Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Opakowania zwrotne i transportery giną? Nie wracają od klienta lub wracają uszkodzone? Pracownicy marnują czas na poszukiwania zagubionego sprzętu? A co, jeśli istnieje proste rozwiązanie tego problemu?


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Ciągły niedobór pojemników transportowych spowodowany jest między innymi przetrzymywaniem ich przez odbiorców oraz firmy spedycyjne. Prowadzi to do opóźnień w produkcji, realizacji terminów wysyłki do odbiorców, grozi utratą wizerunku, a nawet może doprowadzić do rezygnacji klienta z usługi.

Firmy powszechnie stosują wadliwy system kontroli, albo go w ogóle nie posiadają. Oparty jest najczęściej o ręczne zliczanie wszystkich elementów, spisywanie na papierze lub w Excelu, czasem o skanowanie kodów kreskowych czytnikiem mobilnym. Brak automatyzacji tych procesów prowadzi do zaniedbań w ewidencji, a w konsekwencji do strat. A na to nie można sobie pozwolić.

W jaki sposób ograniczyć czynniki ryzyka? Jak skutecznie, przy relatywnie niskim nakładzie pracy, zarządzać cennym wyposażeniem?

Rozwiązaniem jest technologia RFID i funkcjonalne programy magazynowe.

RFID – Co to takiego?

RFID czyli Radio-frequency identification (identyfikacja radiowa), opiera się na komunikacji na linii nadajnik-odbiornik, która odbywa się na odległość do kilku metrów.

Tag (chip, identyfikator) zamocowany na danym przedmiocie, np. opakowaniu zwrotnym, stojaku okiennym lub kontenerze, wychwytywany jest przez czytnik umieszczony w kolektorze danych bądź w bramce RFID i zapisywany w systemie.
Najważniejsze jest to, że cały proces odbywa się zdalnie. Nie ma konieczności każdorazowego skanowania lub ręcznego spisywania wszystkich elementów, wystarczy podejść bliżej... – mówi Jacek Krywult, prezes firmy PWSK.
Czytniki wykrywają nawet kilkaset obiektów w swoim otoczeniu (!) i natychmiast przekazują dane do komputera za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub LAN.

Dobrze skonstruowana baza danych programu magazynowego i sprzężony z nią system RFID pokażą nam, czy niczego nie brakuje, a nawet, kto jest w posiadaniu brakujących elementów.

W skrócie: RFID, to stała kontrola magazynu, pojazdów, ewidencja narzędzi i pracowników, szybka inwentaryzacja oraz bieżąca aktualizacja danych w systemie.

Jak instalować tagi RFID na opakowaniach zwrotnych?

Identyfikatory RFID można instalować na zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchniach pojemników i transporterów. Montaż odbywa się za pomocą nitów, opasek zaciskowych lub taśmy montażowej.

W zależności od materiału, z jakiego wykonane są transportery, można stosować różne modele chipów RFID. Istnieją tagi na metal, tagi wykorzystywane w pojemnikach zwrotnych z tworzyw sztucznych, a nawet materiałów tekstylnych.

Zalety wykorzystania systemów RFID?
  • Automatyczna, zdalna rejestracja obecności tagów w zasięgu działania czujników i aktualizacja wszystkich danych w systemie
  • Możliwość rejestracji nawet kilkuset obiektów na raz. Inwentaryzacja opakowań trwa 10x szybciej! 
  • Kompatybilność z większością programów magazynowych dostępnych na naszym rynku, m.in. z Programem Narzędziownia.
  • Odporność tagów na warunki wewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne
Dzięki systemom RFID możliwe jest kontrolowanie nie tylko stanu magazynowego, ale także lokalizacji i terminów zwrotów wypożyczonych/przekazanych opakowań zwrotnych. W przypadku niedotrzymania umów, dokładnie wiemy, który z kontrahentów odpowiada za straty.

Koniec strat pojemników dzięki RFID

Systemy RFID są obecnie jedną z najdoskonalszych metod zarządzania gospodarką magazynową i cechują się wysoką niezawodnością. W połączeniu z dobrze opracowaną bazą danych, pozwalają kontrolować każdy aspekt związany z wykorzystaniem opakowań zwrotnych i wszystkich innych, oznaczonych zasobów firmy.

Źródło: PWSK, www.pwsk.pl
Autor: Jacek Krywult - Autor wielu specjalistycznych publikacji w magazynach branżowych, dotyczących systemów RFID, logistyki, magazynowania oraz gospodarki narzędziowej w przedsiębiorstwach. Jest właścicielem firmy PWSK – projektującej i wdrażającej specjalistyczne systemy identyfikacji oparte na RFID oraz kodach kreskowych dla przemysłu. Jego autorski program Narzędziownia jest najpopularniejszym systemem do ewidencji narzędzi, sprzętu, materiałów i towarów na polskim rynku.

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250