przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Szpitale, Uczelnie, Instytuty Medycyny Pracy i inne jednostki świadczące usługi lecznicze oraz edukacyjno-szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT w zakresie prowadzonej działalności. Oznacza to jednocześnie, że nie mogą odliczać podatku VAT naliczonego. Ale czy zawsze?
 

W dzisiejszym materiale Marek Walentynowicz – Ekspert oraz Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A przedstawi kilka przykładów, których zastosowanie pozwoli na znaczne oszczędności oraz poprawę płynności finansowej jednostki.

Nie zawsze musimy traktować podatek VAT naliczony w pełnej wysokości jako koszt. W szczególności w przypadku zakupów magazynowych może wystąpić sytuacja, kiedy zakup dotyczy działalności, dla której podatek VAT naliczony możemy odliczać zgodnie ze wskaźnikiem lub prewskaźnikiem VAT. W takim przypadku wartość produktów przyjętych na magazyn możemy ewidencjonować w cenie zakupu, obejmującej wartość NETTO i część podatku VAT naliczonego, której nie możemy odliczyć.

Może również wystąpić sytuacja, w której magazynowany przez dłuższy okres produkt zaewidencjonowany w cenie brutto, zmienia przeznaczenie w momencie rozchodu magazynowego. W związku z tym możemy odliczyć część lub całość nieodliczonego wcześniej podatku VAT. Chodzi dla przykładu o magazynowane produkty, dla których nie wystąpiło odliczenie podatku VAT, a które zostaną zużyte do realizacji projektu badawczego umożliwiającego takie odliczenie.

Także w przypadku odsprzedaży np. materiałów zbędnych, występuje możliwość odliczenia podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT zawsze poprawia płynność finansową jednostki. Jak przedstawia się to w liczbach? Np. w przypadku odliczenia pełnej wysokości podatku VAT dla zakupów miesięcznych w kwocie netto 20 000 zł osiągamy roczną oszczędność i poprawę płynności finansowej w kwocie 55 200 zł.

Jednocześnie musimy zwrócić uwagę, że nieodliczenie podatku VAT, w przypadku zaistnienia takiej możliwości powoduje, że kwota nieodliczonego podatku VAT nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami, w zakresie możliwości odliczenia VAT oraz innych sposobów poprawy płynności finansowej, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz skorzystania z dedykowanych pakietów szkoleń w tym zakresie.

Autor: Marek Walentynowicz, Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250