przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Dokładnie połowa ankietowanych przez Forbesa i Hitachi menadżerów zaproszonych do współudziału w badaniu How do Win at Digital Transformation przyznała, że skupienie działań wokół cyfrowej transformacji biznesu jest ich najważniejszym strategicznym celem.

REKLAMA:
raport erp 2017 kliknij pobierz
 


Mimo że za liderów biznesowego wykorzystania danych i ich analizy uważa się 44% respondentów, do osiągania wyższych zysków za ich sprawą przyznało się aż 91% wszystkich uczestników badania. Potencjał adaptacji technologii trzeciej platformy jest więc wysoki, choć wciąż niewykorzystywany w pełni.

Na co dziś stawia biznes?

IDC prognozowało przed rokiem, że pod koniec 2017 roku dwie trzecie największych światowych spółek postawi cyfrową transformację biznesu w centrum swojej strategii. Wiele wskazuje na to, że jest to bardzo prawdopodobna prognoza, a jednym z sygnałów są wyniki badania zrealizowanego przez Forbes Insight w kooperacji z firmą Hitachi.

50% uczestników badania przyznało, że w ciągu dwóch najbliższych lat ich nadrzędnym celem jest reakcja na zmieniającą się pod wpływem cyfrowej transformacji rzeczywistość biznesową. Na drugim miejscu (38%) znalazła się aktywność z zakresu fuzji i przejęć, na trzecim skupienie się na nowych produktach i usługach (35%). Dwa cele wymieniane w dalszej kolejności to natomiast rozszerzenie działań o nowe obszary biznesu (24%) i ekspansja zagraniczna (22%).

Ten stan rzeczy znajduje swoje odzwierciedlenie także w planach inwestycyjnych spółek zaproszonych do wzięcia udziału w badaniu.
Pamiętajmy, że wyznaczenie priorytetów to jedno, a znalezienie funduszy na ich realizację to drugie. Można jednak śmiało powiedzieć, że digitalizacja firm ze statusu „warte obserwacji” w latach 2012-2013 ewoluowała przez miano reorganizatora modeli biznesowych w 2014 r. do statusu „niezbędne” w okresie 2015-2016, poprzez poprawę produktywności firm i umożliwienie im zdobywania przewagi konkurencyjnej. Potwierdzają to wnioski z raportu Forbesa i Hitachi, z których wynika, że kluczowe plany inwestycyjne przedsiębiorstw obejmują technologie stojące za cyfrową transformacją oraz zwiększanie gromadzonych danych i możliwości ich analizowania – wyjaśnia Tomasz Galas, wiceprezes zarządu Atmana, lidera polskiego rynku data center.
Wyzwania „DX”

Uczestnicy badania w dość ciekawy sposób podeszli do technologii związanych z cyfrową transformacją biznesu (DX). Z jednej strony niemal 30% z nich uznało ich wdrożenie za największe wyzwanie, z drugiej – 56% respondentów nie miało wątpliwości co do tego, że wnoszą największy wkład w sukcesywną digitalizację firm.

Do głównych wyzwań wskazywanych przez ankietowanych należy jeszcze dodać niedobór wykwalifikowanych specjalistów IT, brak jasnej i przejrzystej wizji zwrotu ku procesom transformacyjnym czy ograniczenia budżetowe.
Nadrzędne wyzwania pozostają niemal niezmienne, choć firmy coraz częściej analizują wybór rozwiązań zoptymalizowanych kosztowo, w tym outsourcing IT, który pozwala ograniczyć wydatki czy poradzić sobie z problemem braku wykwalifikowanej kadry IT. Zdaniem respondentów badania główną technologią otwierającą przedsiębiorcom drogę do szybkiego ucyfrowienia jest cloud computing – wskazało na niego aż 64% ankietowanych menadżerów, ze względu na szybki dostęp do infrastruktury IT o odpowiednich zasobach czy możliwość dostosowywania jej skali do aktualnych potrzeb – podkreśla Tomasz Galas z Atmana.
Ponad bilion na technologie

Opublikowana w lutym aktualizacja raportu firmy analitycznej IDC Worldwide Digital Transformation Spending Guide zawiera prognozę, zgodnie z którą światowe wydatki przedsiębiorstw na technologie odpowiedzialne za cyfrową transformację biznesu do końca bieżącego roku przekroczą bilion dolarów, osiągając nawet 1,2 bln $, co stanowi blisko 20-procentowy wzrost w stosunku do 2016 r. Nakłady finansowe przeznaczane przez globalne przedsiębiorstwa na technologie „DX” kolejny próg – 2 bilionów dolarów – mają z kolei przekroczyć już do końca bieżącej dekady.

PODOBNE


 

  • erpframe
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner