Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach

Artykuły

Z uwagi na ustanowione miesiąc temu rządowe regulacje i ważne ograniczenia w zakupach offline, wiele firm e-Commerce przeżywa swój rozkwit. Pomimo tego, nie każdy sklep internetowy dobrze na tym wychodzi. Trudności w obsłudze jeszcze większej liczby zamówień, bez uporządkowanych procesów back-office i skalowalnego magazynu, okazuje się wyzwaniem nie do przejścia dla wielu e-sklepów.

Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiań technologicznych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie magazynów, ale nie tylko. Żeby nie być gołosłownym, przywołam dane firmy IDC dotyczące inwestycji w rozwiązania Internetu Rzeczy.

Opakowania zwrotne i transportery giną? Nie wracają od klienta lub wracają uszkodzone? Pracownicy marnują czas na poszukiwania zagubionego sprzętu? A co, jeśli istnieje proste rozwiązanie tego problemu?

W magazynach zachodzą obecnie bezprecedensowe zmiany, do których w dużej mierze przyczynił się rozwój handlu elektronicznego – przewiduje się, że do roku 2020 sprzedaż internetowa w Europie wzrośnie do ponad 700 mld dolarów z obecnych 457 mld dolarów. Jednocześnie konsumenci nadal oczekują, by zamówione produkty doręczane im były jeszcze szybciej.

Z wyborem systemu WMS wiąże się lawina pytań. Wątpliwości są nie tylko liczne, ale też bardzo różnorodne: od technicznych zagadnień po kwestie organizacyjne. Aby ułatwić odnalezienie się w gąszczu wątpliwości, wybraliśmy kilka najistotniejszych pytań, które warto sobie zadać, decydując się na wprowadzenie systemu WMS we własnym biznesie.

Śledzenie przesyłek na każdym etapie realizacji zlecenia ma od zawsze kluczowe znaczenie dla branży transportu i logistyki (T&L). Pomimo, że to właśnie przedsiębiorstwa z tego sektora były pionierami wykorzystywania rozwiązań mobilnych i technologii monitorowania, to nadal mają one sporo do zrobienia w zakresie uzyskania pełnej przejrzystości łańcucha dostaw. Przykładowo przesyłka zeskanowana przy załadunku po opuszczeniu magazynu „znika” aż do momentu zeskanowania jej w kolejnym punkcie podróży.

Na całym świecie handel elektroniczny rozwija się. Zgodnie z globalnymi oszacowaniami detaliczny handel elektroniczny wzrósł o 21,1 procent rok do roku, a w 2012 roku – po raz pierwszy w historii – sprzedaż elektroniczna osiągnęła wartość 1 biliona USD. Ale czy Twój magazyn jest gotowy na wsparcie tego trendu?

ASSECO BUSINESS SOLUTIONSW czasie wzmożonego popytu na produkty, których sprzedaż cechuje się np. sezonowością, producenci często napotykają na tzw. wąskie gardło w realizowanym procesie logistycznym. Dzieje się tak dlatego, iż w sezonie wzrasta ilość zaplanowanych transportów do klientów i ręczne zarządzanie nimi staje się znacznie mniej wydajne. W konsekwencji utrudnia to nie tylko efektywną sprzedaż, ale także wpływa na relacje zarówno z kontrahentami, jak i spedytorami.

Sukces każdego przedsiębiorstwa to splot wielu, często bardzo złożonych czynników i okoliczności. Kluczowymi elementami o nim decydujących, oprócz jakości wyprodukowanego produktu, lub realizowanej usługi, są procesy operacyjne, które z jednej strony mogą stać się „wąskim gardłem”, a z drugiej znaczącą przewagą konkurencyjną.

E-handel to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w Europie, rosnący w tempie ok. 18% rocznie. Ale za nienaganną fasadą sklepów internetowych czai się prawdziwe morze logistycznych wyzwań. Najważniejsza rada dwóch wiodących badaczy zajmujących się tą dziedziną to pozyskanie solidnego systemu WMS, który pozwoli zarządzać skomplikowanym, wielokanałowym przepływem towarów oraz informacji.

Rozwiązaniem problemów związanych z koszto- i czasochłonnymi operacjami identyfikacji jest wdrożenie technologii RFID. Szczególnie duży potencjał usprawnień niosą ze sobą operacje na styku dwóch ogniw łańcucha dostaw oraz operacje, w które bezpośrednio zaangażowany jest klient końcowy.

Coraz więcej firm automatyzuje swoje systemy magazynowania i kompletacji zamówień. Tradycyjne systemy coraz częściej nie spełniają jednak stawianych przed nimi wymagań: są nieelastyczne i nieskalowalne. Z tego względu nie nadają się dla firm działających na dynamicznych rynkach. Przyszłość wytycza teraz nowa generacja zautomatyzowanych rozwiązań.

czyli… kolektory danych w służbie magazynierów

COMARCH - ERP, systemy ERPMagazyn to miejsce w firmie, gdzie zawsze sporo się dzieje. Ciągłe przyjęcia, wydania, przygotowanie wysyłek, okresowe inwentaryzacje – wszystkie te procesy wymagają zarówno szybkości, jak i precyzji. Z życia codziennego wiemy, że szybko nie znaczy dokładnie. Jednak okazuje się, że to wcale nie musi być prawda.

GS1W czasach globalizacji gospodarek coraz większą rolę odgrywa możliwość szybkiego i swobodnego przepływu dóbr. Sprzyja temu znoszenie barier zarówno handlowych, politycznych i ekonomicznych, jak również rozwój technologii logistycznych.

CONSAFELOGISTICSWkroczyliśmy do nowego świata, gdzie słowo „niestabilny” migające niczym wielki neon na rogu każdej ulicy jest normą. Ankiety pokazują, że elastyczność w łańcuchu dostaw to podstawowa kwestia, zaś technologia jest jedną z głównych barier. W niniejszym artykule przedstawiamy uzasadnienie koncepcji elastyczności w łańcuchu dostaw, a także pewne zalecenia, pokazujące, jak system zarządzania magazynem zwiększa elastyczność.

HADATAP - RFIDCelem naszych opracowań jest przedstawienie Państwu nowej technologii identyfikacji. Technologii „z duszą” bo znacznik identyfikujący w tej technologii zwany tagiem RFID w odróżnieniu od znacznika jakim jest etykieta kodu kreskowego umożliwia tworzenie wartości dodanej w procesach w jakich się go aplikuje.

Codziennie w sklepie czy w supermarkecie spotykamy się z kodami kreskowymi na opakowaniach produktów. Trudno sobie obecnie wyobrazić kolejki przy kasach w hipermarketach z kasjerkami liczącymi na ręcznych kalkulatorach i czekające tłumy klientów. Coraz częściej kody kreskowe pojawiają się na opakowaniach zbiorczych, kwitach magazynowych, czy też dokumentach obrotu wewnętrznego w przedsiębiorstwach.
Autor: dr. inż. Ludwik Maciejec

RFID (Radio Frequency Identification) jest technologią szeroko i powszechnie wykorzystywaną w codziennym życiu. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele powiązań z RFID< masz na co dzień.. Etykiety RFID umieszczane są w zbliżeniowych kartach wejściowych, we wszelkiego rodzaju kartach dostępu czy systemach rejestrujący czas pracy. W hipermarketach (np. Empik) bardzo małe tagi RFID ukrywa się w produktach tak, aby przy próbie wyniesienia produktu z pominięciem kasy informowały o tym brankę kontrolną, a w efekcie działały, jako zabezpieczenie przed kradzieżą.

sdjAutor przedstawia dylematy związane z doborem właściwej architektury systemu komputerowego do obsługi magazynu. Zadaniem jest przeniesienie wybranych procesów logistycznych na urządzenia mobilne przy równoczesnej integracji z tradycyjnym systemem zarządzania magazynem a szerzej z systemem klasy ERP.

HIT  KODY KRESKOWE  - RFID, AID, zarządzanie magazynemRFID (ang. Radio Frequency Identification) to technologia umożliwiająca bezprzewodową identyfikację drogą radiową. System ten zaczął z powodzeniem pracować w warunkach przemysłowych w latach 70 ubiegłego stulecia i z założenia jest bardzo prosty. Składa się z szeregu znaczników, zwanych tagami oraz urządzenia zdolnego do odczytywania sygnałów radiowych wysyłanych przez znaczniki.

 


{MosModule module=ArtykułyAIDRFIDWMS_Reklama}

Istnieją dwa rodzaje znaczników: aktywne oraz pasywne. Te prostsze - pasywne, składają się z niewielkiego układu pamięci, nadajnika oraz anteny. Wysyłają sygnał na żądanie nadajnika, który jednocześnie dostarcza im niezbędnego do tego celu prądu. Same fale niosące sygnał pobudzający tag pasywny, po odbiorze przez antenę ładują układ niewielkich kondensatorów, z których następnie prąd pobierany jest przez nadajnik etykiety. Etykieta aktywna posiada znacznie większą pamięć oraz własne źródło zasilania - baterię wystarczającą nawet na 3 lata ciągłej pracy. Bateria zapewnia oczywiście dużo większy zasięg pracy- do 150 m. Oba rodzaje różnią się także rozmiarami: tagi aktywne są wielkości guzika, pasywne zaś mogą osiągać rozmiar mniejszy niż główka szpilki.

Zastosowania

Być może trudno w to uwierzyć, ale technologia RFID jest bardzo szeroko stosowana. W wielu przedsiębiorstwach wykorzystuje się etykiety radiowe do rejestracji czasu pracy pracowników. Etykiety te przyjmują najczęściej postać plastikowej karty wielkości karty kredytowej, której pracownik nie musi nawet wyjmować z portfela, by zarejestrować w systemie rozpoczęcie i zakończenie pracy. Tagi radiowe są również powszechnie stosowane przez firmy turystyczne do produkcji karnetów narciarskich, tzw. ski-passów. Karnety te umożliwiają narciarzom korzystanie z wyciągów, usług gastronomicznych oraz hotelarskich, a wszystko to opłacone już zostaje na etapie wykupienia podróży.

Skoro więc technologia ta jest na tyle dojrzała, dlaczego nie zastosować jej w przemyśle?

Zastosowanie nawet najprostszej etykiety, o najmniejszej pamięci i zasięgu, dałoby rezultaty podobne do stosowania kodów kreskowych. Na etykietach można zapisać dokładnie to samo, co na etykiecie z kodem kreskowym. Zaś zastosowanie techniki radiowej eliminuje potrzebę ?widzenia? etykiety i czytnika. Oznacza to, że tag radiowy (działająca na odpowiedniej częstotliwości) może znajdować się w opakowaniu.

Kluczową korzyścią, którą osiągnie przedsiębiorstwo przez zastosowanie RFID, jest bardzo wysoka automatyzacja identyfikacji danych. Dzięki stosowaniu identyfikacji bezkontaktowej, nie trzeba tracić czasu na prace z pojedynczą oznakowaną jednostką w celu odczytania jej kodu. Wystarczy, że jednostka będzie w odpowiedniej odległości lub przejedzie przez specjalną bramkę, aby zawartość etykiety mogła zostać odczytana.

Dodatkowym atutem jest możliwość odczytu jednorazowo większej ilości tagów. Dzięki tej właściwości jednocześnie może zostać odczytana informacja zawartości całego opakowania zbiorczego. Technologia RFID pozwala na automatyczną identyfikację wielu produktów w jednym pojemniku, co nie jest możliwe w technologii kodów kreskowych.

Kolejną zaletą RFID jest możliwość przenoszenia dużo większej ilości danych niż kod kreskowy. Istnieją etykiety zdolne magazynować nawet 1MB danych. Istnieją nośniki umożliwiające nie tylko odczyt danych lecz także ich zapis. Oznacza to, że np. tag identyfikujący partię towaru może być wzbogacany o nowe informacje w trakcie przesyłania jej np. z produkcji do magazynu i dalej do Klienta. Innym przypadkiem zastosowania może być zwrot wadliwego towaru. Informacje o defektach mogą zostać dopisane do oryginalnej etykiety towaru. Dzięki temu zapisywana jest ?historia życia towaru?, którą można śledzić i analizować.

Ograniczenia

Technologia RFID, jak każda inna, ma swoje wady i ograniczenia. Do wad należą koszty. Sprzęt i etykiety radiowe są o wiele droższe niż papierowe etykiety z kodami kreskowymi. Jest to oczywista cena za większą funkcjonalność. Szacuje się, że wraz z upowszechnieniem RFID ceny będą maleć. W chwili obecnej wysoka cena sprzętu RFID utrudnia szybki zwrot z wdrożenia. Analizy wskazują, że duże korporacje są już w stanie uzyskać korzyści z wdrożenia RFID. Szacuje się, że jednak większość firm powinna poczekać. Koszt technologii czynią wdrożenie na dzień dzisiejszy ryzykownym. Mniej ryzykowne, a polecane jest wdrożenie RFID tylko w niektórych obszarach projektu np. bramki RFID na produkcji specjalistycznej. W tego typu projektach istnieje możliwość zastosowania zarówno technologii RFID jak i kodów kreskowych przemiennie. Istnieją także pewne ograniczenia, wynikające z samego sposobu działania etykiet radiowych. Niektóre substancje (głównie metale i ciecze) mogą silnie zakłócać lub wręcz tłumić transmisję radiową. W takich przypadkach często można poprawić transmisję odpowiednio dobierając częstotliwość fal radiowych.

Perspektywy rozwoju

Obecnie zauważyć można bardzo dynamiczny rozwój sektora automatycznej identyfikacji opartej na technologii RFID. Potężna sieć amerykańskich marketów Wal-Mart wprowadza etykiety radiowe do znakowania sprzedawanych produktów. Do rozwoju tej technologii aktywnie przyczynia się również Departament Obrony USA. Firma HP w ciągu najbliższych 5 lat zamierza zainwestować w rozwój i standaryzację RFID 150 mln dolarów. Prace prowadzą także tacy giganci jak IBM czy Oracle. Dużo wolniej rynek rozwija się w Europie. Pierwszymi testowymi wdrożeniami RFID mogą się pochwalić takie firmy jak: Gillette, Tesco i Metro Group.

RFID w HIT-Kody Kreskowe

Już od ponad roku HIT-Kody Kreskowe posiada w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania RFID bazujące na sprzęcie FEIG Elektronik oraz EMS. Jesteśmy również dystrybutorem specjalizowanych nośników RFID firmy SmartTec oraz twórcą autorskiego oprogramowania HIT-Kontrola Przepływu. Wszystkim zainteresowanym polecamy przetestowanie naszych instalacji demonstracyjnych pracujących we frekwencji HF, UHF oraz aktywnej.

Źródło: www.hit-kody.com.pl

PC Guard - Systemy ERP, CRM, Business IntelligenceAnalizując sens i istotę aktywności w sferze logistyki dystrybucji łatwo zauważamy - że to co jest jej owocem - jest z drugiej strony motorem napędowym innego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa ? logistyki zaopatrzenia. Logistyk dystrybucji ? jak mieliśmy się okazję wcześniej przekonać ? planuje oraz organizuje proces, dzięki któremu produkty oraz towary o określonych rynkowych cechach będą bezpiecznie spoczywały w odpowiednim czasie we właściwym miejscu, aby zaspokoić spodziewany popyt.

TRANSPOREONPolski sektor STL cechuje niski stopień wykorzystania profesjonalnych systemów informatycznych do zarządzania dystrybucją i transportem. Wdrożenie takich systemów jest fundamentem zachowania przewagi konkurencyjnej firmy, poprzez redukcję kosztów i zwiększenie wydajności. Jednak powszechną reakcją na wprowadzanie zmian jest opór wewnątrz organizacji.

W czasie swego wystąpienia na III-m Forum Praktyków Logistyki prof. Piotr Płoszajski przekazał wiele ważnych uwag dotyczących bieżących i przyszłych losów dzisiejszych organizacji. Wśród nich na slajdzie 15 ze 101 zapisał sentencję, że

?O losach świata decydowały zawsze zdarzenia, które w świetle aktualnych przekonań
?nie miały prawa się wydarzyć? ? w każdym razie tak szybko!
?

ALAN SYSTEMS  - RCP, zarządzanie magazynem, WMSWzrost zapotrzebowania na powierzchnie użytkowe w Polsce jest bardzo wyraźnie zauważalny. Najemcy długo czekają na nowe powierzchnie biurowe, magazynowe i handlowe. Pomimo ogromnego zapotrzebowania, rosną wymagania co do ich jakości.

Vocollect - RFID, AID, WMS, kody kreskoweSystemy głosowe Vocollect tzw. Voice - Directed Work, stanowią jeden z najważniejszych przełomów technologicznych w dystrybucji magazynowej ostatnich lat. Technologia głosowa jest dedykowana szczególnie do zarządzania magazynami, hurtowniami oraz wielko-powierzchniowymi centrami dystrybucyjnymi.

MPM - ERP, MES, Zarządzanie produkcją, logistyka produkcji - szkolenia...czyli eliminacja marnotrawstwa w magazynie wysokiego składowania

Artykuł przedstawia studium przypadku ? organizację przepływu w Centrum Dystrybucyjnym znaczącego producenta farmaceutyków. Projekt miał na celu ograniczenie marnotrawstwa związanego z transportem wewnętrznym ? przesuwaniem produktów.

Vocollect - systemy zarzadzania magazynemJak zwiększyć wydajność i wykorzystać potencjał logistyki magazynowej? Czy istnieje uniwersalna technologia, którą można zastosować w gospodarce magazynowej, począwszy od małych centrów spożywczych, przez hurtownie farmaceutyczne i kosmetyczne, po wielkopowierzchniowe centra logistyczne np. branży Automotive i IT?

Karty Kanban są wykorzystywane w przedsiębiorstwach stosujących zasady lean manufacturing jako wsparcie w sterowaniu produkcją i przepływie materiałów w procesie wytwórczym pomiędzy magazynami i produkcją. Krążą one w cyklu między magazynem surowców, półproduktów przez poszczególne stanowiska produkcyjne, pola odkładcze aż do magazynu wyrobów gotowych. Pełnią rolę zarówno zlecenia produkcyjnego jak i nośnika opisującego zawartość pojemników.

TOTNET - RFID, kody kreskoweOptymalizacja procesów logistycznych, monitoring łańcuchów dostaw i automatyzacja pracy w magazynach to kluczowe kierunki usprawnień w zarządzaniu logistyką. Zadowolenie Partnerów i Klientów bezpośrednio związane jest z jakością i szybkością procesów występujących w tych obszarach. Sprawne zarządzanie procesami logistycznymi wymaga, aby identyfikacja jednostki logistycznej była szybka i bezbłędna. Jest to możliwe tylko dzięki zastosowaniu systemów automatycznej identyfikacji danych.

TOTNET -  RFID, kody kreskoweTelefon komórkowy zrewolucjonizował nasze myślenie o komunikowaniu się. Lawinowo rośnie liczba użytkowników urządzeń przenośnych typu notebook czy palmtop. W USA ilość sprzedawanych komputerów przenośnych jest większa od sprzedaży komputerów stacjonarnych. Już nie tylko informatykom nie trzeba tłumaczyć do czego służą takie technologie jak GPRS, Blutooth czy WLAN (Wireless Local Area Network).  Technologie mobilne, łączność bezprzewodowa czy zdalny dostęp do hasła uwalniają nas od przywiązania do danej lokalizacji i kilometrów kabla, bez którego byliśmy do tej pory odcięci od świata. Można śmiało powiedzieć, że stosowanie technologii mobilnych stało się  faktem i w najbliższej przyszłości będzie dominować nad rozwiązaniami stacjonarnymi.

TETAMagazynowanie towarów to szczególnie istotny obszar funkcjonowania wszystkich firm handlowych i produkcyjnych. Optymalne zarządzanie powierzchnią magazynową, płynnym przepływem dóbr przez magazyn oraz sterowanie dystrybucją wymaga odpowiedniego wspomagania informatycznego.

PODOBNE

 

  • odl reklama baner
  • l systems wysuwany2019
  • ENOVA365 KWADRAT