Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów

SOLEMIS - Business Intelligence, Systemy ERP, Controlling, ERP, OLAPPrzedsiębiorstwo Obrotu Wyrobami Hutniczymi CENTROSTAL S.A. Kielce, mające już sześćdziesięcioletnie doświadczenie w handlu i dystrybucji wyrobów hutniczych i uznaną, wysoką pozycję na polskim rynku wyposażyło swój dział handlowy w system klasy Business Intelligence - TARGIT. System umożliwia dyrektorom handlowym łatwą i szybką wielowymiarową analizę danych dotyczących m.in. wahań sprzedaży, zapotrzebowania klientów w różnych regionach kraju.

REKLAMA:
snt banner 300
 

Najważniejszym efektem implementacji systemu TARGIT jest usprawnienie przepływu informacji w firmie oraz uświadomienie kadrze zarządzającej jak wiele informacji gromadzonych na co dzień w firmie dotychczas marnowaliśmy, a decyzje podejmowaliśmy bazując, tak naprawdę, na naszym doświadczeniu i wyczuciu ? mówi Andrzej Bryk, prezes CENTROSTAL S.A. Kielce. Teraz zyskaliśmy dostęp do danych i możliwości szybkiej ich analizy co pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych.

System dostarczyła i zaimplementowała katowicka firma Jura-Soft Sp. z o.o., znany dostawca nowoczesnych rozwiązań wspomagających zarządzanie.

60 doświadczenie CENTROSTAL Kielce

Przedsiębiorstwo Obrotu Wyrobami Hutniczymi CENTROSTAL S.A. Kielce, ma już sześćdziesięcioletnie doświadczenie w handlu i dystrybucji wyrobów hutniczych i uznaną, wysoką pozycję na terenie Południowo-Wschodniej Polski.

Oferta produktów firmy oparta jest na sprawdzonych, kwalifikowanych dostawcach i producentach, co zapewnia możliwość sprzedaży wyłącznie materiałów najwyższej jakości, pewnego pochodzenia i posiadających obowiązujące atesty.

Centrala firmy mieści się w Kielcach, a dla zapewnienia jak najlepszej obsługi klientów uruchomiono oddziały w Pabianicach, Radomiu, Rzeszowie i Sandomierzu oraz zajmujące się obsługą klientów tranzytowych, Biuro Sprzedaży w Ostrowcu Świętokrzyskim.

CENTROSTAL S.A. Kielce ma doświadczoną kadrę, dysponującą nowoczesną bazą biurową i doskonale usytuowaną bazą magazynową. Na 25 tysiącach m2 powierzchni składowania można jednorazowo zgromadzić 45 tys. ton wyrobów hutniczych i innych materiałów.

Stale na składzie firma ma duży asortyment wyrobów hutniczych zarówno ze stali zwykłej jak i jakościowej w tym:

 • stal jakościową (pręty okrągłe, kwadratowe, sześciokątne),
 • rury (bez szwu, ze szwem, walcowane na gorąco, ciągnione na zimno, instalacyjne, kotłowe),
 • blachy (grube,średnie,cienkie,żeberkowe,ocynkowane,powlekane,aluminiowe,kwaso- i żaroodporne,tłoczne),
 • stal zwykłą (kątowniki, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, walcówki, bednarki, pręty żebrowane, gładkie i płaskie).
 • przetwórstwo hutnicze (pręty ciągnione, taśmy zimnowalcowane, kształtowniki zimnogięte, pręty płaskie, drut wiązałkowy, ocynkowany)

CENTROSTAL oferuje także:

 • skup i przerób złomu, stabilne warunki handlowe, konkurencyjne ceny, możliwość podstawienia kontenerów.
 • szeroki asortyment materiałów, urządzeń i akcesoriów spawalniczych w firmowym Salonie Spawalniczym.
 • produkcję ukształtowanych elementów zbrojarskich gotowych do wbudowania.

  Zarządzanie jakością i wspomaganie zarządzania

Sukcesy firmy są wynikiem podporządkowania całej działalności firmy spełnieniu oczekiwań i wymagań klienta. Dążąc do ciągłego doskonalenia jakości obsługi, CENTROSTAL wdrożył system zarządzania jakością wg normy PN-EN ISO 9001:2001. System ten uzyskał certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji i jednocześnie certyfikat międzynarodowej sieci jednostek certyfikujących ? IQNet.

Nie można zarządzać jakością bez uporządkowania zarządzania działalnością firmy ? jednym z jej elementów było wdrożenie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) - MBS Dynamics (Microsoft Business Solutions Great Plains) rozbudowanego następnie o własne procedury raportowania.

Stworzenie własnego systemu raportowania w bardzo dużym stopniu ułatwiło pracę jednak w miarę rozwoju firmy, a jednocześnie zaostrzenia się konkurencji rynkowej znacznie wzrosły potrzeby kadry kierowniczej w zakresie precyzyjnej, zagregowanej bieżącej informacji o stanie firmy ? będącej podstawą podejmowania szybkich decyzji biznesowych.

Spowodowało to, zainteresowanie nowoczesnymi narzędziami analityczno raportowymi - klasy Business Intelligence - po analizie oferty rynkowej wybór padł na system TARGIT.

Wyzwania i potrzeby biznesowe

CENTROSTAL prowadzi działalność na terenie całej Polski ? tam ma odbiorców swoich wyrobów i usług. Poniższe dane pozwalają zorientować się w skali informacji gromadzonych w firmie:

 • centrala + 4 oddziały (woj. świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie, podkarpackie)
 • ogółem ok.210 pracowników
 • ok. 5 tys. pozycji w ofercie (z niezerowym stanem magazynowym)
 • średnio ok. 5 tysięcy faktur wystawianych miesięcznie
 • ok. 90 użytkowników systemu ERP i ok. 6 użytkowników systemu TARGIT (Business Intelligence)
 • dane gromadzone w centralnej bazie danych ? jeden system ERP (MBS Dynamics GP), dodatkowe moduły i aplikacje wykorzystujące bazę danych systemu ERP, dodatkowe zestawienia w arkuszach Excel

dostęp do aplikacji poprzez Internet.

Dla zapewnienia odpowiedniej rentowności działania firmy przynajmniej raz w miesiącu szczegółowo badana jest marża uzyskiwana na wszystkich sprzedanych maszynach (w EUR i PLN) oraz poziom marży dla poszczególnych grupach części zamiennych.

Dlaczego TARGIT

Przed wprowadzeniem systemu TARGIT, raporty dla kierownictwa i analizy wykonywane były w przygotowanych specjalnie dla CENTROSTAL rozszerzeniach systemu ERP oraz w arkuszach kalkulacyjnych Excel, do których dane wprowadzane były ręcznie i uzupełniane danymi czerpanymi z wykorzystywanego w firmie systemu ERP MBS Dynamics GP. Taki sposób budowania raportów był przede wszystkim czasochłonny i nie dawał możliwości wglądu w bieżącą sytuację firmy ? występowało nawet tygodniowe opóźnienie.

O wyborze systemu TARGIT zadecydowały przede wszystkim:

 • wydajność systemu
 • łatwość definiowania własnych raportów i analiz ? niezawodność
 • atrakcyjną cenę w stosunku do oferowanych możliwości
 • dobrą współpraca z firmą wdrażającą ? doskonała znajomość przez firmę wdrażającą systemów ERP ? a w szczególności posiadanego przez CENTROSTAL systemu MBS Dynamics GP

Błyskawiczne wdrożenie

Trudno w to uwierzyć ale całość wdrożenia systemu TARGIT zamknęła się w zaledwie tydzień - mówi Piotr Smurzyński, kierownik działu IT w Centrostal Kielce. Było to możliwe dzięki bardzo zwartej konstrukcji systemu i jego ogromnej elastyczności oraz dzięki doskonałej znajomości naszego systemu ERP przez implementującą TARGIT firmę Jura-Soft.

Przygotowanie wdrożenia ? poznanie naszych potrzeb zajęło zaledwie jeden dzień ? praktycznie 3 godziny - ustalono wówczas zakres prac i co najważniejsze zawartość hurtowni danych - jakie dane, skąd i jak często będą w niej uaktualniane. Było to podstawą do przygotowania tzw. wielowymiarowych kostek OLAP, umożliwiających wygodny dostęp do danych i sporządzanie analiz w tzw. różnych perspektywach (czasowych, geograficznych, asortymentowych, sprzedawcy, itp.) ? serca systemu - determinującego możliwości późniejszych analiz i tzw. drążenia danych.

Instalacja i testy to też tylko jeden dzień. Przywieziona przez firmę wdrażającą kostka OLAP + instalacja serwera, sprawdzenie poprawności gromadzenia danych zajęło jeden dzień roboczy.

Niespotykane jest również to, że aplikacja od początku miała pełną założoną funkcjonalność ? dzięki swojej zwartej konstrukcji prostej filozofii możliwość prowadzenia najbardziej nawet ?wyszukanych? analiz ogranicza tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia użytkownika i stopień złożoności kostki OLAP, którą można rozbudowywać.

Kolejnym zaskoczeniem było to, że na szkolenie użytkowników z wykorzystania systemu oraz tworzenia własnych analiz zajęło także tylko jeden dzień.

Wdrożenie systemu prowadził zespół złożony ze specjalistów JuraSoft i przedstawicieli klienta ? dzięki czemu problemy były rozwiązywane praktycznie w chwili gdy się pojawiały.

Efekty i korzyści

W pierwszym etapie wdrożenie objęło Dział Handlowy ? korzystają z niego osoby decyzyjne -dyrektorzy oddziałów i kierownictwo Działu Handlowego w centrali. Z przygotowanych raportów korzystają natomiast, w różnym zakresie, niższa kadra kierownicza w całej firmie.

Pierwszy etap wdrożenia zapewnił pełne zaspokojenie potrzeb firmy na tę chwilę. Kolejnym etapem będą na pewno następne kostki OLAP oraz analiza zapasów magazynowych.

Korzyści z pierwszego etapu wykorzystania systemu TARGIT w CENTROSTAL Kielce można wypunktować:

 • dotarcie do większej liczby klientów
 • dotarcie do nowej grupy klientów
 • wejście na nowy rynek - terytorialnie
 • lepsze poznanie potrzeb klientów w różnych przekrojach (terytorialnie, asortymentowo, itp.)
 • lepsza wiedza na temat sprzedawanych towarów
 • nauczenie menagerów korzystania z najnowszych sposobów podejścia do analizy danych

Najważniejszym efektem implementacji systemu TARGIT jest usprawnienie przepływu informacji w firmie oraz uświadomienie kadrze zarządzającej jak wiele informacji gromadzonych na co dzień w firmie marnowaliśmy, a decyzje podejmowaliśmy tak naprawdę bazując na doświadczeniu i wyczuciu ? mówi Andrzej Bryk prezes CENTROSTAL Kielce. Teraz zyskaliśmy dostęp dodanych pozwalających lepiej prowadzić nasz biznes.

Źródło: www.solemis.com

 

 • odl reklama baner
 • ENOVA365 KWADRAT
 • eqsystembaner

 • snt button 250