Fitch: Polski sektor IT rośnie pomimo wyzwań
BPSCSektor IT w 2022 roku odpowiadał za około 3,5 proc. PKB Polski. Zdaniem analityków Fitch Solutions w 2025 roku będzie to już 4,5 proc. Ten wzrost podkreśla znaczenie technologii dla polskiej gospodarki. A jak przewiduje wspomniana firma analityczna, wartość rynku IT nad Wisłą w 2024 będzie rekordowa i wyniesie 35,061 miliarda dolarów.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Fitch Solutions, renomowana firma analityczna o globalnym zasięgu, przygotowała raport dla International Trade Administration (ITA) dotyczący polskiego sektora IT. ITA to amerykański odpowiednik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), pomaga firmom z USA w sprzedaży ich produktów i usług na rynkach zagranicznych. Ułatwia także zagranicznym firmom inwestowanie w Stanach Zjednoczonych.

Według danych udostępnionych przez amerykańską agencję rządową, w ubiegłym roku wartość polskiego rynku technologicznego osiągnęła imponujący poziom 29,4 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 12,4 procent w porównaniu z rokiem 2022.

IT coraz więcej znaczy w PKB Polski

Eksperci Fitch Solutions przewidują, że rok 2024 przyniesie dalszy rozwój sektora technologicznego nad Wisłą. Według prognoz, wartość polskiego rynku IT ma w tym roku przekroczyć 35 miliardów dolarów, co świadczy o dynamicznym wzroście i rosnącym znaczeniu nowych technologii w gospodarce kraju.

Z jednej strony, obserwujemy wzrost wartości rynku IT w Polsce, co na pierwszy rzut oka wydaje się optymistyczną wiadomością. Jednakże, analizując sytuację branży bardziej szczegółowo, napotykamy na szereg wyzwań, które mogą wpływać na stabilność i długoterminowy rozwój sektora. — zauważa prezes BPSC Michał Górecko i dodaje: — Chociaż raport przedstawia wzrost wartości polskiego rynku IT, realia branży są znacznie bardziej złożone i wymagają dokładniejszej analizy oraz ostrożnego podejścia do prognoz na przyszłość. — podkreśla.
<>
W 2022 roku branża IT stanowiła zaledwie 3,5 proc. polskiego PKB, ale według prognoz analityków z Fitch Solutions, do 2025 roku ten wskaźnik wzrośnie o pełen punkt procentowy, osiągając już 4,5 proc. To oznacza, że sektor technologii informatycznych w Polsce rośnie i rozwija się dynamicznie, stając się coraz ważniejszym graczem w gospodarce kraju.

Usługi na czele wydatków

Analiza Fitch Solutions dotycząca wydatków na technologie w Polsce w 2024 roku przynosi interesujące wnioski. Największą część tych wydatków, wynoszącą 22,77 miliarda dolarów, stanowią usługi informatyczne. Sektor oprogramowania, reprezentuje wydatki na poziomie 9,02 miliarda dolarów.

To efekt rosnącego zapotrzebowania firm na specjalistyczne usługi IT, takie jak wsparcie techniczne, zarządzanie infrastrukturą IT i dostosowywanie oprogramowania do ich potrzeb. — mówi Michał Górecko z BPSC.


Mimo że wydatki na sprzęt komputerowy stanowią najmniejszą część ogólnych wydatków, wynosząc około 3,08 miliarda dolarów, wciąż mają duże znaczenie. To świadczy o kontynuowaniu inwestycji w nowoczesny sprzęt i infrastrukturę IT, aby utrzymać wydajność i konkurencyjność.

Kto napędza polskie IT?

Ekspert, podkreśla unikalną siłę polskiego sektora IT

Pomimo obecności globalnych graczy, to właśnie rodzime firmy są siłą napędową tego sektora. Polska branża technologiczna nie tylko podąża za światowymi trendami, ale też je aktywnie kreuje. – zauważa prezes BPSC.


Zdaniem Michała Górecko, rodzime firmy IT nie tylko dotrzymują kroku, ale często wyprzedzają rynek dzięki innowacjom, które mają wartość zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych klientów.

Elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych, połączona z wysoką jakością usług i konkurencyjnymi kosztami, sprawia, że polski sektor IT jest zauważalny na całym świecie.


Potwierdzeniem jego słów jest ocena Emerging Europe. Ta firma uważa, że nad Wisłą jest dobry klimat do rozwoju technologii, a Polska jest drugim najatrakcyjniejszym rynkiem na świecie pod względem outsourcingu usług IT.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top