Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Kiedyś backup był najbardziej niewdzięczną pracą w dziale IT. Za dobre zarządzanie kopiami zapasowymi nigdy nie dostawało się podwyżki, ale utrata danych mogła kosztować posadę. Kiedy na staż do działu IT trafiali studenci, to właśnie im przypadało w udziale zmienianie taśm i zawożenie ich do bankowego sejfu albo w inne bezpieczne miejsce. Backup był ciężkim i czasochłonnym zadaniem, które okazywało się ważne dopiero pod koniec procesu. Jednak w niedawnych latach tworzenie kopii zapasowych na dysku zmieniło obraz rzeczy, a chmura oferuje obecnie mnóstwo nowych możliwości. Czym właściwie jest backup w chmurze, jakie wiążą się z nim wyzwania i czy można polegać wyłącznie na chmurowych kopiach zapasowych?


REKLAMA:
snt ile kosztuje wdrozenie erp
 
 
Backup w chmurze obejmuje nie tylko kopie lokalnych danych, które przekazuje się do chmury, ale również kopie danych przechowywanych w chmurze. Obecnie coraz więcej podstawowych danych firm znajduje się w chmurze. Najlepsze przykłady to Office 365, Exchange Online i OneDrive, a także korporacyjne usługi synchronizacji i udostępniania plików (Enterprise File Sync and Share, EFSS). Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie danych do tych chmurowych środowisk SaaS, więc jest bardzo istotne, aby chronić je w takim stopniu i tworzyć ich kopie zapasowe. Określa się to mianem backupu z chmury do chmury.

Chmura prywatna w siedzibie firmy albo u dostawcy usług

Ci, którzy decydują się na backup w chmurze, nie muszą wcale używać chmur publicznych oferowanych przez dużych dostawców usług. Mogą również zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, aby samodzielnie skonfigurować chmurę prywatną albo skorzystać z zamkniętej chmury zarządzanej przez zaufanego dostawcę usług IT. W obu przypadkach używa się wielu urządzeń do backupu, które tworzą chmurę prywatną. W krajach niemieckojęzycznych wiele firm wybiera lokalnych dostawców usług ze względu na bliskość, wiarygodność, a często również większe bezpieczeństwo prawne.

Odporne na awarie zarządzanie backupem w chmurze

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaj replikacji danych poza siedzibą firmy, najważniejszą funkcją backupu w chmurze jest przywracanie systemu po awarii. Jeśli dane zostaną utracone zarówno w źródle podstawowym, jak i w urządzeniu, na przykład wskutek katastrofy naturalnej, pożaru lub wybuchu, będzie je można odtworzyć z chmury.

Backup i usuwanie skutków awarii w chmurze to nowe trendy, ale chmura oferuje również istotne korzyści w trzecim aspekcie backupu, czyli w zarządzaniu kopiami zapasowymi. Fizyczne rozdzielenie urządzenia i systemu administracyjnego oznacza, że system pozostaje nienaruszony i można do niego uzyskać dostęp z innego miejsca. Jest to bardzo przydatne, nie tylko w razie katastrofy. Wspólny interfejs do monitorowania kopii zapasowych w różnych oddziałach oszczędza pieniądze na co dzień. Personel nie musi zajmować się backupem w głównej siedzibie firmy, w oddziałach lub w innych biurach. Nawet w dużych firmach, które mają wiele oddziałów, zaledwie kilku administratorów może kontrolować wszystkie kopie zapasowe na całym świecie, a w razie potrzeby zarządzać przywracaniem danych w dowolnym oddziale.

Wykorzystanie pasma – największy problem backupu w chmurze

W niemal wszystkich firmach ilość danych rośnie wykładniczo, co zwiększa koszty połączenia internetowego i infrastruktury sieciowej. Aby zagwarantować, że przesyłanie danych do chmury nie wpłynie na wydajność sieci oraz na łączność internetową kluczowych aplikacji, nowoczesne rozwiązania używają backupu przyrostowego i deduplikacji na bieżąco.

W backupie przyrostowym wykonuje się kopie zapasowe tylko tych danych, które są nowe lub zostały zmienione. Pełny backup przeprowadza się raz na początku, a wszystkie późniejsze kopie mają charakter przyrostowy. Bieżąca weryfikacja gwarantuje, że dane kopii są kompletne i użyteczne, więc nie trzeba już regularnie wykonywać pełnych kopii i zaczynać wszystkiego od początku.

Innym bardzo skutecznym narzędziem do ograniczania ilości przesyłanych danych jest deduplikacja. Radykalnie zmniejsza ona ilość danych, na przykład w sytuacjach, kiedy tworzy się kopie zapasowe identycznych systemów operacyjnych działających w wielu urządzeniach. Deduplikacja na bieżąco (online) ogranicza zużycie pasma i pamięci masowej od samego początku. Agent działający w źródle danych, na przykład w serwerze, oblicza wartość skrótu każdego bloku danych. Następnie wysyła ją do lokalnego urządzenia do backupu, które porównuje ją z istniejącymi, przetworzonymi wcześniej danymi. Jeśli wartość skrótu jest unikatowa, urządzenie żąda przesłania bloku; jeśli jest zduplikowana, urządzenie po prostu dodaje wskaźnik.

Poleganie wyłącznie na backupie w chmurze

Z powodu ilości danych i czasu ich przywracania, poleganie wyłącznie na backupie w chmurze byłoby nietypowe. Przywracanie danych z lokalnego urządzenia jest szybsze, a urządzenie to stanowi zarazem bramę do efektywnej komunikacji z chmurą. Jednak w miarę postępów w backupie chmurowym oraz rosnącej dostępności pasma i szybkości sieci będzie to stanowiło coraz mniejszy problem.

Przetwarzanie danych w chmurze nieustannie się rozwija. Prognozuje się, że w 2018 r. 58 proc. procesów działających w chmurze będzie procesami SaaS, w porównaniu z 41 proc. w 2013 r. Przeniesienie danych do chmury zapewnia wiele korzyści, a organizacje zaczynają sobie uświadamiać jej potencjał. Choć obecnie lokalne kopie zapasowe są nadal potrzebne, backup w chmurze nieustannie ewoluuje i długo będzie ważną częścią krajobrazu IT.

Wieland Alge, wiceprezes i dyrektor generalny na kraje EMEA, Barracuda Networks

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • l systems 2019 duzy gif 4
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • Greenfit obniz koszt wdrozenia