Przejdź do głównej treści

Stymulowanie rozwoju biznesowego i innowacyjności - nowa rola dyrektorów IT

Katgoria: WIADOMOŚCI / Utworzono: 05 listopad 2014

Stymulowanie rozwoju biznesowego i innowacyjności - nowa rola dyrektorów IT

ORACLE - NOWA ROLA DYREKTORÓW ITBadanie IDC przeprowadzone na zlecenie firm Oracle oraz Intel wskazuje, że dyrektorzy IT – korzystając z najnowszych osiągnięć technologicznych i swojej wyjątkowej pozycji zajmowanej w przedsiębiorstwie, mogą radykalnie zmienić rolę sprawowaną w swojej organizacji: z usługowej do roli najważniejszego stymulatora biznesu.


REKLAMA
ASSECO KSEF
 
Po niedawnym ogólnoświatowym spowolnieniu gospodarki, przedsiębiorstwa wprowadziły dokładniejszą kontrolę wydatków, eliminując projekty niemające bezpośredniego związku z zyskiem. Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej kładą dzisiaj większy nacisk na optymalizację środowisk IT, co w połączeniu z szybszym tempem opracowywania technologii jest źródłem zasadniczej zmiany roli dyrektora ds. informatycznych - dzisiaj ma on nie tylko wspierać rozwój biznesowy i innowacyjność, ale wręcz być ich motorem.

Aby dokładniej zbadać to zjawisko firma IDC przeprowadziła 200 ankiet z dyrektorami IT oraz dyrektorami generalnymi 180 dużych przedsiębiorstw działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem badania była analiza aktualnych strategii informatycznych i sposobów stosowanych przez dyrektorów ds. informatycznych, aby sprostać konieczności optymalizacji infrastruktury IT, a jednocześnie wspierać szersze strategiczne potrzeby biznesowe swoich firm.

Analitycy IDC stwierdzili, że budżety IT są wprawdzie w dalszym ciągu pod ścisłą kontrolą, a normą wciąż są standardowe, przyrostowe poprawki i aktualizacje posiadanej infrastruktury, jednak dyrektorzy dążą do bardziej kompleksowego przekształcenia środowisk informatycznych w skali całego przedsiębiorstwa. Taka transformacja ma im pozwolić dotrzymać kroku nieprzerwanie zmieniającym się potrzebom biznesowym firm.

Badanie wykazało, że czołowe priorytety strategiczne w regionie na nadchodzący rok to optymalizacja procesów biznesowych, redukcja kosztów oraz kwestia poprawy jakości. Stwierdzono także, iż dyrektorzy IT są skłonni zrestrukturyzować swoje środowiska IT, aby lepiej sprostać wyzwaniom nowych czasów. Taka transformacja może być dokonana za pomocą szerokiej adaptacji najnowszych osiągnięć IT – takich, jak chmura, mobilność, big data oraz nowoczesna platforma bazodanowa, która poradzi sobie z czekającą nas w najbliższym czasie eksplozją danych.
  • Dyrektorzy IT w Europie Środkowo-Wschodniej mogą lepiej wspierać strategiczne cele swoich organizacji, jeśli będą bardziej aktywnie tworzyć nowe usługi dla klientów.
  • Ogromna popularność mediów społecznościowych i urządzeń przenośnych wywiera presję na dyrektorów IT, aby wprowadzali do swoich systemów nowe funkcje, pozwalające lepiej obsłużyć ogromne ilości danych oraz ich różnorodność. 38% przedsiębiorstw regionu inwestuje w oprogramowanie analityczne klasy BI oraz BA, aby móc łatwiej wskazywać możliwości optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa i procesów
  • Około 30% dyrektorów IT stwierdziło, że inwestycje wiążące się z mobilnością, to w ich wydatkach jeden z najważniejszych priorytetów.
  • Chmura jest uważana za czołowy czynnik sprzyjający uzyskaniu lepszej konkurencyjności – dzięki łatwiejszemu projektowaniu i wdrażaniu aplikacji w tym środowisku.
  • Badane firmy coraz bardziej skłaniają się do wdrażania technologii przetwarzania w chmurze: 32% przedsiębiorstw korzysta już ze środowiska chmury prywatnej lub hybrydowej, 16% używa infrastruktury chmury publicznej i/lub aplikacji udostępnianych w chmurze tego typu.

Sprawdzoną metodą na zrealizowanie nowych strategii dyrektorów IT jest wdrożenie architektury przetwarzania w chmurze. Analizy IDC potwierdzają fakt, że kluczowe dla działalności przedsiębiorstw aplikacje biznesowe – takie, jak systemy księgowe, HCM, SCM, CRM, narzędzia do zarządzania dokumentami, a także rozwiązania infrastrukturalne: bazy danych, platformy, czy pamięć masowa, można zwykle skonfigurować i uruchomić znacznie szybciej, gdy są to rozwiązania oparte na modelu cloud computing.
Dzisiejsze czasy dają unikalne, nowe możliwości dyrektorom IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Chmura, technologie mobilne, big data oraz nowoczesne bazy danych, to technologie których zastosowanie radykalnie zwiększa sprawność biznesu” – powiedział Michel Clement, Wiceprezes Oracle, szef regionu Europy Środkowo-Wschodniej. „Dzięki uproszczeniu architektury informatycznej za pomocą najnowszych technologii IT, dyrektorzy mogą zlikwidować ‘wąskie gardła’ i ograniczyć koszty związane z utrzymywaniem systemów poprzedniej generacji. Mogą także w znacznie większym stopniu wprowadzać innowacje w swoich organizacjach. Oracle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej może dostarczyć wszystko, co jest potrzebne do realizacji tych zadań: technologie, aplikacje, usługi i zasoby lokalne. Dzięki temu możemy być dla dyrektorów IT kompeentnym partnerem w ich drodze do pomyślnej transformacji
Powszechne stosowanie inteligentnych urządzeń, połączonych ze sobą oraz potrzeba tworzenia środowisk łączących informacje z różnych kanałów sprawia, że pojawiła się potrzeba wymiany dotychczasowych, opartych na przestarzałej infrastrukturze systemów IT na takie, które lepiej poradzą sobie z przetwarzaniem ogromnych ilości różnorodnych danych, z jakimi mają do czynienia współczesne firmy. Dyrektorzy IT są zatem poddawani presji na takie przekształcanie ich środowisk, aby mogły lepiej sprostać nowym oczekiwaniom” – powiedział Mark Yates, Research Manager w IDC CEMA. „Zwłaszcza cloud computing może odegrać kluczową rolę w tej transformacji. Przedsiębiorstwa przekonały się, że środowisko oparte na chmurze bardzo przyspiesza procesy wdrażania nowych technologii. To z kolei pozwala na wykonywanie bardziej dogłębnych analiz biznesowych i znacznie przyspiesza projektowanie nowych produktów. W rezultacie organizacje uzyskują nowe możliwości uzyskania przewagi nad konkurencją
Źródło: www.oracle.com

Oceń systemy
RAPORT ERP SPRAWDZ POROWNAJ OCENORACLE na stronie www.raport-erp.pl



Najnowsze wiadomości

Najpierw był chaos w dokumentach
COMARCHProblemy zaczęły się od niespójności systemów informatycznych. To prowadziło do chaosu, błędów i braku realnej analizy rentowności. Tak do niedawna wyglądała codzienność firmy Termomodernizacje, działającej w zakresie usług budowlanych oraz na rynku OZE. Organizację pracy zmieniło wdrożenie systemu Comarch ERP Optima, który zapewnił automatyzację i uporządkował przepływ dokumentów.
PSI prezentuje nową identyfikację wizualną
psilogoW ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
Europejski przemysł cyfryzuje się zbyt wolno – ERP, chmura i AI stają się koniecznością
BPSCEuropejski przemysł średniej wielkości wie, że cyfryzacja jest koniecznością, ale wciąż nie nadąża za tempem zmian. Ponad 60% firm ocenia swoje postępy w transformacji cyfrowej jako zbyt wolne, mimo rosnącej presji konkurencyjnej, regulacyjnej i kosztowej. Raport Forterro pokazuje wyraźną lukę między świadomością potrzeby inwestycji w chmurę, ERP i AI a realną zdolnością do ich wdrożenia – ograniczaną przez braki kompetencyjne, budżety i gotowość organizacyjną.
Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem
SymfoniaOd 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biznesie. Od tego dnia przedsiębiorcy zaczynają posługiwać się wspólnym standardem we wzajemnej wymianie dokumentów – fakturą ustrukturyzowaną, znaną jako FA(3) lub po prostu faktura KSeF.
Smart Factory w skali globalnej: jak MOWI porządkuje produkcję dzięki danym w czasie rzeczywistym
accevoCyfryzacja produkcji w skali globalnej wymaga dziś spójnych danych, jednolitych standardów i decyzji podejmowanych w czasie rzeczywistym. W środowisku rozproszonych zakładów produkcyjnych tradycyjne raportowanie i lokalne narzędzia IT przestają wystarczać. Przykład MOWI pokazuje, jak wdrożenie rozwiązań Smart Factory i systemu MES może uporządkować zarządzanie produkcją w wielu lokalizacjach jednocześnie, zwiększając przejrzystość procesów, efektywność operacyjną oraz stabilność jakości.



Najnowsze artykuły

KSeF w firmach handlowych: jak wdrożyć go bez przestojów i przy okazji zautomatyzować obieg faktur
SYMFONIAW firmie handlowej KSeF nie jest tylko projektem księgowym. To raczej projekt operacyjny, bo wpływa na sprzedaż, zakupy, magazyn, logistykę i integracje z e-commerce oraz marketplace’ami. Darmowe narzędzia wystarczą, żeby wystawić fakturę, ale nie rozwiązują problemu skali: przy dziesiątkach lub setkach dokumentów dziennie bez automatycznego odbioru i kontroli statusów rośnie ryzyko opóźnień, błędów i zatorów w płatnościach. Jeśli chcesz tego uniknąć, przeczytaj ten poradnik.
Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
SENTEWspółczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
BPSC FORTERROZysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Warsztaty analityczne i sesja discovery. Jak wygląda pierwszy etap współpracy z partnerem wdrożeniowym ERP
TODIS ConsultingWdrożenie systemu ERP to jedna z najważniejszych strategicznych decyzji, jakie może podjąć firma. To inwestycja, która ma zrewolucjonizować procesy, zwiększyć efektywność i dać przewagę konkurencyjną. Jednak droga do sukcesu jest pełna potencjalnych pułapek. Wielu menedżerów obawia się nieprzewidzianych kosztów, oporu zespołu czy niedopasowania systemu do realnych potrzeb. Jak zminimalizować to ryzyko? Kluczem jest solidne przygotowanie. Zanim padnie słowo „wdrażamy”, konieczne jest przeprowadzenie trzech fundamentalnych etapów: warsztatów analitycznych, sesji discovery oraz analizy przedwdrożeniowej ERP. To nie są zbędne formalności, ale fundament, na którym zbudujesz sukces całego projektu.
Strategia migracji danych do nowego systemu ERP. Metody, ryzyka i najlepsze praktyki
TODISWdrożenie nowego systemu ERP to dla wielu firm nie tylko krok w stronę unowocześnienia procesów biznesowych, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Aby nowy system ERP zaczął efektywnie wspierać działalność organizacji, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie danych, które muszą zostać bezpiecznie i precyzyjnie przeniesione ze starego systemu. Migracja danych ERP to skomplikowany proces, wymagający zarówno zaawansowanej wiedzy technologicznej, jak i dokładnego planowania na poziomie strategicznym. W tym artykule przybliżymy najlepsze metody, wskażemy najczęstsze ryzyka oraz podpowiemy, jak przeprowadzić migrację krok po kroku.

Przeczytaj Również

PSI prezentuje nową identyfikację wizualną

W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wiz… / Czytaj więcej

Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem

Od 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biz… / Czytaj więcej

Hakerzy nie kradną już tylko haseł. Oni kradną Twój czas i przyszłość. Jak chronić ERP przed paraliżem?

Hakerzy coraz rzadziej koncentrują się wyłącznie na kradzieży haseł. Ich prawdziwym celem jest dziś… / Czytaj więcej

AI bez hype’u – od eksperymentów do infrastruktury decyzji

Sektory IT oraz logistyka stoją u progu fundamentalnej zmiany w podejściu do sztucznej inteligencji… / Czytaj więcej

AI na hali produkcyjnej: od „excelowej” analizy do Predictive Maintenance z Prodaso

Cyfrowa transformacja w produkcji nie musi oznaczać wymiany całego parku maszynowego ani wieloletni… / Czytaj więcej

Legislacyjny maraton 2026: Jak zamienić wymogi compliance w przewagę operacyjną?

Nadchodzi legislacyjny maraton 2025–2026. Od rewolucji w stażu pracy i jawności płac, po obowiązkow… / Czytaj więcej