Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się na naszych oczach. To okazja dla polskich przedsiębiorstw, które mają szansę na duży skok. Często na podbicie rynków zagranicznych. Rodzime firmy inwestują coraz więcej w cyfrową transformację — podstawę Industry 4.0. Jak szacuje PwC, do 2020 r. będzie to ponad 100 mld zł rocznie. To, co cieszy to fakt, że coraz więcej pieniędzy przeznaczanych jest na badania i rozwój.


REKLAMA:
snt ile kosztuje wdrozenie erp
 
 
W grudniu 2017 firma doradcza PwC opublikowała raport „Kierunek innowacje. Polskie firmy na ścieżce rozwoju”. Jak można się z niego dowiedzieć, ponad 50% polskich przedsiębiorstw na badania i rozwój wydaje ponad 10% przychodów. A 70% firm biorących udział w badaniu, już teraz uważa się za innowatorów, dla których głównym czynnikiem wzrostu jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Firmy stoją obecnie przed wieloma decyzjami w obszarze innowacji, które muszą odpowiednio zaadresować. Szczególnie w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie przechodzimy najintensywniej zmiany ekosystemu, zagadnienia z obszaru innowacji otrzymują status priorytetowy – wyjaśnia taki stan rzeczy Jolanta Kokosińska, partner w PwC.
Podobnego zdania jest Dominik Tomczyk prezes Polwaxu
Jeżeli polskie firmy nie będą rozwijać się technologicznie, jeżeli będziemy żałować środków na wewnętrzne badania i rozwój (R&D), to wcześniej czy później, nasza pozycja na rynku zostanie zmarginalizowana i zostaniemy wyparci przez firmy, które rozumieją, gdzie leży przewaga nad konkurencją.
W poszukiwaniu innowacji

Badania i rozwój, a także inwestycje w nowe projekty, pozwalają poszerzać kompetencje. Czego dobrym przykładem jest firma kierowana przez Dominika Tomczyka. Polwax brał udział tworzeniu pierwszego polskiego silnika odrzutowego. Dzięki udziałowi w programie INNOLOT, spółka z Jasła mogła zdobyć unikalne kompetencje w obszarze odlewnictwa precyzyjnego. Jak wyjaśnia szef Polwaxu
Inwestycja w zaawansowane rozwiązania IT i produkcyjne przekłada się bezpośrednio na polepszenie jakości produkcji i dostarczanie produktów bardziej zaawansowanych. Firma nie konkuruje na poziomie ceny, a swojego know how – kończy Tomczyk. A to daje jej większe poczucie bezpieczeństwa organizacji, która jest bardziej odporna na wahania cen i koniunktury na rynku.
Dobre widoki na przyszłość

Innowacje napędzają firmy i pozwalają budować przewagi rynkowe. Czego doskonałym przykładem jest DEFRO. Firma, która 20 lat temu zaczynała produkować kotły na paliwa stałe, dziś jest liderem rynku w kraju i wychodzi z ofertą do krajów ościennych. W tym tak wymagających jak Niemcy czy Francja.
Innowacje w technice grzewczej są jednym z naszych motorów napędowych - mówi jasno prezes DEFRO Wojciech Różalski. Świętokrzyska firma, oprócz własnych prac badawczo-rozwojowych, współpracuje z rzecznikiem patentowym.
Innowacje pozwalają znaleźć swoją niszę. Przykładem jest dolnośląski Sonel. Firma działa w bardzo wąskimi i wyspecjalizowanym obszarze pomiarów bezpieczeństwa elektrycznego. Producent postawił na innowacje i odniósł sukces, a ten był możliwy dzięki pracownikom. O czym mówi Jan Walulik, Wiceprezes Zarządu Sonel S.A.
Żeby mogły powstać skomplikowane i zaawansowane technologicznie przyrządy, potrzebny jest sprawny i doświadczony zespół inżynierów w biurze konstrukcyjnym oraz duże nakłady na badania i rozwój, na które spółka od lat wydaje ok 10% przychodów ze sprzedaży.
Człowiek najlepszą inwestycją

Polwax, Sonel i DEFRO są tylko przykładami, potwierdzającymi, że liderzy produkcji w swoich branżach zdają sobie sprawę, że sukces rodzi się w innowacjach. Za którymi stoją pracownicy. Według prezesa Polwaxu to ludzie są największą wartością firmy i oni stoją za jej sukcesem. Firma, dzięki specjalnemu programowi, zainwestowała i zatrzymała managerów, którzy dziś uczestniczą w gigantycznej inwestycji spółki w Czechowicach-Dziedzicach. Specjalny program, który motywuje pracowników, posiada również DEFRO. Za przykładem liderów produkcji idą inni. Jedną z podstaw innowacyjności przedsiębiorstw jest odpowiednio stymulowany i zaplanowany rozwój innowacji pracowniczej. Jak wynika z badania PwC, aż 55% ankietowanych zadeklarowało posiadanie systemów motywacyjnych dedykowanych rozwojowi działalności innowacyjnej. Pokazuje to, że rodzimy biznes angażuje coraz więcej sił w kreowanie optymalnych warunków dla pracowników, co pomaga kreować innowacje.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PODOBNE


 

  • odl reklama baner
  • l systems wysuwany2019
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • Greenfit obniz koszt wdrozenia