System zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) to zintegrowany pakiet aplikacji zaprojektowanych do zarządzania funkcjami biznesowymi, takimi jak finanse, zasoby ludzkie, sprzedaż i produkcja. Wybór odpowiedniego systemu ERP może być trudnym zadaniem, dlatego w tym artykule przedstawiamy 12 kluczowych kroków, które pomogą Ci w tym procesie.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 

Krok 1: Zrozumienie potrzeb

Przed rozpoczęciem procesu wyboru systemu ERP musisz zrozumieć, dlaczego go potrzebujesz. Czy jesteś rozwijającą się firmą lub start-upem? Jeśli chcesz rosnąć i konkurować na rynku, odpowiedź brzmi TAK. Obecnie nie wystarczy korzystać z arkusza kalkulacyjnego, aby obsługiwać wszystkie operacje swojego przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz podejmować decyzje oparte na rzeczywistych danych i poprawić efektywność organizacji, system ERP jest niezbędny.

Krok 2: Określenie strategii IT

Przed wyborem systemu ERP musisz określić swoją strategię IT. Czy preferujesz rozwiązania lokalne czy w chmurze? Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Musisz również rozważyć integrację systemu ERP z innymi aplikacjami i zasobami, takimi jak bazy danych czy systemy e-commerce.

Krok 3: Budowa komitetu decyzyjnego

Aby dokonać właściwego wyboru systemu ERP, musisz zbudować zespół decyzyjny. Zespół ten powinien składać się z przedstawicieli różnych działów i jednostek biznesowych. Ważne jest, aby wybrać osoby kompetentne, które mają wiedzę na temat procesów biznesowych w swojej dziedzinie. Zespół powinien również mieć odpowiednie uprawnienia, aby móc podejmować kluczowe decyzje.

Krok 4: Określenie wymagań biznesowych

Podczas warsztatów związanych z określaniem wymagań biznesowych powinieneś koncentrować się na tym, co musisz osiągnąć, a nie na sposobie, w jaki to osiągniesz. Możesz również wykorzystać mapowanie procesów biznesowych, aby lepiej zrozumieć, jak działa Twoja firma i jakie są jej bolączki. Podczas tego procesu powinieneś również rozważyć, jakie korzyści chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu systemu ERP.

Krok 5: Usprawnienie procesów biznesowych

W trakcie określania wymagań biznesowych warto zastanowić się, czy istnieją możliwości usprawnienia procesów biznesowych. Często organizacje odkrywają, że przed wdrożeniem systemu ERP mają wiele nieefektywnych i nieoptymalnych procesów. Dlatego warto zastanowić się, jak można poprawić te procesy przed wdrożeniem systemu.

Krok 6: Określenie strategii zarządzania danymi

Dobre zarządzanie danymi jest kluczowe dla sukcesu wdrożenia systemu ERP. Przed migracją danych musisz zaplanować i przypisać odpowiedzialność za zarządzanie danymi. Może to obejmować czyszczenie danych, rozwiązywanie problemów z jakością danych i określanie, jakie dane muszą zostać przeniesione do nowego systemu.

Krok 7: Tworzenie listy systemów ERP

Na podstawie swoich wymagań biznesowych i strategii IT możesz stworzyć listę potencjalnych systemów ERP do rozważenia. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak cena, fokus na danej branży, skalowalność i funkcjonalność systemu. Możesz również skonsultować się z ekspertami ds. ERP, którzy mają doświadczenie w implementacji różnych systemów.

Krok 8: Planowanie prezentacji systemów ERP

Po stworzeniu listy potencjalnych systemów ERP możesz zaplanować prezentacje od producentów tych systemów. Podczas prezentacji producenci powinni pokazać, w jaki sposób ich systemy spełniają Twoje wymagania biznesowe. Ważne jest, aby ocenić, czy systemy odpowiadają Twoim potrzebom i czy mają odpowiednią funkcjonalność.

Krok 9: Negocjacje z producentami ERP

Po prezentacjach możesz rozpocząć negocjacje z producentami ERP. Ważne jest, aby negocjować ceny, warunki umowy i poziom wsparcia technicznego. Możesz również zatrudnić niezależnego konsultanta ds. ERP, który pomoże Ci w negocjacjach i zagwarantuje, że otrzymasz najlepszą ofertę.

Krok 10: Przygotowanie do wdrożenia

Przed rozpoczęciem wdrożenia systemu ERP ważne jest, aby zaplanować i przygotować się na ten proces. Musisz upewnić się, że Twój zespół jest odpowiednio przeszkolony i ma odpowiednie zasoby do realizacji projektu. Ważne jest również, aby nadal prowadzić działania związane z zarządzaniem zmianą i komunikować się z pracownikami na temat wprowadzanych zmian.

Krok 11: Monitorowanie gotowości biznesowej

Podczas wdrożenia systemu ERP ważne jest, aby monitorować gotowość biznesową Twojej organizacji. Czy Twój zespół jest odpowiednio przygotowany do wprowadzanych zmian? Jak skuteczne były działania związane z zarządzaniem zmianą? Ważne jest, aby stale oceniać gotowość Twojej organizacji i dostosowywać działania w zależności od potrzeb.

Krok 12: Wdrożenie systemu ERP

Po przygotowaniu i monitorowaniu gotowości biznesowej możesz rozpocząć wdrożenie systemu ERP. Ważne jest, aby przeprowadzić to w sposób zorganizowany i zgodnie z planem. Podczas wdrożenia będziesz musiał dostosować system do swoich potrzeb biznesowych, przeprowadzić migrację danych i przeszkolić pracowników.

Aby upewnić się, że wybrany system ERP jest w pełni dostosowany do potrzeb Twojej organizacji, ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednie procedury wyboru. Obejmuje to prezentacje systemów ERP od producentów i negocjacje warunków umowy. Ważne jest również, aby zapewnić odpowiednie przygotowanie i monitorować gotowość biznesową Twojej organizacji. Przed rozpoczęciem wdrożenia należy upewnić się, że Twój zespół jest odpowiednio przeszkolony i ma odpowiednie zasoby do realizacji projektu. W ten sposób można mieć pewność, że proces wdrożenia systemu ERP będzie przebiegał sprawnie i zgodnie z planem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top