Drugie półrocze nieco chłodniej

Dane finansowe działających w Polsce spółek informatycznych i telekomunikacyjnych po trzecim kwartale 2011 pozostawiają nieco podstaw do optymizmu. Jednak nabierające tempa w pierwszej połowie roku segmenty rynku przestały się rozpędzać. Lokalny rynek IT ujawnił swoje ograniczenia. Takie są wnioski z najnowszego badania DiS ocenianego rozwój polskiego rynku ICT.
 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
Tempo rozwoju krajowego rynku IT w 3 kw. 2011 znajdowało się na plusie już szósty kwartał z rzędu i było nadal wyższe niż w uznawanym za dobry roku 2010 (wg DiS +6,1%). Na plusie znalazło się wiele badanych rynków technologicznych, choć trochę mniej branżowych.

Niewątpliwym rekordzistą rozwoju a jednocześnie bohaterem stabilnego wzrostu pozostał się rynek MŚP. Szybko rozwijał się też rynek gier, Internetu i mediów. Rynki usługowe notowały więcej spadków niż wzrostów, choć segment konsultacji w trzecim kwartale wykazał nutę nieco bardziej optymistyczną. Pierwsze trzy kwartały 2011 r. narastająco dowiodły, że polski rynek IT rozwijał się jednak wówczas w tempie nieco wolniejszym niż w pierwszym półroczu (+10,7%).

Rozwój rynku IT w Polsce jest pośrednio powiązany z kursem złotego względem dolara. Jeśli złotówka się umacnia, rynek IT zazwyczaj rośnie. Gdy złoty słabnie, to nawet jeśli rynkowi IT uda się osiągnąć dodatnią dynamikę w dolarach, na ogół są to wzrosty zaledwie kilkuprocentowe. W pierwszym półroczu umacnianie się kursu złotówki względem dolara było korzystne dla polskiego rynku IT który dzięki temu wzrósł w dolarach jeszcze szybciej niż w złotych. W trzecim kwartale 2011 złotówka słabła i rynek IT rzeczywiście nieco spowolnił. W czwartym kwartale dolar względem złotego nadal intensywnie wzrastał, co daje pewne przesłanki do wnioskowania o tym jakie będzie tempo wzrostu rynku IT rok do roku.

Telekomunikacja

Trzeci kwartał roku 2011 była nadal okresem spadków na rynku telekomunikacji w Polsce. W ocenach DiS w wartość rynku telekomunikacji ogółem spadła w tym okresie o 3,4%, przy czym wartość rynku telefonii komórkowej o 3,1%, zaś telefonii stacjonarnej o 4,2%.

Większe tempo zmian w segmencie telekomunikacyjnym utrzymało się drugi kwartał z rzędu w obszarze transmisji danych. Badani czołowi operatorzy telekomunikacyjni wykazali tu wzrost na poziomie 19,6%.

Źródło: DIS

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top