Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów

APRISO - mesFirmy oczekują od współczesnych systemów informatycznych wsparcia m.in. produkcji, procesów logistycznych czy magazynowania. Jednak bez dobrej analizy przedwdrożeniowej, która pokazałaby m.in. wąskie gardła w firmie i zaangażowania kluczowych użytkowników w projekt implementacja systemu może przekroczyć przewidziany na to czas i pieniądze.

REKLAMA:
snt banner 300
 

- Każda firma, niezależnie od tego na jakim rynku działa i w jakiej branży, jest inaczej zorganizowana, ma inną strategię i taktykę, inny produkt. Wyznaje też inną kulturę pracy. Inaczej więc muszą przepływać informacje na hali produkcyjnej u producenta samochodów niż u producenta branży chemicznej czy papierniczej. Inaczej też zorganizowana jest logistyka i gdzieindziej występują wąskie gardła. Bez analizy przedwdrożeniowej ich zlokalizowanie i znalezienie najlepszego rozwiązania jest trudne, o ile w ogóle możliwe. Wdrożenie przypomina wówczas prowadzenie projektu z zamkniętymi oczami ? wyjaśnia Tadeusz Dyduch, project manager Apriso Polska, producenta i dystrybutora systemów informatycznych klasy MES, przeznaczonych dla firm produkcyjnych.

Częstym błędem w podejściu do systemów informatycznych jest traktowanie procesu ich wdrażania analogicznie do instalacji kolejnej maszyny w przedsiębiorstwie. Obecne systemy informatyczne, szczególnie oparte o BPM (Business Process Modeling) oferują bardzo szeroką paletę możliwych rozwiązań. Ta elastyczność powoduje, że poszczególne warianty wdrożenia mogą różnić się nie tylko rezultatem (zyskiem) ale także kosztami wdrożenia i użytkowania systemu.

Zatem dobrze przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa powinna odpowiedzieć nie tylko na pytanie, jakie obszary wymagają faktycznego wsparcia systemem i w jaki sposób ale także na jakie etapy należy podzielić jego wdrożenie. ? Firmy mogą wówczas zminimalizować ryzyko spadku produktywności, który może wystąpić w pierwszej fazie uruchomienia systemu ? dodaje Tadeusz Dyduch.

Ryzyko to po części wiąże się z zagrożeniem, jakie (niesłusznie) widzą w systemie informatycznym sami pracownicy firmy. Dlatego począwszy od etapu analizy w projekt muszą zaangażować się nie tylko konsultanci i project manager firmy wdrażającej, ale też kluczowi użytkownicy. Do ich obowiązków należy określenie mierzalnych celów, zgromadzenie wymagań, dokumentacja zachodzących procesów biznesowych oraz udział w analizie możliwych rozwiązań.

Usystematyzowanie wiedzy w trakcie analizy przekłada się na sprawną komunikację między konsultantami i kluczowymi użytkownikami, a pozostałymi pracownikami, a tym samym na jakość wdrożenia. Sprawny i systematyczny przepływ informacji ułatwia bowiem znalezienie efektywnych rozwiązań dla firmy i redukuje ryzyko przekroczenia czasu i środków przewidzianych na projekt.

Źródło: www.apriso.com

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250