Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
SAP - Business inteligence, cloud computing, in-memoryJedni lubią kiepskie filmy — inni ich nie znoszą. Zależnie od wieku widza mogą to być: „Myra Breckinridge” w latach siedemdziesiątych, „Najdroższa mamusia” w osiemdziesiątych, „Batman i Robin” w dziewięćdziesiątych lub „Gigli” w pierwszej dekadzie XXI wieku (chociaż trzeba przyznać, że potem Ben Affleck miał świetną rolę w „Operacji Argo”). Niektórzy czule wspominają te filmy, ale Wikipedia (i prawdopodobnie większość ludzkości) zalicza je do najgorszych filmów w historii kina.
 

REKLAMA:
snt banner 300
 


Już wkrótce mniej kiepskich filmów będzie miało szansę odnosić sukcesy nawet po najbardziej hucznym premierowym weekendzie — wynikającym z początkowej ciekawości widzów rozbudzanej przez atrakcyjną, krzykliwą reklamę i zwiastuny. Poniosą klęskę już w następny weekend. Negatywne opinie będą się bowiem rozprzestrzeniały w poszczególnych krajach i na całym świecie w czasie krótszym niż tydzień. Dzięki temu mniej widzów będzie oglądać te filmowe klapy, tracąc pieniądze na coraz droższe bilety.

Ale co pustki przed kasami mają wspólnego z analizą danych biznesowych (business intelligence — BI) i technologią in-memory computing? Wielu z nas wie z własnego doświadczenia, że opinie kinomanów i innych konsumentów szybko się rozprzestrzeniają kanałami mediów społecznościowych, takimi jak Twitter i Facebook. Technologia in-memory computing wpływa na zarządzanie analizą danych biznesowych m.in. przez usprawnienie tego procesu zbierania informacji zwrotnych.

Gdzie analiza danych biznesowych i in-memory computing odgrywają ważną rolę?

Analiza danych biznesowych to znacznie więcej niż tylko wymyślne konsole. Obejmuje ona analizy dla potrzeb planowania finansowego i konsolidacji finansowej oraz zarządzania strategią, opłacalnością i kosztami, a także analizę predykcyjną. Bill McDermott, jeden z dyrektorów generalnych SAP, powiedział, że udoskonalenia w dziedzinie analizy danych biznesowych doprowadzą m.in. do wyeliminowania „pośredników w analizie danych biznesowych”, którzy przekazują dane takie jak kluczowe wskaźniki wydajności (KPI).

Można się nie przejmować kiepskimi filmami i ich losem. Jednak dla firm ważna jest opłacalność ich operacji biznesowych, produktów i usług. Na przykład w produkcji technologia in-memory computing łączy warsztat z salą spotkań zarządu — pracownicy warsztatu mają natychmiastowy dostęp do tych samych danych co członkowie zarządu. W segmencie produktów powszechnego użytku kierownicy ds. produktów kontrolują stan zapasów i dane z punktów sprzedaży, ale wkrótce będą także powiadamiani o krytycznych opiniach na temat tych produktów publikowanych na Twitterze lub Facebooku. Jeśli zakład energetyczny będzie mógł analizować trendy w zużyciu energii na podstawie odczytów liczników w czasie rzeczywistym, będzie też mógł oferować odbiorcom — także w czasie rzeczywistym — obniżone ceny w określonym tygodniu lub miesiącu, jeżeli zmniejszą oni zużycie w tym dniu.

Technologia in-memory computing, która łączy w sobie innowacje w dziedzinie sprzętu i oprogramowania, wykorzystuje analizę danych biznesowych do zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów. Oto kilka przykładów pokazujących, jak in-memory computing może wykorzystywać analizę danych biznesowych w różnych operacjach biznesowych:
  • łączenie analiz, operacji i procesów zarządzania wydajnością w jednym środowisku oprogramowania;
  • łatwiejsze podejmowanie trafnych decyzji biznesowych dzięki lepszej widoczności dużej ilości informacji biznesowych — wielkich zbiorów danych, które coraz częściej będą pochodzić także z małych i średnich firm, w miarę jak z upływem lat będzie poprawiać się wykorzystywanie danych i tworzyć się historia;
  • szybsze i elastyczniejsze reagowanie na działania biznesowe dzięki analizie i raportowaniu w czasie rzeczywistym;
  • ułatwienie wdrażania innowacyjnych aplikacji biznesowych, w tym mobilnych,
  • usprawnienie procesów i operacji informatycznych i biznesowych. Korzyści związane z informatyką obejmują zmniejszenie ilości sprzętu, wzrost wydajności i prężności biznesowej, szybsze wdrażanie i większe możliwości rozwoju przyrostowego.

Rewolucja z gorącymi i zimnymi danymi oraz konsolą do analizy danych biznesowych

Mimo inwazji wielkich zbiorów danych większość danych w hurtowniach danych jest wykorzystywana w niewielkim stopniu. Utrzymywanie woluminów danych stanowi znaczny, stały koszt, który należy zminimalizować. W tym celu dane rzadko używane, np. dane służące do analizy wieloletnich trendów, powinny być przechowywane w „zimnych” urządzeniach i bazach danych. W przestrzeniach „gorących”, o łatwiejszym dostępie, powinny być umieszczone tylko dane często wykorzystywane, np. dane służące do analiz krótkoterminowych. W miarę jak rozrastają się kategorie analizy danych biznesowych, uzgodnienie jednej definicji analizy danych biznesowych dla całej branży informatycznej staje się prawie niemożliwe, zwłaszcza w obliczu wpływu technologii in-memory computing.

To nie jest kiepski film — rewolucja in-memory computing już się rozpoczęła i można na niej skorzystać.
 
Źródło: www.scn.sap.com
Autor: Ruth Lerario

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250