Zalety rozwiązań ERP typu Open Source na przykładzie Openbravo ERP

Idea Open Source oparta jest na istnieniu swobodnego dostępu do oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników. Sytuacja ekonomiczna oraz dynamiczny rozwój darmowych aplikacji z otwartym kodem ma coraz większe znaczenie w przypadku wszelkich systemów wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw.
 
Systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning) są najbardziej rozbudowanymi systemami do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Tradycyjnie firmy rozpatrujące wdrożenie systemu ERP miały wybór pomiędzy stworzeniem dedykowanych aplikacji lub zastosowaniem komercyjnych rozwiązań. Obecnie kolejną alternatywą jest wykorzystanie darmowych systemów udostępnianych na zasadach licencji Open Source. Zasady te pozwalają na użytkowanie systemu zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych, bez konieczności uiszczania żadnych opłat licencyjnych.

Dlaczego otwarte systemy ERP odgrywają coraz większą rolę na światowych rynkach? Przede wszystkim
Open Source daje wolność oprogramowaniu” - jak mawiała Allison Randal, prezes OSCON (Open Source Convention).
Produkty Open Source mogą być wykorzystywane przez dowolną firmę do dowolnych celów bez konieczności formalnych zobowiązań wobec dostawcy - wystarczy pobrać odpowiedni pakiet instalacyjny ze strony internetowej. Dodatkowo systemy Open Source mogą być swobodnie redystrybuowane (mając oczywiście na uwadze zasady licencji konkretnego systemu). Kolejną zaletą jest udostępnienie kodu źródłowego i możliwość dowolnej modyfikacji oprogramowania w celu dostosowania go do potrzeb klienta. Efektem takiej polityki jest znacząca różnica pomiędzy modelem biznesowym dostawców oprogramowania Open Source a dostawców oprogramowania komercyjnego.

Jednym z liderów rynku darmowego oprogramowania ERP jest hiszpańska firma Openbravo. Dostarcza ona najbardziej dynamicznie rozwijający się na świecie system klasy ERP oparty na zasadach licencji Open Source - Openbravo ERP. Innowacyjność modelu biznesowego firmy polega przede wszystkim na zrozumieniu aktualnych potrzeb dotyczących bezpośrednio właścicieli małych oraz średnich przedsiębiorstw.

W przypadku sektora MŚP decyzje o wdrożeniu nowego rozwiązania (czy też modernizacji istniejącego) zwykle nie są łatwe. Argumentów przemawiających przeciwko inwestycji w system informatyczny wspomagający zarządzanie jest stosunkowo dużo. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców główny problem polega na tym, iż popularne komercyjne systemy ERP nie są w wystarczającym stopniu przystosowane do przedsiębiorstwa konkretnego klienta. Pomimo pewnego podzbioru wspólnych funkcji, każde przedsiębiorstwo jest indywidualnym tworem i procesy w nim zachodzące są obsługiwane w określony przez politykę wewnętrzną sposób. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które mogłoby spełnić każde z ich podstawowych wymagań. Kolejną przeszkodą jest wybór odpowiedniego oprogramowania. Dostępne produkty są często zbyt drogie i za bardzo złożone w porównaniu do potrzeb przeciętnego nabywcy. Inwestycja taka w większości przypadków jest dla niego nieosiągalna i niewspółmierna do otrzymywanych efektów.

Dlatego też głównym założeniem modelu biznesowego firmy Openbravo jest dostarczenie dla sektora MŚP efektywnego oraz osiągalnego pod względem finansowym rozwiązania ERP. W jaki sposób?

Przede wszystkim dzięki obniżeniu kosztów ogólnych (TCO – Total Cost of Ownership) związanych z wdrożeniem i użytkowaniem systemu. Szacowana oszczędność uzyskana w przypadku wyboru Openbravo ERP zamiast jego komercyjnych odpowiedników wynosi ok. 50%. W przypadku wdrożenia każdego rozwiązania ERP nabywca ponosi pewne koszty związane z usługą wdrożeniową oraz utrzymaniem systemu. Koszt ten może być bezpośredni lub pośredni. O bezpośrednim koszcie mówimy w przypadku, gdy usługa wdrożeniowa jest wykonywana przez firmę zewnętrzną, specjalizującą się w danym produkcie. Koszt pośredni z kolei jest ponoszony jeżeli wdrożenie zostaje przeprowadzone wewnętrznie przez pracowników przedsiębiorstwa (zwykle dział IT). Wyrażany jest wówczas głównie nakładem pracy własnego zespołu wdrożeniowego. Koszt wdrożenia jest zatem ponoszony zawsze, niezależnie od tego czy system udostępniany jest na zasadach licencji Open Source czy też licencji komercyjnych. Aczkolwiek w przypadku tego pierwszego istnieje możliwość wyboru pomiędzy wewnętrznym lub zewnętrznym wdrożeniem. Dla rozwiązań komercyjnych wdrożenie wewnętrzne jest na tyle czasochłonne i mało opłacalne, że należy do rzadkości. Wykorzystanie własnych zasobów ludzkich nie jest jednak jedynym źródłem redukcji kosztów ogólnych systemów Open Source. Najbardziej istotną kwestią oszczędności jest brak jakichkolwiek opłat licencyjnych za użytkowanie systemu. Zatem decydując się na otwarte rozwiązanie przedsiębiorstwo może obniżyć koszty ogólne nawet do 50% (Openbravo World Conference 2009). Daje to wielu małym oraz średnim przedsiębiorstwom realne szanse na posiadanie rozwiązania ERP.

Ze względu na oferowaną funkcjonalność komercyjne systemy ERP dostępne na rynku spełniają swoją rolę w przypadku zarządzania dużą korporacją. Jednak dla sektora MŚP ich efektywność jest znacznie mniejsza. Dzieje się tak głównie dlatego, iż sposób ich funkcjonowania jest o wiele bardziej zróżnicowany. W dodatku z punktu widzenia małego lub średniego przedsiębiorstwa standardowe rozwiązania ERP są zbyt złożone i oferują szereg zbędnej funkcjonalności. W większości przypadków wymagane jest dostosowanie istniejącego systemu do specyficznych potrzeb. Zamknięte rozwiązania pozwalają na modyfikację (jeżeli w ogóle) tylko w pewnym stopniu. Z tego powodu firmę sektora MŚP stawiano zazwyczaj w mało korzystnej sytuacji – warunkiem wdrożenia systemu ERP była zmiana procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Istniała oczywiście możliwość dokonania pewnych modyfikacji, jednak często proces ten przekraczał realne możliwości finansowe firmy. Odpowiedzią Open Source jest całkowita elastyczność oraz brak jakichkolwiek granic w dostosowywaniu istniejącego oprogramowania do potrzeb przedsiębiorstwa. Wymagana jest do tego oczywiście znajomość odpowiednich technologii. Systemy Open Source są z założenia tworzone w oparciu o popularne języki programowania oraz darmowe narzędzia. Z tego powodu ich modyfikacje nie stanowią problemu. Ponadto sam system Openbravo ERP został z założenia zaprojektowany w taki sposób, iż pozostawia on dużą dowolność w zarządzaniu przebiegiem procesów biznesowych przedsiębiorstwa bez konieczności ingerencji w kod źródłowy. Obniża to znacznie stopień koniecznych do wprowadzenia modyfikacji z poziomu implementacji systemu. W połączeniu z powszechnie znaną technologią i elastycznością, czas oraz koszt dostosowania Openbravo ERP do potrzeb przedsiębiorstwa ulegają znacznej redukcji.

System ERP jest często jedną z największych inwestycji finansowych firmy. Nic więc dziwnego, że decyzja o wdrożeniu lub modernizacji zaplecza informatycznego jest kluczowym momentem strategicznym przedsiębiorstwa. Jedną z głównych obaw jest przede wszystkim długoterminowa zależność od dostawcy oprogramowania. Oprócz stałej opłaty licencyjnej wiąże się ona z koniecznością nabywania odpłatnych aktualizacji lub kolejnych wersji systemu. Strategia wydania poszczególnych wersji jest ściśle określona i nabywca zmuszony jest podążać jej tokiem. Czas, w jakim można otrzymać od dostawcy wsparcie w ramach danej wersji systemu jest ograniczony, a po jego upływie nabywca pozostawiony jest sam sobie i jedynym rozwiązaniem jest zaopatrzenie w nową wersję. Proces aktualizacji w przypadku większości rozwiązań Open Source (także Openbravo ERP) można wykonać samodzielnie – wystarczy pobrać i zainstalować odpowiedni pakiet instalacyjny. Kolejną sytuacją, w której można odczuć negatywne skutki zależności od dostawcy jest konieczność modyfikacji produktu. Ponieważ kod aplikacji komercyjnych jest zamknięty, nie jest możliwe dostosowanie ich przez programistę specjalizującego się w popularnych technologiach – modyfikacje mogą zostać dokonane przez dostawcę oprogramowania lub powiązanych z nim partnerów. Jeżeli chodzi o naprawę ewentualnych błędów oprogramowania jest ona z reguły możliwa do wykonania tylko przez dostawcę. Openbravo ERP umożliwia całkowitą edycję i dostosowanie systemu (łącznie z jego kluczową funkcjonalnością) przez dowolny zespół programistyczny.

Różnice pomiędzy komercyjnymi a otwartymi systemami ERP są znaczne. Pomimo wrzawy związanej z rzekomym brakiem bezpieczeństwa i profesjonalizmu firm udostępniających darmowe rozwiązania lista ich klientów stale wzrasta. Najlepszym tego przykładem jest sukces Openbravo ERP, który dzięki swojej bogatej funkcjonalności i korzystnym warunkom finansowym wdrożenia zyskał już ponad 1000 klientów na całym świecie. Openbravo ERP jest nie tylko szansą na wdrożenie rozwiązania ERP dla firm z sektora MŚP – jest on także możliwością redukcji kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości produktu dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa.

Źródło: www.evolpe.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top