Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Chmura zyskała nowe znaczenie i na stałe zagościła już w terminologii związanej z technologią i jej wpływem na transformację przedsiębiorstw.„Dzisiaj nikt nie pyta, czy warto, ale w jakim stopniu korzystać z chmury, by przyniosła profity dla organizacji. Nie ulega wątpliwości, chmura to konieczność… i kropka” – przekonuje Magda Taczanowska, Dyrektor segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoft. Co w takim razie powstrzymuje polskie firmy przed migracją do chmury? Jakie przeszkody napotykają i jak można je pokonać?
 
REKLAMA:
snt ile kosztuje wdrozenie erp
 
 
 
Poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania zajmować się będą praktycy z polskich przedsiębiorstw we współpracy z ekspertami z Microsoft. W ramach programu Cloud Challengers, organizowanego przez Microsoft oraz CIONET, uczestnicy mogą liczyć na dostęp do eksperckiej wiedzy na temat adopcji chmury oraz jak radzić sobie z wyzwaniami, które mogą pojawić się w czasie tego procesu w 3 kluczowych obszarach specjalizacji: zarządzania danymi i wykorzystania sztucznej inteligencji, kreowania innowacji oraz tworzenia odpowiedniej infrastruktury.

Prognozy Gartnera wskazują, że popularność usług chmury publicznej w 2019 wzrośnie o 17,3 proc. osiągając wartość 206,2 mld USD[1]. Oznacza to, że trudno pominąć wykorzystanie chmury obliczeniowej przy tworzeniu mapy drogowej rozwoju środowiska IT w organizacji. Większość decydentów już dzisiaj korzysta z możliwości modelu cloud lub zastanawia się nad procesem migracji do chmury. Tym bardziej, że coraz częściej potrzeba przychodzi z biznesu, który oczekuje skalowalnych, elastycznych i inteligentnych rozwiązań, dla których chmura jest fundamentem. Cloud to zarówno bardziej wydajne środowisko pracy, lepsza komunikacja i współpraca, ale również krótszy czas wprowadzania innowacji na rynek i sprawniejsza obsługa klienta w oparciu o nowoczesne kanały komunikacji. To również optymalizacja procesów i bezpieczeństwo wewnętrznych systemów i danych. Wreszcie, to dostęp do platformy do budowania zaawansowanych mechanizmów analityki danych, których mamy coraz więcej i wciąż uczymy się robić z nich użytek, by oferować klientom bardziej dopasowane produkty i usługi.

Specjaliści IT mogą dziś wybierać spośród ofert wielu dostawców, platform i narzędzi. Muszą jednak szybko reagować na potrzeby biznesu. Stają przed takimi wyzwaniami jak ogrom danych czy rosnąca liczba regulacji, definiujących zakres i sposób przetwarzania danych, kontrola zasobów IT, czy możliwość pracy zdalnej członków organizacji. To wszystko komplikuje środowisko ich pracy, a tempo reagowania na potrzeby biznesu stale rośnie. W praktyce, firmy i organizacje publiczne szukają odpowiedzi na pytania: jak przeprowadzić proces migracji do chmury, jak zintegrować różnorodne narzędzia i dostawców czy też jak połączyć platformy i urządzenia?

Microsoft wspólnie ze społecznością CIONET przeprowadził wśród polskich menedżerów IT analizę dotyczą kluczowych wyzwań stojących przed rodzimymi organizacjami na drodze do skutecznego wykorzystania chmury. Z opinii ekspertów IT wynika, że zadają oni sobie pytania dotyczące trzech kluczowych obszarów związanych z cloud: zarządzania danymi i wykorzystania sztucznej inteligencji, kreowania innowacji oraz tworzenia odpowiedniej infrastruktury.

Fundamentem projektu jest rozpatrywanie chmury w kontekście trzech jej kluczowych obszarów – Data & AI, Aplikacje i infrastruktura oraz nowe modele wytwarzania oprogramowania. To tak naprawdę nasi klienci wiedzą, który z fundamentów modelu cloud jest istotny z perspektywy ich celów biznesowych i gotowości na zmiany w organizacji” mówi Magda Taczanowska, Dyrektor segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoft. „To oni wiedzą najlepiej, który wymiar chmury ma dla każdego z nich charakter priorytetowy, bo przecież każdy biznes jest inny i wymaga indywidualnego podejścia” – dodaje.


Wycisnąć wartość z danych

Dane są walutą biznesu. W tej sytuacji powinno paść pytanie, nie tylko o ich ilość, ale przede wszystkim, co możemy z nimi zrobić, żeby biznes się rozwijał? Firmy dysponują terabajtami nieustrukturyzowanych danych, które muszą przetworzyć w wiedzę i mądrze wykorzystać” – przekonuje Marek Pyka, Cloud Solutions Architect – AI z polskiego oddziału Microsoft.


Chmura, która napędza cyfrową transformację, sprawia, że takie technologie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są dostępne dla wszystkich, a nie wybranych. Otwiera to ogromną przestrzeń wykorzystania analityki danych liczbowych i tych płynących ze zdjęć, tekstu czy głosu do tworzenia nowych usług.

Każde pytanie o nasz biznes rodzi przestrzeń do zastosowania AI. By wyciągnąć wartość z danych musimy na wstępie zadać sobie pytania: gdzie jesteśmy teraz, co robi konkurencja, czy chcemy iść ich drogą, czy stworzyć zupełnie coś innego” – dodaje Bartłomiej Graczyk, Cloud Data Architect & CEE Technical Evangelist z polskiego oddziału Microsoft.
Deszcz innowacji z chmury

Budowanie aplikacji chmurowych przypomina wznoszenie konstrukcji z klocków. W ten sposób powstają innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają na konkretne potrzeby biznesowe, poprawiając interakcje z klientami, podnosząc efektywność procesów, czy kreując nowe usługi. Do realizacji innowacyjnych przedsięwzięć potrzebujemy budowniczych, czyli skutecznych specjalistów IT. Chmura zredefiniowała również sposób funkcjonowania zespołów developerskich.

Kto ma programistów, ten ma władzę – tak można podsumować współczesną sytuację na rynku IT. Deficyt inżynierów i programistów jest zmorą niemal każdego CIO. W związku z tym firmy i instytucje publiczne muszą się zastanowić czy do każdej pracy potrzebujemy tzw. Ekspertów IT? Rewolucja chmurowa sprawiła, że dzięki gotowym narzędziom, to marketingowiec, finansista czy logistyk może sam budować rozwiązania i kreować własne nieskomplikowane aplikacje” – przekonuje Kamil Stachowicz, Data & AI Solution Specialist w polskim oddziale Microsoft.


Eksperci Microsoft zwracają uwagę, że prawdziwa innowacja tkwi w zastosowaniu modelu PaaS (Platform as a Service / Platforma jako usługa), który zdejmuje z organizacji problem z infrastrukturą i pozwala skoncentrować się na konkretnej wartości wynikającej z danych. Model ten w decydujący sposób przyspiesza proces tworzenia oprogramowania, zmieniając poziom odpowiedzialności menedżerów IT i zakres ich prac. Dla przykładu, dzięki PaaS, aplikacja IoT może zostać stworzona kilkukrotnie szybciej i bezpieczniej dzięki temu, że możemy poskładać gotowe klocki.

W chmurze Azure mamy ok. 2000 tysięcy usług i narzędzi do rozwiązywania unikatowych problemów każdej organizacji. Skoro mamy tak dużo narzędzi to zdefiniujmy procedury, przetestujmy je i wówczas możemy być pewni, czy dajemy wartość biznesową. Dzisiaj menedżerowie IT zadają pytania, jakich używać narzędzi by nie ukrócić procesu innowacji – by być elastycznym i przewidującym. Co więcej, zastanawiają się jak krok po kroku dostosować się do trendów i jak przewidzieć te, które pojawią się wkrótce. Część z tych wyzwań może być także rozwiązana dzięki produktom partnerów Microsoft – co bardzo przyspieszy „transformację cyfrową” w przedsiębiorstwie przy użyciu niemal gotowych klocków zwykle przetestowanych już przez innych klientów– zwraca uwagę Tomasz Kopacz, CEE ISV Technical Recruit Lead.


Zwinne działanie

Z analizy wypowiedzi aktualnych użytkowników chmury i tych, którzy właśnie rozpoczynają proces przejścia do modelu cloud wynika, że jednym z głównych wyzwań jest prawidłowe wyliczenie wskaźnika TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowitych kosztów projektu.

O ile migracja do chmury może przyczynić się do obniżenia rocznych kosztów operacyjnych to warto podkreślić, że motywacja do wdrożenia modelu cloud związana jest w większym stopniu z przyspieszeniem tempa wprowadzania innowacji i nowych produktów na rynek oraz zwiększaniem wydajności operacyjnej. Według badania Deloitte jedna trzecia ankietowanych przedstawicieli biznesu skłonna jest zaakceptować wzrost kosztów, jeżeli zmiana pozwoli im na poprawę wydajności i dostęp do innowacji[2].

Firmy chcą dzisiaj działać w sposób startupowy. Zależy im na uzyskaniu jak najkrótszego czasu wprowadzenia usługi czy produktu na rynek. Chmura daje takie możliwości, ponieważ pozwala budować aplikacje z gotowych elementów. Daje elastyczność i lekkość charakterystyczną dla przedsięwzięć startupowych. Co więcej, daje kontrolę nad finansami i pozwala zapewnić zgodność z regulacjami branżowymi i prawnymi przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa” – przekonuje Błażej Miśkiewicz, Technology Solution Professional – Azure Apps & Cloud Infrastructure z polskiego oddziału Microsoft.


Kolejne zidentyfikowane wyzwanie wiąże się z kwestią bezpieczeństwa infrastruktury oraz zapewnienia zgodności z wytycznymi regulatorów. Wśród wyzwań wymieniany jest również efektywny i kontrolowany proces przejścia do nowej infrastruktury.

Dojrzała adopcja chmury wymaga uprzedniego zbudowania solidnych fundamentów w zakresie bezpieczeństwa, skalowalności i wdrożenia mechanizmów racjonalnej kontroli wykorzystywanych zasobów i związanych z tym kosztów” – dodaje Marcin Kucharski, Cloud Solution Architect – Azure Apps & Secure Cloud Infrastructure.


Źródło: www.microsft.com/pl
 
 

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • l systems wysuwany2019
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • Greenfit obniz koszt wdrozenia