Zdaniem ekspertów LACAN Technologies małe i średnie przedsiębiorstwa w dalszym ciągu mają kłopoty z optymalizacją swojej działalności. Jako jedna z przyczyn wskazywany jest dominujący model finansowania inwestycji w innowacje ze środków własnych. Brakuje też personalizowanych rozwiązań IT dla tego sektora gospodarki. Tymczasem tylko w wyniku integracji środowiska IT przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą wygenerować rocznie w swoich firmach oszczędności na poziomie 15%-25%.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Jak wskazuje Raport o stanie sektora MŚP w Polsce, opracowany przez PARP w czerwcu 2019 r., obecnie funkcjonuje w kraju 54 tys. małych firm, które stanowią 3% polskiego sektora przedsiębiorstw. 0,7% stanowi 15 tys. średnich firm. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2019 r. w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 58,6 mikrofirm. Stanowią 96 % wszystkich przedsiębiorstw, a 2/3 z nich to firmy jednoosobowe. Jak wskazują eksperci LACAN Technologies, dla globalnych marek i producentów oprogramowania, posiadających dużą liczbę klientów, jest to rynek rozdrobniony, a ze względu na koszty ich indywidualnej obsługi nisko opłacalny. Dlatego też przedsiębiorstwa z sektora najczęściej korzystają z licencji produktów dużych producentów IT, regulujących odrębne obszary działalności ich przedsiębiorstw, takich jak księgowość, kadry, handel czy produkcja, co generuje dodatkowe wydatki. Spółka zwraca uwagę, że ekosystemy te są skonstruowane w sposób dający małe możliwości ingerencji i modyfikacji systemu pod unikalne potrzeby użytkownika, szczególnie z sektora mikrofirm.

Tegoroczny raport PARP dotyczący sektora MŚP pokazuje, że szczególnie małe firmy mają problemy z innowacyjnością. Przedsiębiorstwa te są najsłabiej wyposażone w komputery oraz dostęp do internetu. W przypadku średnich firm jest nieco lepiej, ponieważ co trzecia z nich jest aktywna innowacyjnie. Podobnie wygląda to w przypadku mikrofirm. Barierą inwestycyjną we wszystkich przypadkach są przede wszystkim koszty. W ponad 60% przedsiębiorstw inwestycje te są bowiem finansowane ze środków własnych. Małych przedsiębiorców nie stać przy tym na utrzymywanie kilku licencji na różnego rodzaju oprogramowanie. Pamiętajmy, że producenci oprogramowania pobierają rocznie dodatkowo 15%-25% kosztów zakupu ich rozwiązań z tytułu utrzymania samej licencji. Przedsiębiorcom brakuje wiedzy na temat potencjału związanego z odpowiednio opracowanym pod ich potrzeby oprogramowaniem ERP. Właściwa integracja środowiska IT dałaby im duże oszczędności – przekonuje Maciej Brylewicz, Prezes Zarządu w LACAN TECHNOLOGIES.


Eksperci LACAN Technologies jednocześnie zwracają uwagę, że pomimo dużych sukcesów w eksporcie, polskie przedsiębiorstwa z sektora MŚP nadal borykają się z efektywnością procesów produkcyjnych. Ich zdaniem w polskich małych i średnich firmach brakuje rozwiązań IT, integrujących ze sobą moduły projektowe, magazynowe i produkcyjne, co mogłoby wygenerować oszczędności na materiale od kilku do kilkunastu procent rocznie. Jednocześnie wykorzystywane przez nie środowisko IT daje zbyt małą możliwość integracji z nowoczesnymi technologiami, co wymaga budowy indywidualnych importerów i eksporterów danych.

Przedsiębiorców przeraża perspektywa wdrożenia opracowanych na ich potrzeby rozwiązań IT w czasie od 6 do 24 miesięcy. Nie chcą też realizować niedostosowanych do ich potrzeb i kosztochłonnych inwestycji w gotowe, tzw. rozwiązania „pudełkowe”. Tymczasem koszty związane z dobrze skrojonym systemem ERP amortyzują się najdalej po upływie 15 miesięcy – zwraca uwagę Maciej Brylewicz.


Specjaliści z LACAN Technologies zwracają uwagę na ograniczone możliwości analityczne przedsiębiorców z sektora MŚP. Wskazują, że opieranie funkcjonowania firmy na kilku różnych, nieskorelowanych ze sobą programów powoduje, że przesył i obróbka generowanych przez nie danych jest w dużym stopniu utrudniona. Ich analiza wymaga ręcznej standaryzacji zmiennych posiadanych danych.

Zwiększanie swojej konkurencyjności to m.in. doskonalenie swoich usług i poprawa ich jakości poprzez spełnianie konkretnych potrzeb konsumentów. Ważne jest przy tym, jakim kosztem i w jakim czasie się to odbywa. Wiedzę na ten temat polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP jeśli w ogóle, bardzo często czerpią z ręcznie opracowanych zestawień, które są czasochłonne i niosą ze sobą wysokie ryzyko błędu. W porównaniu do swoich konkurentów z Niemiec są pod tym względem w technologicznym średniowieczu. Od ponad roku działamy również na tym rynku i możemy stwierdzić, że pod tym względem nasi zachodni sąsiedzi są dużo bardziej zaawansowani. Przy obecnych kosztach pracy nie stanowi to jeszcze problemu dla naszych przedsiębiorców, ale wraz z ich planowanym wzrostem spadnie nasza konkurencyjność, co może spowodować spadek w udziale w eksporcie – podsumowuje Maciej Brylewicz.


Spółka wskazuje, że największą popularnością w sektorze MŚP cieszą się rozwiązania IT optymalizujące procesy sprzedażowe, projektowe i produkcyjne. Ze względu na wysoki stopień standaryzacji metodologii zarządzania, rzadko dotyczy to obszaru procesów związanych z księgowością i zarządzaniem powierzchnią magazynową.

Źródło: LACAN Technologies

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top