Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Zaawansowane zarządzanie produkcją to jeden z głównych wyróżników systemu ERP firmy Streamsoft. W ostatnim czasie poszerzone zostały możliwości oprogramowania w tym obszarze, w zakresie tworzenia harmonogramu MPS/MRP oraz analiz RCCP i CRP.


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Rozwojowi w systemie uległy więc przede wszystkim obszary związane z tworzeniem głównego planu produkcji (MPS, ang. Master Production Scheduling) oraz planowaniem potrzeb materiałowych (MRP, ang. Material Requirements Planning), a także planowaniem zdolności produkcji (CRP, ang. Capacity Requirements Planning). Ogólnie funkcją MPS jest przede wszystkim ustalenie realnego planu produkcji, który jest w stanie pogodzić popyt z możliwościami wytwórczymi danego przedsiębiorstwa. Jednocześnie jest on źródłem obliczeń dla MRP, którego zadaniem jest uściślenie zapotrzebowania na zasoby.

Aktualnie okno harmonogramu MPS/MRP w systemie ERP Streamsoft Prestiż prezentuje się następująco:

streamsoft zarzadzanie produkcja 1 2018
 
Harmonogram MPS/MRP został zrealizowany w metodologii APICS. Bazuje on na trzech źródłach popytu: prognozach, zamówieniach od odbiorców oraz zamówieniach wewnętrznych. Są one fundamentem do ułożenia głównego planu produkcyjnego, który w następstwie jest podstawą do wyliczenia zapotrzebowania materiałowego oraz właśnie analizy możliwości zasobów produkcyjnych. Zapotrzebowanie materiałowe odnosi się do składników listy materiałowej określonych w operacjach technologicznych poszczególnych półproduktów/produktów. Analiza możliwości zasobów produkcyjnych odnosi się z kolei do rodzajów zasobów oraz ich kompetencji ustawionych w poszczególnych operacjach technologicznych.

Co istotne w oferowanym przez Streamsoft systemie harmonogram MPS/MRP został oparty o jedno wspólne okno (widok), który skupia w sobie funkcjonalność MPS, MRP (planowanie tzw. priorytetów) oraz RCCP (ang. Rought Cut Capacity Planning) i CRP (ang. Capacity Requirements Planning), czyli planowania tzw. zdolności produkcyjnych w ujęciu nadrzędnym I szczegółowym. Ujęcie nadrzędne oznacza analizę zapotrzebowania na zasoby produkcyjne w kontekście rodzajów zasobów, szczegółowe zaś analizę zapotrzebowania na zasoby produkcyjne, ich kompetencje oraz czasy produkcyjne.

Szczegółowe okno planowania CRP w systemie przedstawia się następująco:

streamsoft zarzadzanie produkcja 2 2018
 
Wprowadzone nowości pomagają w pełni realizować ideę planowania nadrzędnego w systemie ERP Streamsoft Prestiż. Odpowiada ona na współczesne potrzeby branży produkcyjnej, która stoi przed wyzwaniem dopasowania cyklu wytwórczego nie tylko do założonych prognoz, ale także – a raczej przede wszystkim – do ilości zamówień (zmiennych w czasie potrzeb klientów).

Źródło: www.streamsoft.pl

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250