przewodnik po chmurze
Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
loading...
Mniej wdrożeń w chmurze i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?

Implementacja systemów ERP w chmurze spadła o 21 proc. – podaje najnowszy raport firmy Panorama Consulting. Zmalał również poziom satysfakcji z usług świadczonych przez dostawców rozwiązań. Zadowolonych ze współpracy jest zaledwie 26 proc. respondentów. To o 28 proc. mniej niż w roku ubiegłym. O problemach z implementacją systemów ERP świadczy również fakt, że ilość firm, które uznały projekty wdrożeniowe za porażkę wzrosła o 19 proc. Negatywne emocje studzi fakt, że aż 70 proc. wdrożeń okrzyknięto sukcesem.

 
REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Dane opublikowane w najnowszym raporcie firmy Panorama Consulting „2017 Report on ERP Systems & Enterprise Software” nie pozostawiają złudzeń. Wbrew prognozom, ekspertów wieszczących coraz większą penetrację rynku rozwiązaniami świadczonymi w chmurze, implementacji systemów ERP tej klasy jest coraz mniej. W 2016 r. ich liczba spadła o 21 proc. i wyniosła zaledwie 6 proc. Swoją niechęć do systemów ERP w chmurze obliczeniowej 72 proc. respondentów wyjaśniło obawą o utratę danych, a 12 proc. lękiem przed włamaniem crackerów. Czy to kryzys tej technologii? Można by tak pomyśleć, tym bardziej, że liczba wdrożeń on-premise wzrosła o 11 proc., jednak dane te dotyczą wyłącznie systemów ERP. Pozostałe oprogramowanie dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service) cieszy się coraz większą popularnością. Według Panorama Consulting na takie rozwiązania zdecydowało się o 10 proc. firm więcej niż w roku poprzedzającym.

Według Piotra Rojka z DSR, firmy dostarczającej rozwiązania IT dla produkcji, zmniejszenie implementacji systemów ERP w chmurze wbrew pozorom nie świadczy o całkowitej zmianie kierunku.
W Polsce, obawy związane z tą technologią są podobne jak na Zachodzie. Firmy martwią się o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, nagłą utratą danych lub brakiem możliwości połączenia się z systemem, bez którego przedsiębiorstwa produkcyjne lub logistyczne nie mogą w zasadzie funkcjonować. Nawet kilkugodzinny brak dostępu do systemu ERP oznacza spore straty, których firmy starają się za wszelką cenę uniknąć. Z drugiej strony, chmura ułatwia integrację oprogramowania dostarczając ogromną moc obliczeniową oraz drogą w samodzielnym utrzymaniu infrastrukturę. Ma ona więcej zalet niż wad, więc długofalowo możemy spodziewać się, że implementacji systemów ERP w chmurze będzie coraz więcej — uważa Rojek.
Jego zdaniem firmy najchętniej decydują się na rozwiązania hybrydowe, będące swojego rodzaju kompromisem. Ich największą zaletą jest możliwość korzystania z najważniejszych funkcjonalności chmury obliczeniowej przy pełnej kontroli nad stacjonarną infrastrukturą.

Klienci rozczarowani

O kryzysie wśród dostawców systemów ERP świadczyć może malejące zadowolenie ze zrealizowanych wdrożeń. Aż 27 proc. firm, które zainwestowały w nowe oprogramowanie uznało realizację projektu za porażkę. To o 19 proc. więcej niż w roku poprzedzającym. Jakie są przyczyny tak negatywnych ocen? Zdaniem Piotra Rojka taki stan rzeczy wynika z kilku niezależnych przyczyn.
Oczekiwania firm są coraz większe i nie wszyscy dostawcy są w stanie im sprostać. Stopień zaawansowania i skomplikowania procesów produkcyjnych wymaga ogromnych kompetencji, doświadczenia często w bardzo wąskim obszarze. Nie wszyscy to rozumieją. Na powodzenie projektu wpływa także liczba modyfikacji, które są kosztowne i czasochłonne. Im więcej trzeba ich wprowadzić w systemie, tym ryzyko niepowodzenia rośnie. Lepiej poszukać rozwiązania, które na wstępie spełnia oczekiwania klienta lub łatwo się integruje z dodatkowymi specjalizowanymi aplikacjami niż dokonywać znaczących modyfikacji aplikacji — uważa ekspert.
Nie tylko wdrożenia systemów ERP spotkały się z krytyką klientów. Nowy raport Panorama Consulting rzuca również cień na dostawców oprogramowania. Wynika z niego, że zaledwie 26 proc. respondentów uznało współpracę z dostawcą za satysfakcjonującą. Choć to niewiele, to pocieszający jest fakt, że aż 70 proc. implementacji systemów ERP okrzyknięto sukcesem. To o 13 proc. więcej niż w roku poprzedzającym. Wzrosła również liczba respondentów usatysfakcjonowanych z wyboru oprogramowania. Tę samą decyzję podjęłoby dzisiaj aż 89 proc. respondentów.
Nie jest tak, że rynek systemów ERP przeżywa kryzys, ale na pewno przechodzi on wiele zmian i staje się coraz bardziej dojrzały. Oczekiwania klientów są większe, zarówno pod kątem samego oprogramowania, jak i współpracy z firmami odpowiedzialnymi za realizację projektów wdrożeniowych. To wielka szansa dla podmiotów, które podejmą wyzwanie i dostosowując się do nowych okoliczności wybiją się ponad przeciętność elastycznie reagując na wymagania Klientów— przekonuje prezes zarządu DSR.
Źródło: www.dsr.com.pl

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250