Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
sente logoNovoterm Sp. z o.o. to znany od kilkudziesięciu lat na rynku dystrybutor armatury sanitarnej, kabin i wanien oraz akcesoriów łazienkowych. Firma posiada magazyn dystrybucyjny zawierający 7,5 tys. miejsc paletowych z liczbą pozycji asortymentowych 3,8 tys.


{MosModule module=CaseStudiesAIDRFIDWMS_Reklama}
 
Dlaczego Sente?

Przyczyny wybrania systemu WMS Sente dla obsługi magazynu firmy Novoterm wydają się oczywiste. Od 2007 roku system ERP Sente wspiera zarządzanie przedsiębiorstwem i robi to na tyle skutecznie, że do usprawnienia działania kolejnych obszarów firmy ten wybór jest naturalny.

Warto dodać, że zarząd firmy Novoterm docenia możliwości dostosowania systemu informatycznego do indywidualnej sytuacji oraz potrzeb firmy i jest to jedna z głównych przyczyn kontynuowania współpracy.

Plan wykonany

W listopadzie 2014 roku zapowiadaliśmy wdrożenie systemu WMS w magazynie Novotermu (patrz zapowiedź wdrożenia). Założony w analizie przedwdrożeniowej plan został wykonany! W styczniu 2015 roku zakończono prace wdrożeniowe, asysty i modyfikacje powdrożeniowe.

Mimo upływu zaledwie 3 miesięcy od wprowadzenia systemu WMS widać wyraźne i wymierne korzyści, jakie odniosła firma z tego wdrożenia. Według danych otrzymanych od Novotermu wzrost wydajności magazynu szacuje się na 25% (!).

Porządek na lokacjach

Każdy produkt znajdujący się w magazynie został przyporządkowany konkretnej lokacji, która została oznaczona kodem kreskowym. Dzięki temu identyfikacja położenia każdej, nawet pojedynczej sztuki określonej pozycji asortymentowej obecnie jest kwestią sekund - kompletne dane na ten temat znajdują się w systemie.

Kody kreskowe i urządzenia mobilne optymalizują pracę magazynu

Zgodnie ze standardami Sente w zakresie wdrożeń systemów klasy WMS, została wprowadzona automatyzacja przydzielania zleceń magazynowych i kompletacji przesyłek. Dzięki wprowadzeniu kodów kreskowych służących do identyfikacji produktów oraz czytników tychże kodów w postaci urządzeń mobilnych (handheld) system zgodnie ze swoimi algorytmami kieruje pracą magazynierów oraz kompletacją przesyłek w sposób jak najbardziej optymalny zwiększając tym samym wydajność pracy całego magazynu.

Zaopatrzenie każdego magazyniera w handheld'y pozwoliło także wprowadzić system podwójnej kontroli. Ewentualne nieprawidłowości w kompletacji wychwytywane są już podczas ściągania towaru z lokacji, bądź w następnej kolejności w trakcie ładowania paczek na samochód.

Marszruta magazynierów

Wsparcie systemu pozwoliło na przyspieszenie poszczególnych zadań realizowanych w magazynie. Obecnie system zarządza również marszrutą magazynierów w taki sposób, żeby była możliwe krótka, efektywna i wspierała kompletację. Przykładowo pakując określone kategorie towaru na palecie, magazynierzy kierowani są najpierw po elementy cięższe lub większe (np. brodzik), które ze względu na swoje gabaryty umieszczane są na dnie palety, a dopiero potem po części lżejsze bądź bardziej narażone na uszkodzenie (np. ścianki, szyby do kabiny prysznicowej).

Sztuka zarządzania kompletami

Jedną z najbardziej ułatwiających pracę funkcji, dostosowaną specjalnie do specyfiki sprzedawanego przez Novoterm asortymentu, jest zarządzanie kompletami. Duża część produktów, którymi obraca Novoterm składa się z kilku części (np. kabina prysznicowa składa się z brodziku, ścianki, baterii, drzwi). Poszczególne części tworzą komplet.

Dokumenty wystawiane przez handlowca dla klienta opiewają na komplety w sztukach. Z kolei dokumenty magazynowe ze względów operacyjnych pokazują liczbę paczek składających się na komplet. System automatycznie tłumaczy "język" magazyniera na "język" handlowca - komplet na paczki i z powrotem. W zależności od tego, czy towar jest przyjmowany na magazyn, znajduje się w nim, czy jest wydawany na zewnątrz.

Takie rozwiązanie jest ogromnym usprawnieniem pracy dla wielu działów firmy. System wskazuje magazynierom, w którym miejscu znajduje się konkretna paczka każdego znajdującego się w magazynie towaru. Poza tym sprzedawca zawsze wie, czy dany komplet jest w danej chwili dostępny w całości.

Usprawnienia spedycyjne

Wprowadzenie do obsługi magazynu nowego oprogramowania usprawniło również zamawianie przesyłek kurierskich. Do tej pory integracja z programem spedytora obejmowała tylko wysyłki paletowe. W przypadku konieczności nadania paczek należało osobno logować się do systemu spedytora i zlecać to ręcznie. Obecnie funkcjonuje pełna integracja systemów i pracownicy Novotermu mają możliwość ze swojego panelu zlecać wysyłki zarówno palet, jak i pojedynczych paczek.

Wymierne efekty wdrożenia

Nowo wprowadzony system WMS faktycznie stanowi część systemu ERP funkcjonującego od 8 lat w przedsiębiorstwie i jest z nim w pełni zintegrowany. Raz wprowadzone dane do systemu służą do pracy wszystkich działów - począwszy od działu sprzedaży, poprzez obsługę klienta, dystrybucję, gospodarkę magazynową aż po księgowość. Diametralnie zmniejsza to jednostkowy czas pracy poszczególnych osób, a w efekcie całych działów firmy.

Wdrożenie systemu zaowocowało zwiększeniem obrotów firmy oraz wzrostem liczby klientów. Wprowadzone rozwiązania na tyle zoptymalizowały gospodarkę magazynową, że dzienna wartość realizowanych wysyłek ​wzrosła ok. 30% więcej niż przed wdrożeniem systemu. Wydajność pracy magazynu wzrosła o 25%, a Novoterm szacuje, że co do liczby zleceń magazynowych, magazyn może obsłużyć ich o 30% więcej bez konieczności zatrudniania nowych pracowników.

Najważniejszymi efektami wdrożenia systemu WMS są wymierne, konkretne korzyści z wprowadzonych zmian. Zarząd firmy Novoterm jest na tyle zadowolony ze zrealizowanych usprawnień, że planuje kolejne kroki mające na celu rozwój systemu ERP w przedsiębiorstwie. W najbliższej perspektywie firma planuje włączyć pod zarządzanie systemem WMS także magazyn produkcji, a nie tylko dystrybucyjny.

Źródło: www.sente.pl

 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250