Dobry system ERP – jakie ma cechy?
sentelogo 120Zanim wybierzesz system informatyczny w swoim przedsiębiorstwie, zapewne zastanawiasz się nad tym, które z dostępnych rozwiązań rynkowych jest najlepsze. Nie ma odpowiedzi, która byłaby uniwersalna. To, czy oprogramowanie się sprawdzi, zależy od potrzeb danej organizacji, do których należy je dopasować. Jak więc zdefiniować cechy dobrego systemu ERP? 

 
Charakterystyka dobrego programu ERP

Głównym celem systemu ERP jest zwiększenie produktywności i optymalizacja pracy, ale również innowacyjność. Rozwiązanie powinno być mobilne – aby można było z niego korzystać z każdego miejsca na świecie. Ważny jest również UX, czyli User Experience. Dobra konfiguracja oprogramowania to wygoda w użytkowaniu i szybsze wdrażanie nowych pracowników.

Wsparcie procesów w firmie


Dobry program ERP ma wspomagać organizację pracy w przedsiębiorstwie. Automatyzacja procesów powtarzalnych zwiększa ich efektywność, a produktywność pracowników rośnie. Jeśli nie masz doświadczenia we wdrażaniu tego rodzaju oprogramowania, to możesz nie wiedzieć, że rozwiązanie ERP można podzielić na gotowe oraz dedykowane. Ta pierwsza opcja zazwyczaj jest tańsza, a implementacja zajmuje krócej, ale brakuje jej możliwości rozbudowania i modyfikacji. Dlatego jeśli Twoje procesy biznesowe są standardowe i nie planujesz rozwoju firmy w innym kierunku, niż dotychczas, taki system powinien wystarczyć. Z kolei dedykowane oprogramowanie będzie lepszym wyborem dla firm, które potrzebują rozwiązania elastycznego i dopasowanego do ich działania. Jednak koszt jego wdrożenia jest wyższy, niż przy gotowym, a projektowanie i implementacja zajmują więcej czasu. Niewątpliwym plusem tej opcji jest również możliwość rozwoju o dodatkowe moduły i modyfikacji obecnych. Oczywiście oba rozwiązania są dobre, ale musisz zastanowić się, które z nich lepiej wesprze Twoją firmę.

Elastyczne rozwiązanie mobilne

Dobry system ERP jest elastyczny, posiada mobilny dostęp i opiera się o rozwiązania chmurowe. Dlaczego to ważne, aby rozwiązanie posiadało te cechy? Dlatego, że od 3 lat praca z domu jest coraz bardziej powszechna – a oprogramowanie musi być dopasowane do każdych warunków. To wyzwanie dla firm, które wcześniej nie pracowały w takim modelu i nie mają wspólnej bazy danych. Dlatego system powinien zapewnić pracownikowi możliwość wykonywania zadań bez względu na jego lokalizację. Rozwiązanie chmurowe zwykle jest tańsze od lokalnego, a mobilność systemu to także możliwość korzystania z niego np. w drodze do klienta.

Przejrzysty interfejs

Kolejna cecha dobrego programu ERP to przejrzystość i czytelność interfejsu. Na co dzień większość z nas ma styczność ze stronami internetowymi i aplikacjami, które są łatwe w obsłudze i intuicyjne. Tego samego oczekujemy zatem od oprogramowania w firmie. Nowoczesny, dobry system ERP nie tylko dobrze funkcjonuje, ale i wygląda – tak, by każdy mógł z nich łatwo korzystać, a wdrożenie nowych pracowników trwało krócej.

Wybór dobrego programu ERP


Najważniejsze, co musisz zrobić, aby wybrać dobry program ERP, to analiza potrzeb biznesowych tej implementacji. Gdy wyznaczysz mierniki i cele, łatwiej będzie uporządkować informacje o tym, czego faktycznie firma potrzebuje i w jaki sposób do tej pory działała. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz skorzystać z pomocy wybranego dostawcy, project managera lub firmy consultingowej.

Bazując na ustaleniach dotyczących celów wdrożenia systemu ERP, możesz wybrać funkcje i moduły, które w pełni pokryją zakres obszarów przedsiębiorstwa, które zamierzasz usprawnić. Pamiętaj, że znane powiedzenie „im więcej, tym lepiej” nie zawsze sprawdza się w przypadku implementacji nowego oprogramowania. Nie warto inwestować w dodatkowe moduły, jeśli nie będziesz z nich korzystać. Poniesiesz niepotrzebne koszty, które możesz zainwestować np. w rozwój oprogramowania czy dodatkowe licencje. Poza tym każdy dodatkowy obszar oprogramowania wydłuża jego wdrożenie.

Podsumowanie

Innowacyjność, elastyczność, dopasowanie do procesów Twojej firmy – to cechy dobrego systemu ERP. Stanowi on inwestycję na wiele lat, więc warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, a następnie skupić się na przygotowaniach do wdrożenia. Dzięki temu sprawnie przebiegnie, a rozwiązanie powinno pomóc osiągać lepsze wyniki w krótszym niż zwykle czasie.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top