Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Wzrasta znaczenie systemów opartych na wielu chmurach i zwiększa się zapotrzebowanie na podejście do bezpieczeństwa oparte na automatyzacji oraz skupiające się na aplikacjach – wynika z czwartej edycji corocznego raportu State of Application Delivery.

REKLAMA:
snt banner 300
 
Firma F5 zaprezentowała tegoroczną edycję raportu State of Application Delivery (SOAD) .To czwarte wydanie tego jedynego w swoim rodzaju opracowania. Z raportu wynika, że rosnące znaczenie systemów wielochmurowych w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) pomaga firmom i instytucjom w lepszej optymalizacji aplikacji, automatyzacji oraz przechodzeniu cyfrowej transformacji.

Dokument opisuje także wynikające z tej zmiany wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji.
Państwa EMEA bardziej niż kiedykolwiek koncentrują się obecnie na budowaniu podstaw niezbędnych do przejścia transformacji cyfrowej opartej na aplikacjach. W efekcie wiele firm i instytucji wprowadza środowiska oparte na wielu chmurach, co umożliwi im tworzenie nowatorskich platform, dzięki którym będą mogli wyróżnić się na tle konkurencji w epoce gospodarki cyfrowej – komentuje treść raportu Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający F5 Networks w Polsce.
Transformacja cyfrowa napędza tworzenie nowych architektur i optymalizację w IT

Według raportu SOAD 2018, optymalizacja w IT to główna korzyść wynikająca z wysiłków na rzecz transformacji cyfrowej (tak odpowiedziało 69 proc. respondentów). Na drugim miejscu znalazło się zdobywanie przewagi konkurencyjnej (59 proc.), a na trzecim optymalizacja procesów biznesowych (46 proc.).

Te korzyści to wynik łączenia chmur, nowych architektur aplikacji oraz automatyzacji w IT.

Ponad połowa (57 procent) respondentów wskazała, że ze względu na transformację cyfrową stosuje w IT automatyzację i orkiestrację. Prawie połowa (48 proc.) pracuje nad udostępnianiem aplikacji z chmury publicznej, a 48 proc. zmienia sposób rozwijania tych aplikacji. 43 proc. twierdzi, że transformacja cyfrowa spowodowała, że zaczęli przyglądać się nowym architekturom aplikacji, w tym kontenerom i mikrousługom.

Wielochmurowe wyzwanie

Według SOAD 2018 54 proc. respondentów ocenia przydatność poszczególnych chmur dla konkretnych aplikacji na podstawie analizy każdego przypadku. To napędza wzrost w środowiskach wielochmurowych, a 75 proc. respondentów twierdzi, że współpracuje z wieloma dostawcami usług chmurowych.

Jak zawsze, bezpieczeństwo pozostaje głównym wyzwaniem w rozwiązaniach chmurowych. W państwach EMEA stosowanie spójnej polityki bezpieczeństwa dla wszystkich aplikacjach w firmie było „najbardziej wymagającym lub frustrującym” aspektem zarządzania środowiskiem wielochmurowym (42 proc. odpowiedzi). Według 39 proc. największym wyzwaniem jest ochrona aplikacji przed istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami. Według raportu SOAD spowodowało to wzrost liczby organizacji korzystających z Web Application Firewall (WAF). 61 proc. ankietowanych obecnie używa tej technologii do ochrony swoich aplikacji.
Ponieważ aplikacje napędzają biznes, firmy kierują się właśnie ich potrzebami przy podejmowaniu decyzji z zakresu IT. Wiele przedsiębiorstw wybiera rozwiązania wielochmurowe – wyjaśnia Wiśniewski.
Chociaż środowiska oparte na wielu chmurach oferują liczne korzyści związane z szybkością działania, skalowalnością i elastycznością, stawiają także wyzwania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony aplikacji przed różnymi rodzajami zagrożeń oraz możliwości badania stanu aplikacji – mówi.
Usługi dla aplikacji to bramy do przyszłości

Według SOAD przedsiębiorstwa w regionie EMEA korzystają średnio z 15 usług dla aplikacji, dzięki którym są one szybkie, bezpieczne i zawsze dostępne.

Bezpieczeństwo nadal jest postrzegane w państwach EMEA jako najważniejsza usługa (44 proc. w porównaniu do 39 proc. w skali całego świata). Co ciekawe, usługi dostępu oparte na bramkach (gateway services) stają się niezbędne dla firm IT, przygotowujących się na gospodarkę cyfrową. W państwach EMEA najwięcej usług dostępu jest związanych z internetem rzeczy (34 proc.), SDN (32 proc.), API (32 proc.) i HTTP/2 (28 proc.).

Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem aplikacji obejmują coraz bardziej wymyślne ataki (42 proc.), brak rozumienia skutków nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez pracowników (41 proc.), rosnący stopień skomplikowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa (29 proc.), ochronę aplikacji mobilnych (35 proc.) oraz brak umiejętności IT (28 proc.).
Poprzez stosowanie nowoczesnych architektur aplikacji, modeli chmurowych i wielu różnych urządzeń, firmy z państw EMEA starają się zyskać na ekonomii cyfrowej – mówi Wiśniewski.
Plany dotyczące wprowadzania dostępów za pośrednictwem bramek wyraźnie pokazują, że respondenci wykorzystują potrzebne im narzędzia i technologie, by pewnie wkroczyć w coraz bardziej cyfrową przyszłość - dodaje.
Automatyzacja i orkiestracja: cała naprzód!

Działy IT w całym regionie EMEA wprowadzają programowalność i standaryzację w swoich systemach do automatyzacji i orkiestracji. Co trzeci respondent (75 proc.) deklaruje, że automatyzacja w zarządzaniu infrastrukturą IT jest „w pewnym stopniu” lub „bardzo” ważna. Większość (72 proc.) wykorzystuje automatyzację, by „odchudzić” strukturę IT i zmniejszyć koszty utrzymania. Z kolei prawie połowa (48 proc.) oczekuje odpowiedniej skalowalności.
 
Ze względu na oczekiwania ze strony osób odpowiedzialnych za tworzenie sieci i zarządzanie nimi oraz dzięki rosnącej popularnosci kontenerów i chmur, tradycyjne IT wprowadza programowalność, by umożliwić automatyzację i orkiestrację, które są niezbędne do odniesienia sukcesu – mówi Wiśniewski.
Jednak organizacje chcące optymalizować IT poprzez automatyzację i orkiestrację muszą wprowadzić odpowiednie standardy zanim ruszą naprzód – dodaje.
 
Pełny raport dostępny tutaj: http://f5.com/SOAD

 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250