Około 95 procent całej produkcji stanowi towar dłużycowy przechowywany w stalowych koszach. Tego typu nośników jest łącznie ponad 7 tysięcy. Nośniki te krążą pomiędzy Zakładem a Klientami i Kooperantami. Nowa funkcjonalność da pełną kontrolę nad nośnikami poprzez nadanie każdemu z nich unikalnego ID.
Dodatkowa funkcjonalność, która zredukuje nakład pracy i poprawi wydajność, to moduł Slotting odpowiadający za proces analizy oraz automatycznej korekty rozlokowania towaru w magazynie. Kolejnym udogodnieniem, z którego skorzysta Aluprof, jest narzędzie Performance Manager ułatwiające osobom zarządzającym magazynem podejmowanie szybkich decyzji dotyczących zarządzania wydajnością na podstawie informacji przekazywanych do systemu w czasie rzeczywistym, jak np. obłożenie pracą czy kalkulacje średniej prędkości realizacji zadań w poszczególnych procesach.
Warty uwagi jest również sam sposób wdrożenia systemu Astro WMS®. Zastosowano podejście nawiązujące do zwinnego zarządzania projektem (ang. agile project management), które zakłada dostarczenie rozwiązania w sposób iteracyjny. Wymaga to ścisłej współpracy i większej elastyczności niż przy podejściu tradycyjnym, ale dzięki temu pracownicy mają okazję lepiej zapoznać się z systemem i być w pełni przygotowanym na etap startu produkcyjnego. Zakres implementacji Astro WMS® jest bardzo rozległy i wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu poświęconego na analizę i konfigurację procesów.
Ponadto tego typu podejście stwarza możliwości zaangażowania pracowników już we wstępnej fazie wdrożenia. Wspólnie z firmą Aluprof dostawca WMS Consafe Logistics planują szeroko zakrojoną akcję komunikacyjną skierowaną do pracowników, jak np. umieszczenie stacji demo z Astro WMS® dostępnej dla wszystkich – tak, aby każdy mógł zapoznać się z działaniem systemu krok po kroku Wdrożenie Astro WMS® poprzedziła analiza funkcjonalna i techniczna wymagań opolskiego zakładu. Obecnie realizowany jest drugi etap implementacji, pierwszy został zakończony we wrześniu 2019 roku.
Źródło: Consafe Logistics