Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Działy HR coraz częściej sięgają po narzędzia, które realnie wspierają realizację strategii firmy, a dodatkowo przynoszą oszczędności w zakresie działania operacyjnego. Efektywność staje się faktem, gdy obszar operacyjny jest maksymalnie zautomatyzowany i ustandaryzowany, a procesy związane z wykonywaniem działalności strategicznej przejrzyste i na bieżąco monitorowane.


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Zdarza się jednak, że procesy zarządzania kapitałem ludzkim nie są realizowane w efektywny sposób. Jak zatem rozpoznać moment, w którym należy rozważyć inwestycję w rozwiązania informatyczne wspierające HR?
Niedoszacowane budżety, niezliczona ilość papierowych dokumentów związanych z zatrudnieniem czy długi czas przygotowywania informacji statystycznych to tylko niektóre sygnały świadczące o tym, że firma potrzebuje wsparcia systemu, który zautomatyzuje procesy zarządzania kapitałem ludzkim zachodzące w organizacji. Sygnałów, że organizacja powinna rozważyć wdrożenie rozwiązania informatycznego jest mnóstwo, ale w codziennej pracy łatwo je przeoczyć. By mieć pewność, że to czas na zmiany, warto odpowiedzieć sobie na jedno, podstawowe pytanie: czy zarząd firmy, dyrektor HR, dyrektor finansowy, menedżer liniowy mają bieżący dostęp do aktualnych danych z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi kluczowych dla sprawnego podejmowania trafnych decyzji menedżerskich? Jeżeli odpowiedź jest przecząca, mamy jasną sytuację – mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska.
Problemem wielu firm staje się sytuacja, w której budżety zaplanowane na nowy rok są znacznie niedoszacowane w stosunku do realnych kosztów. Jedną z przyczyn są często niepełne lub zbyt ogólne informacje, na których opierano wyliczenia i analizy. Stanowi to duże niebezpieczeństwo dla płynności finansowej firmy i może utrudnić jej funkcjonowanie. Przygotowanie wiarygodnych prognoz finansowych jest możliwe w oparciu o pełne dane, agregowane automatycznie w systemie IT, które znacznie zwiększają szansę na precyzyjne zabudżetowanie przewidywanych kosztów w obszarze zarządzania kadrami. W ten sposób upoważniony pracownik w każdej chwili ma dostęp do przekrojowych i wyczerpujących informacji, co skraca do minimum czas przygotowania analiz czy raportów, bez potrzeby angażowania kilku osób jednocześnie.
Dużą trudnością działów HR, często powtarzaną w wielu rozmowach, jest czasochłonność niektórych procesów kadrowych takich jak administracja ogromną ilością papierowych dokumentów w teczkach osobowych, generowanie i wysyłka deklaracji podatkowych czy generowanie i dystrybucja pasków płacowych. Są to działania, które bez wsparcia informatycznego mogą faktycznie trwać zbyt długo. Jednak firmy zdają sobie sprawę z możliwości, jakie dają rozwiązania IT i coraz częściej decydują się na wdrożenie narzędzi, które ujednolicają procesy kadrowe, systematyzują pracę działu kadr, wspierają menedżerów w zarządzaniu podległymi ich zespołami i zmniejszają koszty. To trend, który będzie kontynuowany przez najbliższe lata – dodaje Teresa Olszewska.
Firmy często przeznaczają duże budżety na szkolenia, ale nie potrafią określić, jaki jest faktyczny wzrost kompetencji pracowników, którzy wzięli w nich udział. Co więcej część pracowników nadal postrzega szkolenia za korzyść, która nie ma przełożenia na nabywanie istotnych dla firmy kompetencji. Zdarza się również brak wiedzy o historii szkoleń podwładnych i delegowanie pracowników do udziału w tych samych lub podobnych tematycznie szkoleniach kilkakrotnie. Organizacje często nie są w stanie również stwierdzić, ile wydają na rozwój konkretnych kompetencji, co utrudnia planowanie budżetu na kolejny rok. System informatyczny daje szereg możliwości menedżerom i działowi HR, od planowania i budżetowania, przez rejestrację uczestnictwa i kosztów związanych z doszkalaniem pracowników, po analizę i statystyki w różnych perspektywach. W ten sposób firma otrzymuje wiarygodne dane, na podstawie których może zaplanować szkolenia na nowy rok i określić potrzeby pracowników w oparciu o ich stanowisko, kompetencje i przebyte szkolenia.

Źródło: GAVDI POLSKA

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250