Polska premiera prekonfigurowanego pakietu ERP

W Fabryce Wagonów Gniewczyna SA rozpoczęło się pierwsze w Polsce wdrożenie prekonfigurowanego systemu ERP SAP dla dóbr inwestycyjnych autorstwa firmy IDS Scheer - ARIS SmartPath for Capital Goods.


Fabryka Wagonów Gniewczyna produkuje kolejowe wagony towarowe, ale do jej zadań należy również utrzymanie taboru i jego modernizacja. Dlatego zarząd fabryki zainteresował się systemem sprofilowanym dokładnie pod jej potrzeby – z rozbudowanymi modułami planowania i rozliczania produkcji, serwisu, remontów i kontrolingu – oraz uwzględniającym elementy specyficznej logistyki.

- Wdrożenie systemu SAP to część większego przedsięwzięcia, jakim jest projekt o nazwie Rozwój Systemu Zarządzającego. Celem tego projektu jest - zgodnie z założeniami właściciela – poprawa systemu zarządzania i obiegu informacji w firmie, podniesienie wydajności i rentowności produkcji, poprawa warunków pracy i warunków socjalnych załogi oraz polepszenie wizerunku firmy. Wdrożenie nowoczesnego systemu klasy ERP było w związku z tym koniecznością – precyzuje Leszek Kłapa, kierownik projektu w Fabryce Wagonów Gniewczyna SA.

Zarząd zdecydował się na wdrożenie modułów: finanse, controlling, środki trwałe, logistyka, planowanie produkcji i remonty. Trwają również prace nad koncepcją dla modułu zarządzania kadrami i płacami (HCM), która będzie wymagała jeszcze ostatecznej akceptacji.

Dostawcy systemów prekonfigurowanych podczas swoich projektów wdrożeniowych opanowują specyficzne dla danej branży funkcjonalności i wzbogacają w nie swoje systemy. Firma IDS Scheer poszła jeszcze dalej. – W ramach pakietu ARIS SmartPath for Capital Goods dostarczamy nasz autorski ARIS Toolset - zestaw narzędzi do modelowania procesów biznesowych. Procesy biznesowe są nie tylko odwzorowane w systemie SAP, ale także graficznie przedstawione w ARIS-ie. Ma to dwie zalety. Po pierwsze ułatwia klientowi zrozumienie całego projektu, co przyspiesza proces wdrożeniowy i podnosi jakość docelowego rozwiązania. Po drugie, klient zyskuje dobre narzędzie do przeprowadzania zmian w systemie, bo może swoje plany zweryfikować, modelując zmiany za pomocą ARIS Toolset – wyjaśnia Dariusz Michalski, Manager Konsultingu SME z IDS Scheer, kierownik projektu wdrożeniowego.

Obecnie projekt implementacji systemu ARIS SmartPath for Capital Goods w Fabryce Wagonów Gniewczyna jest w fazie wstępnego przygotowania. Zarząd fabryki zamierza stworzyć kilkuosobowy zespół, który będzie się zajmował wdrożeniem tylko od strony procesowej.

– Zbudowaliśmy silny zespół wdrożeniowy. Jego członkowie będą musieli podzielić swój czas między nadzorowanie codziennego biznesu, a aktywny udział w projekcie wdrożeniowym. W ten sposób zapewnimy pracom implementacyjnym odpowiednią dynamikę – wyjaśnia Leszek Kłapa.

Start produktywny systemu jest planowany na 1 stycznia 2009 r. Korzystać będzie z niego ok. 80 użytkowników w działach objętych wdrażanymi modułami, a licząc także pracujących z aplikacjami zintegrowanymi z SAP - nowym systemem posługiwać się będzie ok. 100 osób. Nowe oprogramowanie biznesowe wymusi także inwestycje w zasoby sprzętowe – system będzie posadowiony na serwerach RISC firmy IBM z systemem operacyjnym AIX oraz bazą danych DB2.

Firmy implementujące systemy ERP SAP zwykle oczekują optymalizacji zarówno kosztów produkcji, jak i kosztów ogólnozakładowych, lepszego wykorzystania zdolności produkcyjnych, a w ślad za tym zwiększenia potencjału firmy do walki na konkurencyjnym rynku. Fabryka Wagonów Gniewczyna też liczy na takie zyski biznesowe, a niektóre wskaźniki ma już nawet precyzyjnie zwymiarowane.

Zakładamy podniesienie wydajności o ok. 20 proc. w wyniku lepszego planowania oraz długoterminowych prognoz zapotrzebowania materiałowego i zasobów produkcyjnych. Wzrost wydajności pracy powinien być nawet wyższy – szacujemy go na 25 proc. Te wskaźniki powinny przełożyć się zwiększenie poziomu sprzedaży w granicach 10-30 proc. – twierdzi Leszek Kłapa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top