Wydatki na informatykę nie dadzą się kryzysowi?

 Zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce nie będzie mimo kryzysu finansowego ograniczać w tym roku wydatków na rozwiązania teleinformatyczne - wynika z badań spółki Sybase.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 

To tylko potwierdza moje przekonanie, że branża IT będzie jedną z niewielu, a może nawet jedyną, która niemal bez szwanku przetrwa kryzys - mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Tomasz Kulisiewicz, analityk firmy doradczej Audytel.

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Sybase przepytała przedstawicieli niemal 150 firm - swoich partnerów i klientów w Polsce. Ponad połowa z przebadanych spółek to duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 osób, ale z drugiej strony aż jedna trzecia respondentów to firmy zatrudniające mniej niż 50 osób.

Wyniki są zaskakujące - aż 66 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że kryzys finansowy nie będzie miał żadnego wpływu na inwestycje w rozwiązania informatyczne, a 4 proc. firm planuje - właśnie z powodu kryzysu - zwiększenie tych inwestycji - pisze "Gazeta".

Świadczy to o wysokim poziomie świadomości menedżerów - przekonuje Grzegorz Walicki, dyrektor generalny Sybase Polska. - Traktują IT jako niezbędny element zwiększania przewagi konkurencyjnej firm - zaznacza.

Zgadza się z nim Kulisiewicz.

Inwestycje w nowoczesne oprogramowanie to "ucieczka do przodu", jedyna szansa, aby na coraz trudniejszym rynku przegonić konkurentów. Jeszcze niedawno do firm usługowych klienci pchali się drzwiami i oknami. Te czasy to już przeszłość. Teraz firmy gorączkowo rozglądają się za wyrafinowanym oprogramowaniem do zarządzania, bo nagle klientów zabrakło, a w podsumowaniu miesięcznym zaczyna się liczyć nawet trzecia liczba po przecinku - przekonuje. Nowoczesne rozwiązania pozwalają tymczasem oszczędzać na czasie pracy i liczbie pracowników. Sprawiają, że firma ponosi mniejsze straty choćby poprzez kontrolowanie, kiedy danym produktom przechowywanym w magazynach kończy się okres ważności - czytamy w "Gazecie".

Jednak nie wszystkie firmy z branży IT mogą spać spokojnie.

Mniejsi producenci oprogramowania natkną się na problemy z płynnością. Będzie to sprzyjało konsolidacji tego sektora i pewnie kilka firm nie przetrwa - przekonuje Elwira Sokołowska, prezes Sage Symfonia.

Jej zdaniem szansą jest sprzedawanie oprogramowania i usług skierowanych na lepsze zarządzanie finansami, analizę kosztów, skuteczną windykację.

To są procesy, które zyskują na znaczeniu w trudnych czasach - zaznacza.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top