Zapotrzebowanie na usługi informatyczne nie spada
Odmrażanie gospodarki i coraz bardziej optymistyczne prognozy związane z końcem pandemii sprawiły, że pozytywne nastroje panują przede wszystkim wśród przedsiębiorców. Trend szczególnie widoczny jest na przykładzie sektora informatycznego, który obserwuje wzrost inwestycji na poziomie B2B. Według danych PARP , aż 2/3 firm w tej branży nastawia się na intensywny rozwój, większy niemal 3,5-krotnie w porównaniu do tego sprzed pierwszego lockdown’u. Swoją obecność zaznaczają również na arenie międzynarodowej.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
W pierwszym kwartale 2022 roku, zatrudnienie w obszarze IT mogło znaleźć nawet 14,5 tys. osób różnych specjalizacji. Najbardziej pożądani byli inżynierowie programiści, ale zainteresowaniem pracodawców cieszyły się też osoby zajmujące się testowaniem oprogramowania oraz konsultanci czuwający nad współpracą przy wdrożeniach systemów.

Ekspansja na Świat

Szacuje się, że pod względem wartości zrealizowanych inwestycji, rynek usług informatycznych będzie wiodącym na świecie . Udział w tym sukcesie mają również polskie firmy. Optymizm opiera się nie tylko na sytuacji krajowej. Przedsiębiorstwa w Polsce stały się ważnymi partnerami biznesowymi zagranicznych kontrahentów.

Polska posiada jeden z najbardziej postępowych sektorów IT wśród 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W rankingu Emerging Europe uzyskała najwyższe 61,40 punktów w ogólnej punktacji, zajmując pierwsze miejsce. Kraje zostały sklasyfikowane według największych talentów w zakresie tworzenia oprogramowania, rozwoju sektora IT oraz komponentów klimatu biznesowego – mówi Krzysztof Hajłasz, Ekspert w Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - Około 800 polskich firm branży IT działa rynku międzynarodowym współpracując zarówno z sektorem MŚP jak i światowymi przedsiębiorstwami. Specjalistycznej wiedzy informatycznej i usług tworzenia oprogramowania na zamówienie aktywnie poszukują klienci ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.


Nowe horyzonty

Wypracowanie rozwiązań pozwalających na wykonywanie zadań zdalnie sprawiło, że przed pracodawcami pojawił się zupełnie nowy wachlarz możliwości. Nie muszą ograniczać się jedynie do pracowników z lokalnych rynków, a o zdolnych polskich specjalistów zabiegają firmy z całego świata.

Zdajemy sobie sprawę, że czasy diametralnie się zmieniły, a pracownicy niechętnie wracają do biura. Wspierając cyfrowych nomadów - biuro przenosimy do nich – mówi Szymon Włochowicz, COO Hicron Sp. z o.o. Dostawca wspierającego zarządzanie oprogramowania SAP zatrudnia już specjalistki i specjalistów w Polsce, Szwajcarii i Australii. Teraz otwiera kolejną filię w Hiszpanii – Hiszpania jest krajem zbliżonym do nas kulturowo i prawnie, dlatego dla osób wybierających pracę w podróży stanowi atrakcyjny kierunek. Nowa lokalizacja pozwala nam odpowiadać na ich potrzeby.


Spółka Hicron Digital Hub w Maladze stanowi Delivery Center. Hicron zatrudni konsultantów i programistów, którzy będą wspierać zespoły w realizacji projektów na całym świecie.

Otwarcie nowej placówki to także szansa na dalszy rozwój. Współpraca z uczelniami wyższymi i partnerami biznesowymi daje szerokie pole do wymiany doświadczeń, uczenia się od siebie wzajemnie oraz rozszerzenia kultury organizacyjnej – o korzyściach towarzyszących zagranicznej współpracy mówi Michał Guzek, CEO Hicron sp. z o.o. – To prawdziwe dopełnienie międzynarodowego charakteru firmy – dodaje.


IT nie tylko dla absolwentów politechniki

Polskie firmy zyskujące na arenie międzynarodowej to powód do dumy. Na rynku tym bardziej pożądani są specjaliści sektora informatycznego. Wbrew pozorom jest to ogromna szansa dla osób wykształceniu innym niż techniczne.

Nie we wszystkich dziedzinach konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia. Równie wartościowe co absolwenci uczelni wyższych są dla nas osoby, które dokonały przebranżowienia, dlatego należy im ten proces maksymalnie ułatwić. Poza aspektami technicznymi bardzo często wnoszą też wachlarz doświadczeń z poprzednich stanowisk, co pozwala im na szybszą adaptację w środowisku biznesowym – wskazuje Weronika Lichnowska, Senior IT Recruitment Specialist w Hicron – Liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności – kończy specjalistka.


Mocny rozwój usług informatycznych w Polsce to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich. Rosną wpływy z podatków, a oferty pracy obejmują nie tylko osoby o ścisłych specjalizacjach, ale również personel administracyjny. Wzrasta też innowacyjność – sprawdzone rozwiązania tworzone przy wsparciu zagranicznych partnerów, mogą być wdrażane w naszym kraju, co pozwala uniknąć wielu kosztownych kroków.

Źródło: Hicron

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top