Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Już ponad 600 tys. użytkowników korzysta z systemów ERP wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem - wynika z najnowszego raportu biura badawczo – analitycznego DiS. Do tej pory najwięcej wdrożeń w dużych firmach zrealizowała śląska firma BPSC. W ubiegłym roku liczba użytkowników systemu Impuls EVO wzrosła do 144 tysięcy.


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
DiS przeanalizował wdrożenia 77 zintegrowanych systemów wspierających zarządzanie pochodzących od 64 dostawców i wdrożonych w ponad 20 tys. firm.

Coraz więcej użytkowników w dużych firmach

Jak wynika z przygotowanego zestawienia, w latach 2010-2015 liczba firm korzystających z aplikacji ERP wzrosła o 35%. Na przestrzeni ostatnich 2 lat znacząco – z 450 do ponad 600 tys. – wzrosła także liczba końcowych użytkowników. W największym stopniu – w dużych, liczących ponad 250 pracowników przedsiębiorstwach. O ile jeszcze w 2010 roku z systemów ERP korzystało około 240 tys. użytkowników w dużych firmach i ok. 180 tys. w średnich, o tyle w ubiegłym roku z aplikacji wspierających zarządzanie korzystało już ok. 400 tysięcy pracowników dużych firm, ponad 200 tys. użytkowników ERP-ów reprezentowało sektor średnich firm.

DiS zwraca uwagę, że w 2015 r. w sektorze systemów ERP dla dużych firm liczba użytkowników końcowych wzrosła o ok. 18 tysięcy, podczas gdy wśród średnich ERP analogiczny wskaźnik zwiększył się o ok. 15 tysięcy. W obszarze dużych ERP oznacza to wprawdzie ogromny spadek w 2015 r., który jednak musiał wystąpić po rekordach z 2014 r., kiedy to oprogramowanie dla ok. 100 tysięcy użytkowników końcowych wdrożyła śląska firma BPSC.
Wbrew pozorom nie tylko w segmencie małych i średnich firm mamy do czynienia z informatycznym opóźnieniem. Także duże przedsiębiorstwa nie są w wystarczającym stopniu zinformatyzowane. Z naszych danych wynika, że choć 67% przedsiębiorstw produkcyjnych posiada systemy ERP, to niemal połowa z nich ma ograniczoną funkcjonalność. Co ciekawe, aż 47% firm przyznaje się do tego, że planuje produkcję w arkuszu kalkulacyjnym. – zwraca uwagę Jarosław Iwanek, dyrektor ds. konsultingu i analiz w firmie BPSC.
Jego zdaniem wciąż znaczący jest odsetek firm pozbawionych dostępu do bardziej zaawansowanych narzędzi planowania produkcji - S&OP (Sales and Operations Planning), MPS (Master Production Scheduling), czy MRP (Material Requirements Planning). Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań klasy MES, które zbierają informacje online bezpośrednio ze stanowisk produkcyjnych i transferują je do obszaru biznesowego.
Rozmawiamy z wieloma firmami, które dopiero teraz zaczynają poważnie myśleć o informatyzacji tych obszarów – kwituje Jarosław Iwanek z BPSC.
BPSC liderem wdrożeń

Śląska firma, zdaniem DiS, utrzymała pozycję lidera wdrożeń systemów ERP w dużych firmach. W 2015 r. BPSC zrealizowało ich w sumie 28, co odpowiada udziałom w rynku na poziomie 36,4%. Na Impuls EVO decydował się m.in. ALVO Medical, producent elementów wyposażenia sal szpitalnych, MPS International, producent kosmetyków, butelek i środków czystości oraz Fabryka Sprzętu Okrętowego Meblomor S.A. Z danych DiS wynika, że w ubiegłym roku z aplikacji Impuls korzystało już 674 przedsiębiorstw i ponad 144 tys. osób.

BPSC wiedzie prym zarówno pod względem liczby aktywnych, czyli eksploatowanych wdrożeń, odpowiadając za 26,7% udziałów w rynku dużych wdrożeń ERP, jak i liczby użytkowników końcowych. Pod tym względem udział BPSC w rynku wyniósł aż 36,1%. W przypadku nowych użytkowników, system śląskiej spółki, odpowiada za niemal połowę całego polskiego rynku „dużych systemów” - aż 47,2%.

Jak wskazują analitycy DiS – liczba użytkowników końcowych oraz liczba przedsiębiorstw stosujących system ERP, są najbardziej obiektywnymi wskaźnikami świadczącymi o potencjale rynkowym produktu ERP oraz jego producenta.

Dobry czas dla lokalnych dostawców

DiS prognozuje stały rozwój rynku ERP. Do 2020 r. z aplikacji wspierających zarządzanie ma korzystać już ponad 28 tys. firm. Liczba użytkowników zbliży się do poziomu 700 tys.

Zdaniem autorów raportu stymulująco na rozwój polskiego rynku ERP wpływają dotacje – zarówno krajowe jak i europejskie. DiS zwraca także uwagę na to, że od kilku lat przedstawicielstwa zagranicznych dostawców systemów ERP stopniowo redukują personel a także swoje polskie biura. Korzystają na tym polscy dostawcy.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250