Dlaczego plan produkcji jest nieaktualny chwilę po opublikowaniu?

eq... czyli jak poradzić sobie z dynamiką zmian.
Reagowanie na ciągle zachodzące zmiany stanowi nieodzowną część pracy osób, w gestii…

Czym jest odporność biznesowa w nowych, wyjątkowych okolicznościach?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno uderzyła w wiele przedsiębiorstw, ale niestety, nie da się wykluczyć, że w przyszłości pojawią się inne,

Ciemna strona danych - czyli firmy wykorzystują tylko połowę swoich zasobów

Popularne stało się stwierdzenie, że dane są ropą XXI wieku, a informacja jest tym zasobem, który pomaga osiągnąć przewagę nad…

Industrial IoT – rewolucja przeoczona przez polski biznes?

Pojęcie Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0 towarzyszą nam w przestrzeni informacyjnej już od dłuższego czasu. Statystyki pokazują wyraźnie,

Internet inteligentniejszych rzeczy

Dane z raportu Allied Market Research mówią wprost – Internet Rzeczy to przyszłość przemysłu. Z roku na rok, przybywać będzie maszyn,

Sztuczna inteligencja w biznesie - dobry pomysł, słaba realizacja

Każda organizacja, która nie chce pozostać w tyle, inwestuje dziś w sztuczną inteligencję, jednak mało która robi to w przemyślany sposób -

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Eksperci z renomowanego instytutu badawczego Gartnera są jednomyślni: Sztuczna Inteligencja (SI) nie tylko rewolucjonizuje procesy logistyczne, ale robi to z niezwykłą prędkością. Zaawansowane algorytmy już nie są tematem z fantastyki naukowej, to nowa rzeczywistość, która jest bliżej niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że w branży logistycznej to Polska wyznacza nowe standardy, wykorzystując potencjał Sztucznej Inteligencji.

Firmy coraz częściej korzystają z innowacyjnych podejść do tworzenia oprogramowania, a jednymi z najważniejszych są obecnie low-code i no-code. Te technologie zdobywają szeroką popularność ze względu na cechujące je łatwość użycia, oszczędność czasu oraz elastyczność. Gartner szacuje, że do 2025 roku 70% aplikacji będzie powstawać z ich użyciem. Coraz bardziej powszechna dostępność technologii jest możliwa dzięki innemu rozwiązaniu z obszaru IT: chmurze obliczeniowej.

W 2023 roku generatywna sztuczna inteligencja zajęła centralne miejsce w rozmowach o technologii i biznesie. Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym jak zmieni naszą codzienność, czy wpłynie na życie społeczne i gospodarkę. I choć z pewnością w 2024 roku będzie to nadal szeroko dyskutowany temat, można spodziewać się, że inne kluczowe technologie również będą w centrum zainteresowania. Część osiągnie już poziom rozwoju, który pozwoli im rozwiązywać najpilniejsze wyzwania dla firm, społeczeństwa i środowiska. O czym będziemy rozmawiać w nadchodzącym roku? Capgemini przedstawia 5 kluczowych trendów, które będą kształtować rynek technologii w przyszłym roku.

Sztuczna Inteligencja (AI) stała się w ciągu ostatniego roku pojęciem niezwykle często wyszukiwanym i obecnym we właściwie każdej dziedzinie. Z jednej strony mówi się o ogromnych korzyściach wynikających z powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji, z drugiej – główne autorytety mówią o potężnych zagrożeniach oraz konieczności kontroli i regulacji prawnej jej zastosowania (w tej chwili trwają prace nad AI Act w Parlamencie Europejskim, który te kwestie ma regulować).

Aktualne trendy wyraźnie wskazują na rosnące zainteresowanie technologią Generatywnej Sztucznej Inteligencji (Gen AI) wśród wielu firm. Według badań przeprowadzonych przez Capgemini Reaserch Institute w kwietniu 2023, aż 96% osób zasiadających w zarządach, wymienia ją jako obecnie najważniejszy temat do dyskusji1 Kluczem do skutecznej nawigacji w tym dynamicznie zmieniającym się świecie jest zrozumienie potencjalnego wpływu tej technologii na różne sektory biznesu. Generatywna Sztuczna Inteligencja ma potencjał do zrewolucjonizowania sposobu funkcjonowania wielu branż. Niemniej jednak, z jej wdrożeniem wiążą się także pewne wyzwania. Jak rozpocząć ten proces, aby AI przyniosło organizacji realne korzyści biznesowe1?

Bezpieczeństwo i niezawodność danych od dawna mają kluczowe znaczenie dla powodzenia inicjatyw biznesowych. Jednak szybki postęp w sztucznej inteligencji (AI) sprawił, że te elementy stały się jeszcze ważniejsze. Pewność, że sztuczna inteligencja jest zasilana dokładnymi, kompleksowymi danymi to klucz do wykorzystania jej pełnego potencjału.

Quantum computing (QC) to szybko rozwijająca się technologia, która może zrewolucjonizować sposób przetwarzania i analizowania informacji. Obliczenia kwantowe pozwalają na rozwiązywanie problemów, które są niemożliwe do rozwikłania przez klasyczne komputery. Dzięki miliardowym inwestycjom znaleźliśmy się w punkcie, w którym quantum computing staje się rzeczywistością. Jednak niedokładna i pospieszna komercjalizacja technologii oraz pomijanie fazy badań, może prowadzić do ryzyka niewłaściwego użytkowania lub fałszywych oczekiwań.

Według Gartnera, w logistyce coraz ważniejsza będzie Sztuczna Inteligencja. Aż 75 proc. firm uważa, że to właśnie ta technologia zdefiniuje przyszłość operacji magazynowych. Polski gigant LPP już to zauważył i używa technologii bazującej na Sztucznej Inteligencji (SI) i Cyfrowym Bliźniaku.

enova365Efektywna obsługa floty samochodowej to nie tylko ewidencja wszystkich użytkowanych w firmie pojazdów, ale także działania, które umożliwiają ich optymalne wykorzystanie. Dobry system do zarządzania flotą usprawnia wszystkie te procesy biznesowe.

Szczecińska firma Sagra Technology wprowadza nową platformę o nazwie trybiQ, która redefiniuje sposób, w jaki firmy zarządzają swoimi procesami biznesowymi, włączając w cyfrowe procesy pracowników wykonujących swoje obowiązki bez biurka. TrybiQ to zaawansowane narzędzie do digitalizacji i automatyzacji pracy, które może poprawić efektywność, zaoszczędzić czas i zwiększyć kontrolę nad operacjami biznesowymi.

Generatywna sztuczna inteligencja (SI) jest jedną z najbardziej ekscytujących technologii od dziesięcioleci co sprawia, że kluczowe znaczenie dla CIO i liderów IT jest przygotowanie się na jej przyjęcie w przedsiębiorstwie. Połączenie technologii sztucznej inteligencji, automatyzacji na dużą skalę i analizy danych w czasie rzeczywistym może pomóc organizacjom zwiększyć produktywność pracowników i poprawić jakość obsługi klienta.

Sztuczna inteligencja i chmura obliczeniowa stały się jednymi z najważniejszych osiągnięć technologicznych ostatnich dekad. Obie technologie zmieniają sposób, w jaki współczesne społeczeństwa żyją i pracują. Tworzą związek, w którym wyjątkową pozycję mają rozwiązania cloud computing. Dzięki nim możliwy jest gwałtowny rozwój narzędzi AI, z których korzysta już prawie 1,5 miliarda ludzi. A to dopiero początek globalnej ekspansji.

SAP - SYSTEMY ERPEuropejski rynek samochodów osobowych ma się dobrze: według danych European Automobile Manufacturers’ Association w samej UE wyprodukowano w 2022 roku ponad 10,7 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 7,1% w stosunku do roku poprzedniego. Branża motoryzacyjna mierzy się jednak z wieloma wyzwaniami, jak choćby niespodziewanymi trudnościami w łańcuchu dostaw. Grupa BMW postanowiła uodpornić się na te zmiany poprzez kompleksową migrację do chmury dzięki rozwiązaniu RISE S/4HANA.

Automatyczne reakcje na reklamacje klientów, natychmiastowe odpowiedzi na zapytania pracowników, a nawet analiza informacji o kontrahentach – to tylko wybrane możliwości, jakie wg ekspertów daje popularny ChatGPT w biznesie.

Wymagająca sytuacja gospodarcza i niezbyt optymistyczne prognozy wywierają coraz większą presję na zespoły IT, by te poszukiwały sposobów na radzenie sobie z rosnącymi wymaganiami. Okazuje się, że narzędzia low code skutecznie obniżają koszty oraz wspierają w pracy przeciążone zespoły IT.

SUNCODEStruktura organizacyjna rozumiana jako system stanowisk obejmujący jednostki organizacyjne, działy, oraz pracowników wraz z piastowanymi przez nich stanowiskami jest obecna w każdym przedsiębiorstwie.

Sztuczna inteligencja zmieni handel, a kluczowa będzie najbliższa dekada. W ciągu najbliższych 10 lat wydatki na SI wzrosną ponad pięciokrotnie, do 45,74 mld dolarów. Przy takiej kwocie 8,41 mld dolarów wydanych przez detalistów w 2022 roku to niewiele.

Zgodnie z nowym badaniem Salesforce dotyczącym umiejętności cyfrowych, większość pracowników uważa, że doświadczenie jest ważniejsze niż wykształcenie lub przebieg kariery. Badanie wykazało również, że 98% decydentów uważa, że rekrutowanie pracowników na podstawie umiejętności przynosi korzyści biznesowe. Niemniej jednak, tylko 1 na 10 badanych posiada kwalifikacje w dziedzinie sztucznej inteligencji, co jest jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań cyfrowych.

sap logoGrupa Wielton postawiła na cyfryzację w chmurze. Jeden z europejskich liderów rynku naczep i przyczep zdecydował się zrealizować program transformacji biznesowej w modelu RISE with SAP. Przy wdrożeniu narzędzi do optymalizacji działalności operacyjnej, produkcji i sprzedaży, Grupa Wielton wykorzysta najnowsze technologie SAP i branżowe benchmarki z rynku motoryzacyjnego.

Praca w dużych, międzynarodowych korporacjach, zwłaszcza tych związanych z technologią, często kojarzona jest z poruszaniem się po ściśle wyznaczonych ścieżkach kariery. Tymczasem zatrudnienie w globalnej firmie pozwala na zmiany zainteresowań zawodowych, a często nawet jest dla nich inspiracją. To szczególnie ważne w czasach, kiedy AI przejmuje coraz więcej zadań, które do tej pory wykonywali ludzie.

logo proalpha 2018Sieć fizycznych przedmiotów wyposażonych w czujniki, oprogramowanie i inne technologie, które komunikują się i wymieniają dane z urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu, nazywana jest Internetem Rzeczy (IoT). Przemysłowy Internet Rzeczy, czyli IIoT, zdefiniować można natomiast jako wykorzystanie technologii IoT w warunkach przemysłowych, a konkretnie czujników i innych urządzeń, które korzystają z usług obliczeniowych w chmurze. Co czeka ten sektor rynku w 2023?

Re Alloys – wiodący producent żelazostopów, wdrożył narzędzia typu SCADA dla nadzoru i sterowania instalacjami elektroenergetycznymi. System informatyczny wraz z całą infrastrukturą sprzętową dostarczyła spółka PSI Polska. Nowe rozwiązania procesowe pozwolą Re Alloys na obniżenie zużycia energii elektrycznej i zwiększenie uzysku pierwiastka podstawowego – krzemu.

Według najnowszych danych, liczba aplikacji biznesowych w firmach zwiększyła się o prawie 10% w ciągu ostatniego roku i wynosi obecnie średnio 1 000 aplikacji na firmę. Jednak zaledwie mniej niż 30% z tych aplikacji jest zintegrowanych ze sobą, co prowadzi do podwyższenia kosztów, powtarzalności pracy, obniżenia produktywności i niespójnych doświadczeń. Coroczny raport Connectivity Benchmark Report opublikowany przez MuleSoft przebadał 1050 dyrektorów IT (CIO) oraz decydentów IT, aby zrozumieć przyszłe wyzwania i przedstawić organizacjom kroki, jakie mogą podjąć, aby odnieść sukces w czasach niepewności gospodarczej.

ORACLEFirmy Oracle i Uber ogłosiły dzisiaj zawarcie siedmioletniego strategicznego partnerstwa w zakresie chmury obliczeniowej, przyspieszające innowacyjność firmy Uber, pomagające wprowadzać na rynek nowe produkty oraz zwiększające zyskowność.

Gdy gospodarka jest rozpędzona, pieniądze wydaje się łatwo. Mało kto przejmuje się kosztami. Takie podejście ulega radykalnej zmianie, gdy pojawia się widmo spowolnienia. Przemysł nad Wisłą już wyhamowuje, wszyscy zastanawiają się już nie czy, ale kiedy i na jak długo się zatrzyma.

Czy zespoły ds. bezpieczeństwa w branży retail są w gorszej sytua-cji niż w innych branżach? Wydaje się, że jest wiele do zrobienia. 77% Polaków robi zakupy online. W USA ten procent wynosi już 80%. Codziennie, na całym świecie, miliony ludzi niemal automa-tycznie wprowadza do sieci dane, na które hakerzy tylko czekają. Ich bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od bezpieczeń-stwa chmury hybrydowej i to na niej skupiają się obecnie zespoły ds. cyberbezpieczeństwa.

COMARCHComarch wprowadza na rynek aplikację do wydruków dokumentów. Comarch sPrint umożliwia przygotowanie dowolnego dokumentu na podstawie danych zgromadzonych w systemie ERP. Program oferuje standardowe szablony oraz daje możliwość tworzenia własnych w intuicyjnym edytorze.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa kluczową rolę we współczesnym społeczeństwie. Żyjemy w czasach cyfryzacji firm, a sami jesteśmy użytkownikami najnowszych technologii na co dzień. AI prowadzi samochody, rozpoznaje obrazy, rozumie języki i steruje złożonymi maszynami przemysłowymi. Jednak te systemy podejmowania decyzji mogą mieć wady, które należy zidentyfikować i rozwiązać na etapie projektowania, w przeciwnym razie mogą prowadzić do strat ekonomicznych i utraty zaufania społecznego do sztucznej inteligencji.

Infor poinformował, że Combilift korzysta z rekomendacji części zamiennych uzyskiwanych za pośrednictwem opracowanej przez Infor platformy Coleman AI, w połączeniu z systemem Infor CloudSuite Industrial. Celem jest wydłużenie czasu sprawnego działania wózków i poprawa obsługi klienta przy jednoczesnym zwiększeniu zadowolenia pracowników.

itm industry europeZaawansowana działalność uczelni wyższych i ośrodków badawczych prowadzi do innowacji technologicznych. Współpraca na linii nauka - biznes to podstawa rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu. Targi ITM INDUSTRY EUROPE są idealnym miejscem spotkań i okazją do zacieśniania więzów tych dwóch, przenikających się światów.

BPSCInternet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.

SENTEWdrożenie platformy B2B to ważne wydarzenie w życiu każdej firmy. Wprowadza ono wiele zmian w obszarze wrażeń zakupowych, zakresu obowiązków dla pracowników magazynu, a także w strukturze zamówień. Aby uniknąć problemów, warto dobrze przygotować się do całego przedsięwzięcia.

Systemy wizyjne są stosowane do kontroli jakości procesów. Wykorzystują uczenie maszynowe do prowadzenia automatycznych analiz wizyjnych otoczenia. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji pozwalają im wychwytywać nieprawidłowości. Systemy wizyjne pracują w szerokim i zmiennym zakresie informacji, dlatego do ich wdrożenia w zakładzie przemysłowym niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego środowiska.

36% użytkowników SAP S/4 HANA widzi przyszłość ERP w elastycznych modułach, ułatwiających rozbudowę systemu, wynika z badania Resulting IT. Klienci SAP, którzy zrezygnowali już z wersji ECC są bardziej otwarci na innowacje. Posiadacze dotychczasowej wersji aż w 72% nadal widzą swój system jako monolit. SAP będzie supportował ECC 6.0 tylko do 2027 roku.

Transformacja polegająca na powielaniu istniejącej funkcjonalności, dziś już nie wystarczy. Utrzymanie uwagi i przychylności klientów korzystających z rozwiązań IT, wymaga generowania rozwiązań cyfrowych, które są po prostu atrakcyjne i konkurencyjne.

proaAlpha PolskaCo już dziś potrafią algorytmy i w jaki sposób wytyczają właściwą drogę w labiryncie opcji? Prawie każdego dnia pojawiają się publikacje o nowych obszarach zastosowania sztucznej inteligencji. Jednak im więcej rozwiązań jest oferowanych na rynku, tym trudniej je analizować i wybierać spośród nich te najbardziej obiecujące. Dlatego opracowaliśmy proste metody pozwalające na zachowanie orientacji.

dahliamaticlogoRobotyzacja procesów biznesowych to jeden z głównych trendów transformacji cyfrowej. Coraz więcej firm decyduje się na to, aby umieścić ją na swojej short liście projektów do zrealizowania. Według raportu Deloitte Automatyzacja 2020 73% firm rozpoczęło już działania związane z automatyzacją. Jest to wzrost o 25 punktów procentowych w porównaniu do roku poprzedniego.

Zgodnie z najnowszym raportem F5 2022 State of Application Strategy (SOAS) tempo cyfrowej transformacji utrzymuje się obecnie na wysokim poziomie. Organizacje na całym świecie, przy pomocy rozwiązań AI i SRE, próbują radzić sobie nie tylko z rosnącą złożonością IT, ale też z brakiem widoczności i deficytami kompetencji.

oracle 120Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Oracle i Pamelę Rucker, instruktora Harvard Professional Development, ludzie na całym świecie domagają się większych postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju i działań społecznych oraz oczekują od firm podjęcia odpowiednich działań. Badanie o nazwie No Planet B objęło ponad 11 tys. konsumentów i liderów biznesu w 15 krajach i wykazało, że ludzie mają dość braku postępu, jaki społeczeństwo czyni w zakresie zrównoważonego rozwoju i inicjatyw społecznych, chcą, aby firmy zamieniły słowa w czyny i wierzą, że technologia może pomóc firmom odnieść sukces tam, gdzie ludzie ponieśli porażkę.
 

ORACLEFirma Oracle ogłosiła dziś dostępność autonomicznej bazy danych w modelu Multiple-VM (wielokrotne maszyny wirtualne) na platformie Oracle Exadata Cloud@Customer. Multiple-VM Autonomous Database umożliwia organizacjom tworzenie i uruchamianie odizolowanych, wysoce dostępnych instancji autonomicznej bazy danych na platformach Exadata Cloud@Customer, na których działają również nieautonomiczne bazy danych Oracle. Pomaga to klientom obniżyć koszty dzięki lepszemu wykorzystaniu infrastruktury i ułatwia adopcję Autonomous Database. Autonomiczna baza danych Multiple-VM jest dostępna bezpłatnie w ramach aktualizacji online dla obecnych klientów Exadata Cloud@Customer.

Back to top