Jak wybrać właściwy system w branży spożywczej?

Na polskim rynku działa obecnie blisko 2560 przedsiębiorstw branży spożywczej, a jedynie 11% z nich zatrudnia ponad 250 osób. To właśnie ta grupa generuje aż 63% przychodów, a cały sektor spożywczy stanowi 18% całej produkcji sprzedanej polskiego przemysłu. Obwarowany jest on rygorystycznymi normami sanitarnymi oraz unijnymi, takimi jak HACCP, GMP oraz GHP.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Produkcja bezpiecznej żywności wiąże się przede wszystkim z kontrolą jakości czy też śledzeniem procesów technologicznych. Z tego względu wymaga specjalistycznych narzędzi informatycznych, które w sposób zautomatyzowany będą czuwać nad przebiegiem procesów produkcyjnych. Jak więc wybrać system dostosowany do branży spożywczej i na co zwrócić uwagę?
 
Odpowiedź na te i inne pytania przedsiębiorcy znajdą w Raporcie Analitycznym BPC, opublikowanym przez firmę konsultingową Business Penetration & Consulting (BPC Group) , który opisuje potrzeby informatyczne przedsiębiorstw branży spożywczej. Publikacja zawiera analizę przedsiębiorstw produkujących żywność zarówno w kontekście informatyki, jak i problemów obecnych w całym łańcuchu dostaw produktów.

W raporcie zostały umieszczone wypowiedzi ekspertów oraz przedsiębiorców, którzy opisują wymagane funkcjonalności w systemach w branży spożywczej. Wskazują oni na konieczność odtwarzania całego procesu technologicznego z uwagi na obwarowania prawne i sanitarne. Z tego powodu poszukują rozwiązań, które wesprą system HACCP. Dokumentacja pochodząca z punktów krytycznych (tzw. CCP) musi wskazywać na sposób obróbki produktu dostarczanego do klienta i cały proces produkcji. Każdy CCP obwarowany jest rygorystycznymi wymogami oraz określone są dla niego granice tolerancji i częstotliwości pobierania danych. Wskazywana jest również istotna rola systemów magazynowych (klasy WMS), które w sposób zautomatyzowany pozwalają zarządzać towarami z określonym terminem ważności.

Andrzej Nowak, wspólnik firmy Belin uważa, że system wspierający produkcję powinien być elastyczny – dostosowywać proces produkcji do stale zmieniających się potrzeb klientów. Managerowie w rozmowach z konsultantami BPC podkreślali, jak cenną funkcjonalnością jest możliwość zarządzania wszelkimi ustaleniami umownymi z kontrahentami. To według nich realizowany jest system dostaw z uwzględnieniem szczególnych instrukcji.
W badanej grupie znalazło się ponad 300 przedsiębiorstw branży spożywczej. Spośród nich aż połowa planuje inwestycje w rozwiązania informatyczne. W porównaniu z innymi branżami na pewno zaskakuje fakt, ze 90% firm wykorzystuje już system klasy ERP w co najmniej 3 obszarach merytorycznych, a blisko 80 przedsiębiorstw planuje inwestycje w jego zakup – wskazuje Wojciech Ziaja, Dyrektor ds. Sprzedaży Synergy Poland (BPC Group).
Katarzyna Lindner, Manager Marketing Business Penetration & Consulting (BPC Group) tłumaczy statystyki wyborem grupy badawczej. Działaniami edukacyjnymi i doradczymi były objęte przede wszystkim przedsiębiorstwa sektora MSP i korporacyjnego.
Firmy te w ostatnich latach zdążyły się częściowo zinformatyzować. Zwracają się do BPC z zapytaniem, czy i które systemy należy wymienić, w których obszarach biznesowych wprowadzić nowe rozwiązania.
Źródło: Business Penetration & Consulting Sp. z o.o.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top