Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
loading...
Szpitale, Uczelnie, Instytuty Medycyny Pracy i inne jednostki świadczące usługi lecznicze oraz edukacyjno-szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT w zakresie prowadzonej działalności. Oznacza to jednocześnie, że nie mogą odliczać podatku VAT naliczonego. Ale czy zawsze?
 

W dzisiejszym materiale Marek Walentynowicz – Ekspert oraz Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A przedstawi kilka przykładów, których zastosowanie pozwoli na znaczne oszczędności oraz poprawę płynności finansowej jednostki.

Nie zawsze musimy traktować podatek VAT naliczony w pełnej wysokości jako koszt. W szczególności w przypadku zakupów magazynowych może wystąpić sytuacja, kiedy zakup dotyczy działalności, dla której podatek VAT naliczony możemy odliczać zgodnie ze wskaźnikiem lub prewskaźnikiem VAT. W takim przypadku wartość produktów przyjętych na magazyn możemy ewidencjonować w cenie zakupu, obejmującej wartość NETTO i część podatku VAT naliczonego, której nie możemy odliczyć.

Może również wystąpić sytuacja, w której magazynowany przez dłuższy okres produkt zaewidencjonowany w cenie brutto, zmienia przeznaczenie w momencie rozchodu magazynowego. W związku z tym możemy odliczyć część lub całość nieodliczonego wcześniej podatku VAT. Chodzi dla przykładu o magazynowane produkty, dla których nie wystąpiło odliczenie podatku VAT, a które zostaną zużyte do realizacji projektu badawczego umożliwiającego takie odliczenie.

Także w przypadku odsprzedaży np. materiałów zbędnych, występuje możliwość odliczenia podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT zawsze poprawia płynność finansową jednostki. Jak przedstawia się to w liczbach? Np. w przypadku odliczenia pełnej wysokości podatku VAT dla zakupów miesięcznych w kwocie netto 20 000 zł osiągamy roczną oszczędność i poprawę płynności finansowej w kwocie 55 200 zł.

Jednocześnie musimy zwrócić uwagę, że nieodliczenie podatku VAT, w przypadku zaistnienia takiej możliwości powoduje, że kwota nieodliczonego podatku VAT nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami, w zakresie możliwości odliczenia VAT oraz innych sposobów poprawy płynności finansowej, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz skorzystania z dedykowanych pakietów szkoleń w tym zakresie.

Autor: Marek Walentynowicz, Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • l systems wysuwany2019
  • ENOVA365 KWADRAT