Prognoza IT 2016 ogłoszona podczas Forum Wyzwania IT 2016

Tradycyjny model przetwarzania w połączeniu z prywatną chmurą to najpopularniejszy scenariusz IT brany pod uwagę przez polskie firmy w perspektywie trzech lat. Tak wynika z trzeciej edycji badania Prognoza IT, przeprowadzonego przez Hewlett Packard Enterprise Polska.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
Badanie Prognoza IT 2016 potwierdza, że powszechna digitalizacja biznesu istotnie wpływa na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Globalne trendy dają o sobie znać we wszystkich sektorach, którymi objęte było badanie – w finansach, handlu, przemyśle i instytucjach publicznych. Wszędzie rośnie presja na tempo wprowadzania zmian i dopasowywania modelu działania do zmieniających się warunków gospodarczych.

Menedżerowie IT zdają sobie sprawę, że ich rola ulega transformacji. Biznes wymaga już nie tylko utrzymania systemów, ale czynnego udziału w realizacji pomysłów, które pozwalają zdobyć nowych klientów. Miarą sukcesu jest to, jak szybko firmy potrafią przekształcić innowacyjne idee w gotowe produkty i usługi. IT musi szybciej dostarczać projekty, wdrażać innowacje i przetwarzać dane.

Zdecydowana większość, bo aż 85% menedżerów IT uważa, że w perspektywie dwóch lat digitalizacja znacząco wpłynie na funkcjonowanie ich firm. Trendem, który będzie miał największy wpływ na oblicze nowoczesnego przedsiębiorstwa jest mobilność, zdaniem 77% uczestników badania. Od tego, jak firmy poradzą sobie z wyzwaniami związanymi z mobilnością zależeć będzie skuteczność realizacji strategii biznesowej. Większość menedżerów IT (66%), że najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo.
Żyjemy w erze Idea Economy – mówi Sabine Sauter, szefowa polskiego oddziału Hewlett Packard Enterprise. – Przełomowe pomysły biznesowe, wsparte technologią oraz innowacyjne wykorzystanie IT może zapewnić firmie nie tylko sprawne funkcjonowanie, ale także zdobycie przewagi konkurencyjnej i pozyskanie nowych klientów.
Digitalizacja biznesu prowokuje pytania o rolę działów IT w dokonującej się transformacji. Badanie wykazało, że zdaniem samych CIO, zarządy wciąż oczekują od IT przede wszystkim sprawnego utrzymania istniejących systemów i płynnego działania infrastruktury informatycznej. To najważniejszy wymóg stawiany szefowi IT w niemal co czwartej firmie.

Z drugiej strony rośnie liczba firm, które widzą rolę IT jako partnera, który przejmuje nowe obowiązki, bliżej biznesu. Obecnie w 16% organizacji oczekuje się od CIO aktywnego udziału w tworzeniu produktów i usług. Dla 9% obowiązkiem jest także wspieranie innowacyjnych procesów w firmie. To znak, że docenia się IT jako czynnik zwiększający efektywność biznesu.

Wyniki badania Prognoza IT 2016 zostały zaprezentowane 28 kwietnia podczas konferencji Forum Wyzwania IT 2016 w Warszawie. W badaniu wzięło udział 109 menedżerów IT, na stanowiskach: CIO, CTO, IT Manager, z firm różnej wielkości. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym br. przez Hewlett Packard Enterprise Polska we współpracy z firmą Infotarget.

Źródło: Hewlett Packard

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top