzenia procesów biznesowych. Dzisiaj wydaje się już naturalne, że każda nowa implementacja systemu ERP powinna najpierw rozważyć, czy rozwiązanie chmurowe spełni jej wymagania - a dopiero przy negatywnej weryfikacji chmury wziąć pod uwagę inne opcje.

O oszczędnościach wynikających z przyjęcia modelu chmurowego już mówiliśmy – jeśli policzmy dokładnie wszystkie koszty instalacji on-premise, to chmura jest bezwzględnie tańsza. Dochodzi także niebagatelna kwestia bezpieczeństwa danych. Cyberprzestępczość cały czas rośnie, zaś dane biznesowe mają coraz większą wartość. Jest oczywiste, że żadna - nawet największa organizacja w Polsce, nie jest w stanie wydawać takich pieniędzy na zabezpieczenia jak np. Oracle do ochrony swojego centrum przetwarzania danych.
Chmura publiczna, prywatna czy rozwiązania hybrydowe - które rozwiązanie wybierane jest najczęściej?
Chmura prywatna niczym się nie różni od tego co już dzisiaj mają firmy wielooddziałowe – więc to o czym warto rozmawiać w kontekście zmiany (o ile nie jest prawnie wykluczone) to chmura publiczna z odpowiednimi systemami bezpieczeństwa dla klientów. Naturalnie są branże, którym będzie trudniej korzystać z takiego rozwiązania, bądź będzie to niemożliwe z uwagi na wymagania prawa. Dobrym przykładem są sektory związane z bezpieczeństwem narodowym, czy usługi finansowe. Dla tego typu obszarów, gdzie regulacje określają w specyficzny sposób konieczność przechowywania danych na danym obszarze geograficznym, Oracle ma od niedawna odpowiedź w postaci koncepcji „Oracle Cloud-at-the-Customer”. W skrócie są to usługi realizowane we własnym centrum przetwarzania danych klienta, ale całkowicie kompatybilne z Oracle Cloud. Użytkownicy mogą je wykorzystywać do różnych celów - takich, jak odtwarzanie po awariach, projektowanie i testowanie aplikacji, czy dostrajanie obciążeń i elastyczne ich rozdzielanie. Ponieważ usługi są w pełni zarządzane przez Oracle, klienci uzyskują te same korzyści używając ich w Oracle Cloud, jak we własnych ośrodkach.

Wydaje się również, iż w najbliższym czasie atrakcyjna będzie chmura hybrydowa, co wynika z faktu, że firmy mają już poczynione znaczne inwestycje w ERP-owe rozwiązania on-premise. W efekcie przez pewien czas, liczony latami - będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami, gdzie część procesów będzie obsługiwana nadal w obecnej infrastrukturze firm, ale nowe pojawią się w modelu SaaS, zintegrowane z istniejącymi systemami przez Web Services.
Wybierając drogę do chmury, czym powinien kierować się polski przedsiębiorca?
Wejście w chmurę to dzisiaj już nie kwestia „czy” tylko „kiedy” – klienci powinni w świadomy sposób budować swoją strategię migracji do chmury i następnie ją realizować przy pomocy sprawdzonych partnerów. Każda taka strategia powinna być dopasowana do konkretnego przypadku i możliwości klienta, zaś dokładna analiza odpowie na pytanie: kiedy i jakimi rozwiązaniami wchodzić w chmurę.

Oracle jest otwarty na współpracę z klientami w temacie budowania optymalnej strategii przejścia do chmury, czy określenia parametrów migracji i zaadresowania tych obszarów krytycznych, które w konkretnym przypadku pozostaną w centrum obliczeniowym klienta. Nasi eksperci oceniają, do jakiego poziomu stosu aplikacyjnego klient jest gotów powierzyć opiekę ekspertom Oracle a od jakiego chciałby samodzielnie zajmować się systemem.

Szczególnie polecamy klientom podejście ewolucyjne i zastosowanie chmury hybrydowej. Takie rozwiązanie pozwala przejść drogę od starszych do najnowocześniejszych technologii, bez konieczności zastępowania jednego drugim w jednym punkcie czasowym. Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają rozszerzyć w szybki sposób funkcje systemu ERP on-premise bez konieczności przeprowadzania długotrwałych wdrożeń, tym samym zmniejszając ryzyko transakcyjne oraz oddając rozwiązanie do dyspozycji użytkowników w znacznie krótszym czasie.
Autor: Arkadiusz Sikora, Dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska
Źródło: www.oracle.com

PODOBNE


 

  • erpframe
  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250