Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Ponad dekadę temu, pionier badań nad wirusami komputerowymi dr Peter Tippett stworzył pojęcie „katastrofy wirusowej”. Oznacza ono moment, w którym ponad 25 urządzeń w sieci zostaje zainfekowanych, co powoduje całkowite wyłączenie sieci. WannaCry, nowy wirus typu ransomware, który do czasu zapłacenia okupu blokuje wszystkie pliki na zainfekowanym komputerze, najwyraźniej doprowadził do stanu „katastrofy wirusowej” całe sekcje krytycznej infrastruktury.
 

REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Szpitale w Wielkiej Brytanii jako pierwsze odczuły skutki ataku. Istnieje ryzyko, że z powodu ich zamknięcia zdrowie pacjentów zostało zagrożone. Jeżeli ktoś umrze z tego powodu, będziemy mieli do czynienia z morderstwem za pomocą szkodliwego oprogramowania. To zmieni zasady gry w zakresie bezpieczeństwa.

Wirus korzysta ze stworzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i wykorzystuje błędy oprogramowania (ang. exploit) kodu MS17-010, znanego także jako „EternalBlue”. Upubliczniony przez grupę hakerów Shadow Brokers program posłużył do przebicia się do poszczególnych sieci. Wirus atakował służący do wymiany plików protokół Server Message Block (SMB), który często jest otwarty, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzeniania się ataku.

Jak pokazały przypadki wirusa ransomware Cerberus i ataku na framework Apache Struts, cyberprzestępcy nie tracą czasu i cały czas udoskonalają swoje niszczycielskie programy. Gdy tylko znajdzie się nowa luka, można się spodziewać znanego już wcześniej ataku, w którym wykorzystany zostanie nowy sposób włamania.

Oczywistą radą jest aktualizowanie i łatanie oprogramowania, ale większość instytucji doskonale o tym wie i prawdopodobnie pracowały już nad usunięciem luk. Więcej czasu na reakcję mogą dać dodatkowe warstwy ochronne, które zablokują zarówno ruch z internetu, jak i ten wewnątrz sieci. Pomóc może blokowanie lub ograniczenie portów TCP 22, 23, 3389, 139 i 145 oraz UDP 137 i 138. Warto się również upewnić, czy kopie zapasowe są dokładne i kompletne.

Sprawa szybko się rozwija i w ciągu najbliższych dni prawdopodobnie usłyszymy więcej interesujących i strasznych rzeczy. Oby wszyscy poszkodowani przetrwali najgorsze i wyszli z tej sytuacji silniejsi.

Źródło: www.f5.com

 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250