Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Procesy produkcyjne zachodzące w danej branży często różnią się jedynie niuansami, jednak to właśnie one niejednokrotnie stanowią o sile przewagi konkurencyjnej. W momencie, w którym organizacja musi zmierzyć się ze stale rosnącą liczbą zleceń, wysokimi oczekiwaniami klientów względem terminowości, jakości czy szybkości i efektywności serwisu, dotychczasowe narzędzia mogą okazać się niewystarczające.


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Rozwiązaniem, które ma sprostać temu wyzwaniu są wyspecjalizowane systemy do planowania i harmonogramowania produkcji. Ważny jest też partner biznesowy, który będzie w stanie przetworzyć oczekiwania i wymagania na „język systemowy”.

Firma Solaris BUS & Coach S. A. wybrała do tego zadania EQ System. Doświadczenie naszych specjalistów w branży automotive umożliwiło stworzenie bardzo szczegółowej koncepcji nowoczesnego planowania produkcji. Dlaczego firma Solaris BUS & Coach S.A. zdecydowała się na współpracę właśnie z nami i system Asprova APS? Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Tomaszem Skrzypczakiem, który w firmie Solaris pełni rolę Kierownika Działu Przygotowania Produkcji.

 
Co skłoniło Państwa do poszukiwania systemu wspierającego harmonogramowanie produkcji?
Jeszcze jakiś czas temu planowanie w naszej firmie bazowało głównie na terminach zadeklarowanych naszym klientom oraz na uwarunkowaniach wynikających z mocy produkcyjnych. Praca w oparciu jedynie o te zmienne przestała nas satysfakcjonować. Dynamicznie rosnąca ilość zleceń, różnorodność typów i wyposażenia produkowanych przez Solarisa pojazdów, wymogi rynku odnośnie skracania lead time’u oraz konieczność stabilizacji planu produkcyjnego skłoniły nas do poszukiwania nowoczesnych i systemowych rozwiązań, pozwalających nie tylko harmonogramować produkcję, ale robić to inteligentnie z uwzględnieniem wielu ważnych dla nas i naszych klientów aspektów. Zależało nam na tym, aby móc dynamicznie wybierać a potem realizować najbardziej optymalny scenariusz spośród wszystkich możliwych. Ponieważ tworzenie strategii produkcyjnych w oparciu o zmienne kryteria optymalizacji planu stało się naszą codziennością, potrzebowaliśmy narzędzia, które pomogłoby planistom działać jeszcze sprawniej i które przekształciłoby ich z planistów w strategów - Tomasz Skrzypczak (Kierownik Działu Przygotowania Produkcji, Solaris BUS & Coach S.A.)
Co przeważyło o tym, że wybrali Państwo Asprovę i EQ System?
Nasze poszukiwania optymalnego rozwiązania trwały dobre kilkanaście miesięcy. W tym czasie intensywnie poznawaliśmy i porównywaliśmy potencjalnych partnerów oraz dostępne na rynku rozwiązania. Wiedzieliśmy, że poszukujemy APS - narzędzia na miarę naszych potrzeb determinowanych dużą dynamiką sprzedaży i rozwojem produkcji. Firmy specjalizujące się w oprogramowaniu klasy APS proponują bardzo różne podejście wdrożeniowe: niektóre oferują niemal gotowe narzędzia „plug&play”, niektóre proponują budowanie mocno zindywidualizowanego systemu prawie od zera. Nasze doświadczenie zebrane podczas tych kilkunastu miesięcy podpowiadało nam, że powinniśmy szukać czegoś pomiędzy - narzędzia, które z jednej strony jest gotową koncepcją „maszyny do planowania”, z drugiej strony takiego, które pozwala na dostosowanie funkcji harmonogramujących do specyfiki naszej produkcji i logistyki oraz pozwalającego na ich samodzielne zmiany w przyszłości. Stąd wybór Asprovy – niemal gotowego systemu, ale na tyle uniwersalnego i elastycznego, by wyobrazić sobie w nim planowanie większości naszych procesów wraz z ich niuansami.
Jeśli mieliby Państwo wskazać kilka elementów, które wyróżniają system Asprova i EQ System na tle konkurencji – jakie elementy by to były?
Trudno jest mi porównać Asprovę do innych systemów APS, ponieważ nasze planowanie do tej pory opierało się na własnych rozwiązaniach pracujących w środowisku SAP. Na rynku zazwyczaj oferowane są gotowe rozwiązania, gdzie korzyścią jest krótki czas wdrożenia, jednak sporym ograniczeniem są małe możliwości ingerencji planisty w algorytmy heurystyczne. Po drugiej stronie są systemy budowane pod życzenie klienta, wymagające jednak długiego i żmudnego procesu określania wymagań a później ich realizacji. W takim przypadku, nawet jeśli część wdrożenia daje się „skopiować” z innych projektów, to siłą rzeczy ta droga wymaga więcej czasu i jest też bardziej kosztowna.

System Asprova uznaliśmy za systemem najbardziej dostosowany do obecnych potrzeb firmy Solaris. Postrzegamy go jako gotowy system, o rozbudowanej i „przećwiczonej” funkcjonalności z przyjaznym interfejsem użytkownika, co też nie jest takie powszechne. Narzędzie to pozwala się skonfigurować i dostosować niemal do każdej sytuacji procesowej, a dzięki gotowej strukturze programu uczy i wymaga też logiki i systemowego podejścia do planowania.
Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z EQ System oraz przebieg i efekt finalny przeprowadzonego audytu?
W wyborze systemu nie bez znaczenia były nasze dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z firmą EQ System. Począwszy od webinarium nt. APS, które było dla nas zaczątkiem praktycznego poznawania Asprovy i firmy EQ System, poprzez warsztaty zorganizowane specjalnie dla naszych planistów u nas w firmie aż po sposób przygotowania analizy przedwdrożeniowej firma reprezentowała profesjonalizm i doświadczenie. W pracy z firmą EQ System cenimy też procesowe podejście konsultantów, co szczególnie w obszarze planowania ma olbrzymie znaczenie i jest prognostykiem powodzenia projektu.
Projekt realizowany w firmie Solaris BUS & Coach S. A. charakteryzuje ścisła współpraca pomiędzy specjalistami obu firm. Takie podejście umożliwia bardzo precyzyjne dostosowanie systemu do specyfiki procesów produkcyjnych, a tym samym osiągnięcie zakładanych w koncepcji korzyści. Stwarza również warunki do ciągłego doskonalenia zarządzania produkcją i samodzielnego rozwijania systemu Asprova APS. W EQ System wychodzimy z założenia, że to system, niezależnie od tego, kiedy został wdrożony ma pasować do firmy, a nie na odwrót.

Źródło: www.eqsystem.pl

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250