Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów

czyli… kolektory danych w służbie magazynierów

COMARCH - ERP, systemy ERPMagazyn to miejsce w firmie, gdzie zawsze sporo się dzieje. Ciągłe przyjęcia, wydania, przygotowanie wysyłek, okresowe inwentaryzacje – wszystkie te procesy wymagają zarówno szybkości, jak i precyzji. Z życia codziennego wiemy, że szybko nie znaczy dokładnie. Jednak okazuje się, że to wcale nie musi być prawda.
{MosModule module=ArtykułyAIRDRFIDWMS_Reklamal}
Idealny magazynier to taki, który doskonale zna swój magazyn – wie, jakie pozycje asortymentowe ma na stanie oraz w których sektorach powinien ich szukać. Jednak często zdarza się, że nawet dla pracownika z długoletnim stażem perfekcyjne zapamiętanie szczegółowych informacji, np. kodów wszystkich towarów, jest niezwykle trudne, a dla nowego członka załogi wręcz niemożliwe. Może mieć na to wpływ choćby rozległość i różnorodność oferty firmy.

W czasach, gdy dostępne są narzędzia mobilne wspierające zadania logistyków, nie muszą oni mozolnie gromadzić niezbędnej wiedzy w swej pamięci. Wystarczy, że informacje o towarach, ich położeniu i aktualnych stanach, a także dane kontrahentów czy informacja o ruchach magazynowych dostępne są z poziomu kolektora danych. Wykorzystanie aplikacji Comarch ERP Mobilny Magazynier nie tylko odciąża pracowników od konieczności „nauki” magazynu, ale także sprawia, że nowo zatrudnione osoby szybciej wdrażają się w pracę i popełniają mniej błędów.

Praca magazyniera „uzbrojonego” w mobilny kolektor danych wyposażony w czytnik kodów kreskowych polega głównie na „strzelaniu” z wykorzystaniem kolektora, czyli sczytywaniu kodów kreskowych z poszczególnych pozycji asortymentowych czy regałów.

Czytnik kodów – pogromca błędów

Wyobraźmy sobie, że zamówiliśmy u naszego dostawcy dwie palety towaru A i osiem palet towaru B. Dostawca przywiózł nam towary w umówionym terminie, pozostało jedynie wprowadzenie ich do ewidencji magazynowej. Jednak pech chciał, że magazynier pomylił asortyment, wprowadzając na papierowym dokumencie przyjęcia magazynowego towar A jako towar B i odwrotnie. Ponieważ w kolejce czekała już następna dostawa do przyjęcia, magazynier nie pisał z kaligraficzną starannością i okazało się, że osoba wprowadzająca papierowy dokument przyjęcia do systemu potraktowała 2 jak 7, a 8 jak 3.

Taki scenariusz mógł się zdarzyć w każdej firmie. Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje tego rodzaju pomyłek ludzkich. Ponieważ system klasy ERP w efekcie błędnego przyjęcia wskazuje stany niezgodne z rzeczywistością, mogliśmy np. przyjąć od klienta zamówienie na asortyment, którego faktycznie nie posiadamy na stanie. O tym, że podobnego rodzaju pomyłki są kosztowne, nie trzeba nikogo przekonywać.

Podstawowym założeniem pracy z wykorzystaniem aplikacji mobilnej działającej na kolektorze z czytnikiem kodów kreskowych jest ograniczenie pomyłek ludzkich do minimum. Przyjmowanie czy wydawanie towarów odbywa się poprzez automatyczne sczytywanie kodów. Dzięki temu mamy pewność przyjęcia/wydania właściwego asortymentu we właściwej ilości. Najczęściej wskazywaną korzyścią, na którą zwracają uwagę klienci korzystający z aplikacji Comarch ERP Mobilny Magazynier, jest redukcja liczby błędnych przyjęć i wydań magazynowych. Przeciętnie liczba niepoprawnych wydań i przyjęć spada po wdrożeniu aplikacji mobilnych w obszarze magazynowym o ok. 95 proc., natomiast czas wydania z magazynu zmniejsza się średnio o 47 proc.

Aplikacja Comarch ERP Mobilny Magazynier wskazuje najbardziej optymalną ścieżkę kompletacji towarów.

Aplikacja na miarę nowoczesnego magazynu

Rozwiązanie Comarch ERP Mobilny Magazynier, zainstalowane na mobilnym urządzeniu, współpracuje z systemami do zarządzania Comarch ERP Altum, Comarch ERP XL oraz Comarch ERP Optima. Współpraca tych dwóch systemów, mobilnego i stacjonarnego, polega na wymianie danych niezbędnych do prowadzenia gospodarki magazynowej. Dodatkowo, Comarch ERP Mobilny Magazynier posiada szereg funkcji, które mają za zadanie wspomagać codzienną pracę magazyniera.

Do najważniejszych możliwości rozwiązania można zaliczyć:
  • możliwość weryfikacji towaru na podstawie sczytanego kodu, numeru EAN lub położenia, pobieranie dyspozycji wydania, przyjęcia oraz przesunięcia towaru bezpośrednio z systemu klasy ERP na kolektor danych, a następnie ich realizację za pomocą niniejszego urządzenia,
  • wystawianie dokumentów magazynowych z poziomu kolektora danych (przyjęcia, wydania, przesunięcia),
  • filtrowanie listy towarów według kryterium wybranego przez użytkownika (kod towaru, kod EAN, nazwa, symbol),
  • obsługę inwentaryzacji.

Sprawna inwentaryzacja

Czasy, gdy inwentaryzacja kojarzyła się z mozolnym nocnym zliczaniem asortymentu czy przerwaną na tydzień regularną działalnością firmy, odchodzą w niepamięć. Aplikacje mobilne usprawniają obsługę inwentaryzacji i pozwalają kilkukrotnie skrócić czas potrzebny na jej przeprowadzenie. Jedyne, co leży w gestii pracownika, to sczytywanie poszczególnych pozycji asortymentowych oraz lokalizacji, w których one się znajdują, za pomocą kolektora danych. Porównanie stanów rzeczywistych i położenia towaru z ilościami oraz położeniem zaewidencjonowanym w systemie centralnym oraz korygowanie ewentualnych niezgodności dokumentami PW/RW w rozwiązaniu klasy ERP odbywa się automatycznie.

Proces inwentaryzacji odbywa się z wykorzystaniem arkuszy inwentaryzacyjnych, które mogą obejmować całość asortymentu, ale także określone grupy towarowe, części tych grup lub nawet pojedyncze pozycje w asortymencie. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie inwentaryzacji w taki sposób, że w danym momencie inwentaryzowany jest np. tylko wybrany regał czy sektor w magazynie lub równie dobrze tylko jedna półka czy alejka w sklepie detalicznym. Korzyść polega na możliwości niezakłóconego kontynuowania codziennej działalności nawet w wyjątkowej sytuacji, jaką jest okresowa inwentaryzacja.

Pracuj, jak Ci wygodnie

Praca na dokumentach magazynowych jest elastyczna. W zależności od przyjętego w firmie modelu dokumenty mogą być tworzone z poziomu systemu klasy ERP, a następnie przydzielane magazynierom do realizacji lub to magazynierzy mogą tworzyć nowe dokumenty na kolektorach danych. Co ważne, bez względu na wybrany sposób pracy wymiana informacji pomiędzy centralnym systemem do zarządzania a aplikacją mobilną odbywa się na bieżąco.

Klienci mają do wyboru dwa modele pracy w aplikacji Comarch ERP Mobilny Magazynier: wersję online oraz offline. Najważniejszym wyróżnikiem rozwiązania online jest możliwość pracy terminalowej magazynierów oraz wymiana danych na linii system klasy ERP – aplikacja mobilna w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pracownik magazynu zawsze ma wgląd do bieżących informacji zapisanych bezpośrednio w systemie klasy ERP. Natomiast praca w trybie offline odbywa się na zasadzie synchronizacji, czyli okresowej wymiany danych z systemem klasy ERP. Wybór pomiędzy modelem online a offline zależy od preferencji i specyfiki danej firmy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć kilka istotnych kwestii, które zbiorczo przedstawiono w tabeli.

Dla kogo Comarch ERP Mobilny Magazynier?

Procesy logistyczne są równie istotnym obszarem zarówno w dużych przedsiębiorstwach posiadających wiele magazynów, jak i w firmach, dla których być może jedynym magazynem jest zakładowy sklep. Rozwiązanie Comarch ERP Mobilny Magazynier sprawdzi się w obu tych przypadkach. Narzędzie polecamy każdej firmie, której zależy na zwiększeniu efektywności działań z obszaru logistyki.

Jednym zdaniem: Wykorzystanie wsparcia aplikacji mobilnych i kolektorów danych w obszarze magazynowym jest upowszechniającą się dobrą praktyką, a za kilka lat stanie się codziennością pracy większości firm.

Edyta Kozek - Business Development Manager ERP

Źródło: www.comarch.pl

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250