przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Co najczęściej wpływa na wybór oprogramowania ERP? Czego poszukują Klienci i co decyduje o zadowoleniu z wybranego narzędzia? Wreszcie – jakie są plany inwestycyjne polskich firm w zakresie oprogramowania i jaki system ERP wybrać? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w raporcie Rynek ERP w Polsce opracowanym przez firmę Soneta.

REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Użytkownicy systemu ERP i obszary działania

Oprogramowanie klasy ERP nie jest już nowinką w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw. W firmach powyżej 50 pracowników wszystkie deklarują użytkowanie tego typu oprogramowania. Najczęściej wspieranymi obszarami jest kadrowo-płacowy oraz finansowo-księgowy (98%), niemal równie często system ERP jest narzędziem dla działów sprzedaży (85%) oraz służy do obsługi magazynu i zaopatrzenia (87%).

Duże nasycenie rynku zwiększa konkurencje o Klienta między dostawcami software’u. Ogólna tendencja jeśli chodzi o zmianę oprogramowania jest taka, że firmy pracują na wybranym systemie przeciętnie 4 lata. Aktualnie, skłonność do zmiany oprogramowania deklaruje niemal 1/5 ankietowanych firm. W raz ze wzrostem organizacji ta tendencja rośnie aż do 46% dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników.

Oczekiwania wobec oprogramowania ERP

Jakie są zatem oczekiwania polskich firm względem dobrego systemu ERP? W zdecydowanej większości respondenci wskazali na usprawnienie codziennej pracy (67%) – ich zdaniem oprogramowanie powinno cechować się praktyczną przydatnością, związania z obsługą procesów biznesowych, optymalizacją i automatyzacją codziennych zadań.

Drugim wysoko ocenionym oczekiwaniem względem oprogramowania jest możliwość dopasowania go do struktury firmy (40%). Na trzecim miejscu wśród wskazań znalazła się opinia o tym, że oprogramowanie ERP powinno być kompleksowym wsparciem dla wszystkich obszarów w firmie (36%). Oznacza to, że Klienci oczekują od rynku kompletnego rozwiązania, które będzie współpracować w ramach różnych obszarów firmy tj. kadrowym, finansowym czy sprzedażowym.
Użytkownicy oczekują od systemów niezawodności w działaniu i optymalizacji procesów oraz – co ważne - zgodności z polskim prawem. Dobry producent oprogramowania dba o to, aby system był zawsze zgodny z przepisami, a aktualizacja systemu, związana ze zmianami tych przepisów udostępniona w odpowiednim czasie. To kluczowa kwestia i konkretne oczekiwanie wszystkich użytkowników systemów zarówno kadrowo-płacowych jak i księgowych, ale i handlowych – komentuje Jadwiga Szubert, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Soneta.
Kryteria wyboru systemów ERP w Polsce

W zakresie kryteriów wyboru ERP, respondenci przypisali największe znaczenie funkcjonalności systemu (80%) – to one na tle ceny, rozpoznawalności producenta czy rekomendacji innych użytkowników pełnią największą rolę przy wyborze konkretnego systemu ERP, co ciekawe podobnie wysoką pozycję zajęło w rankingu dopasowanie systemu do potrzeb przedsiębiorstwa (79%).

Dobry system ERP to zdaniem polskich firm system o wielu funkcjonalnościach odpowiadający na potrzeby branży czy specyfiki danego przedsiębiorstwa, równocześnie łatwy do integracji i rozbudowy o dedykowane, specjalistyczne funkcjonalności.
Obserwujemy wyraźną tendencje wśród klientów do budowania dedykowanych platform wokół systemów ERP z wykorzystaniem specjalistycznych aplikacji – podkreśla Konrad Spryńca, Product Manager enova365 – w odpowiedzi na to wyzwanie, dajemy naszym Klientom możliwość praktycznie nieograniczonej konfiguracji i personalizacji, dodatkowo uzupełnioną o integracje z rozwiązaniami branżowymi i specjalistycznymi.
Jaki system ERP wybrać?

Polscy przedsiębiorcy doceniają zatem oprogramowanie, które spełnia ich oczekiwanie dopasowania się do specyfiki działalności danej firmy, cenią korzystne warunki utrzymania systemu i aktualizacji oraz wybierają systemy odpowiednie do wspierania każdego obszaru ich działalności – nie chcą korzystać z różnych, rozporoszonych narzędzi w kilku obszarach. Warto przeanalizować możliwości funkcjonalne danego systemu oraz sprawić modele dostępu w tym opcje alternatywne dla zakupu jak SaaS (oprogramowanie jako usługa). Już ponad 30% zakupów oprogramowania dotyczy modelu abonamentowego.

Artykuł podstaw na podstawie raportu Rynek ERP w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w 2017 roku na próbie 300 firm zatrudniających powyżej 50 osób techniką CATI przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM z Krakowa na zlecenie Soneta sp. z.o.o, producenta enova365.

Pełny raport jest dostępny na stronie https://www.biznestrendy.eu/biznes/raport-rynek-erp-w-polsce-jak-kupuja-polskie-firmy/

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250