Analityka biznesowa coraz ważniejsza

Rośnie znaczenie aplikacji analitycznych. Według raportu firmy EMC przygotowanego przez IDC, do 2020 r. liczba danych zwiększy się 10-krotnie- z 4,4 bilionów gigabajtów do 44 bilionów gigabajtów. Takie ilości danych mogą przydać się przedsiębiorstwom na konkurencyjnymi rynku, pod warunkiem, że będą mogły szybko i sprawnie przetwarzać i analizować ogromne ilości informacji.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Według badania Digital Universe, przeprowadzonego przez firmę IDC na zlecenie EMC Corporation tak szybki wzrost ilości przetwarzanych danych wynika z rozwoju internetu rzeczy, który od jakiegoś czasu staje się ciałem. Według raportu liczba urządzeń lub przedmiotów, które można połączyć z Internetem, zbliża się do 200 mld, a 7 procent z nich (14 mld) już komunikuje się za pomocą sieci. Dane wygenerowane przez te urządzenia stanowią aktualnie 2 procent światowych zasobów. IDC przewiduje, że do 2020 r. liczba podłączonych do sieci urządzeń wzrośnie do 32 miliardów i będzie wytwarzać 10 procent światowych danych - z których część będzie stanowić tzw. dane użyteczne, które można przetwarzać i analizować.
 
Rosnąca wielkość zasobów stwarza ogromne możliwości dla firm, ale tylko od nich zależy czy przekują je w realne korzyści. Odpowiednie zarządzanie, przetwarzanie i szybka analiza istniejących zasobów to konieczność na dzisiejszym rynku. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na analitykę biznesową stale rośnie - mówi Michał Guzek, członek zarządu spółki Hicron.
Dostęp do danych wspomagających procesy decyzyjne, odpowiednio wyselekcjonowanych i przetworzonych, uzyskanych z różnych źródeł to podstawa konkurencyjności firm. Według IDC w 2016 roku wartość rynku oprogramowania wspierającego raportowanie i analizy biznesowe ma sięgnąć niemal 51 mld dolarów. Do tego czasu dynamika rozwoju tego segmentu będzie utrzymywać się na poziomie około 10 proc. rocznie. Z badań Instytutu Gartnera wynika, że narzędzia ułatwiające przetwarzanie i dostęp do informacji oraz podnoszenie efektywności procesów biznesowych znajdują się na szczycie priorytetów w planowanych inwestycjach IT.
W dużym uproszczeniu, systemy Business Intelligence służą firmom do opisywania danej sytuacji i szukania przyczyn jej zaistnienia. Np. firma widzi, że na danym projekcie straciła dużo pieniędzy. Za pomocą systemu BI sprawdza, co do tego doprowadziło. Big Data pozwala firmom zrobić niewyobrażalny krok naprzód, włączając do analizy tryliony danych. Magia dużych liczb pozwala im z bardzo dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na pytanie, jak nie doprowadzić do zaistnienia podobnej sytuacji w przyszłości - co uwzględnić i jakie działania podjąć, by kolejny projekt zakończył się sukcesem - mówi Michał Guzek.
Systemy w rodzaju Big Data, CRM, ERP, BI cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Według Cisco Visual Networking Index Global Mobile Data Traffic Forecast 2012-2017 - aż 71 procent polskich respondentów planuje włączyć dane dostarczane z cyfrowych czujników, urządzeń pomiarowych, kamer wideo oraz innych inteligentnych urządzeń do swoich planów Big Data. Zarządzanie ogromnymi zbiorami danych będzie jedną z kluczowych kompetencji firm w ciągu najbliższych 3-5 lat. Możliwości analizy, kontroli wyników, planów produkcyjnych i prognozowania dalszych działań są coraz częściej doceniane przez przedsiębiorców.

Źródło: WNP.PL

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top