logo proalpha 2018Firmy podejmują decyzje o wdrożeniu systemów ERP z różnych względów. Jedne wiedzą, że ich dalszy rozwój wymaga implementacji rozwiązań pozwalających na automatyzację, systematyzację i lepszą organizację pracy. Inne z kolei zaczynają odczuwać konsekwencje pracy na wielu rozproszonych systemach i braku możliwości powiązania danych pomiędzy poszczególnymi działami wewnątrz firmy. Kolejnym natomiast zależy na cyfryzacji przedsiębiorstwa i prześcignięciu konkurencji. Niezależnie jednak od motywu, jaki skłania przedsiębiorcę do myślenia o wdrożeniu oprogramowania ERP, kluczowe znaczenie ma to, jak cały ten proces przeprowadzić, aby przyniósł firmie korzyści.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Na co zwrócić uwagę przed wyborem oprogramowania ERP?

Każda firma, zanim rozpocznie swoją pierwszą przygodę z wdrożeniem i użytkowaniem systemu ERP, musi zadać sobie kilka kluczowych pytań:
  • Czy cały zespół zarządzający, jak i pozostała kadra w firmie osiągnęli poziom dojrzałości wymagany do realizacji tego typu projektów?
  • Czy przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednim budżetem?
  • Jakie obszary funkcjonowania firmy oprogramowanie ERP będzie wspierać?
  • Które z celów biznesowych wdrożony system ERP pomoże zrealizować?
  • Czy firma jest gotowa na zmiany, które będą potrzebne, aby sprawnie i efektywnie obsługiwać zintegrowany system?

Dokładna analiza potrzeb przedsiębiorstwa oraz zestawienie ich z celami krótko, jak i długoterminowymi oraz przyjętym na dany okres budżetem daje jasny pogląd na realne możliwości. Często bowiem zdarza się, że plany związane z wdrożeniem systemu ERP bazują jedynie na trendach w branży i świadomości, że konkurencja już korzysta z takich rozwiązań. Co więcej, niejednokrotnie potrzeby firmy zaspokoiłby po prostu system HR, księgowy czy do kontroli zapasów. Trzeba jednak pamiętać, że system kadrowy nie zmniejszy kosztów zakupów, system kontroli zapasów nie skróci czasu dostaw do klientów, a system księgowy nie zwiększy wydajności w hali produkcyjnej. Te zadania z kolei wykona oprogramowanie ERP, które dodatkowo zawiera także elementy wspomnianych systemów. Jednak aby wdrożony system ERP działał prawidłowo, sama organizacja musi być zintegrowana, a to oznacza, że ​​musi najpierw dojrzeć do tego stopnia, żeby ​​poszczególne jej działy mogły ze sobą współpracować niemal bezproblemowo.

Dlaczego warto wdrożyć oprogramowanie ERP?

Firmy, które decydują się na wdrożenie systemów ERP, nie mają problemów z pracą zespołową, dyscypliną procesów, dokładnością agregowanych danych i ich odpowiednią analizą oraz potrafią wybierać kompromisowe rozwiązania. Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa utrata panowania nad procesami może stać się przyczyną zahamowania rozwoju i upadłości firmy. Wdrażając oprogramowanie ERP, możemy nie tylko lepiej i wydajniej organizować codzienną pracę, ale także poprawić jakość obsługi klientów, usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw oraz terminowość dostaw, szybko eliminować słabe ogniwa w toku produkcji, identyfikować poszczególne partie materiałowe czy też wesprzeć dział sprzedaży i marketingu w lepszym przygotowaniu planu promocji marki. Trzeba pamiętać, że rozpoczęcie projektu ERP bez przekonania lub próba zrobienia tego tanio niejednokrotnie sprawiają, że przyjęte ​​cele nie zostaną osiągnięte, a inwestycja pod względem czasu, pieniędzy i wysiłku będzie daremna. Zanim więc podejmiemy decyzje o wyborze i wdrożeniu oprogramowania ERP, przeprowadźmy dogłębną analizę potrzeb firmy oraz skorzystajmy z porady firm, takich jak proALPHA, które mają doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć biznesowych.

Źródło: www.proalpha.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top