Cloud-computing, mobilność i poszukiwanie oszczędności,
czyli trendy na rynku systemów ERP w 2013 roku

Podobnie jak miniony rok, także 2013 upłynie pod znakiem poszukiwania oszczędności – wynika z prognoz Banku Światowego, który opublikował raport „Global Economic Prospects”. Polskie firmy będą coraz dokładniej przyglądać się wydatkom inwestycyjnym ponoszonym na rozwiązania informatyczne wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem. Obszary, które będą miały największy wpływ na wydatki na systemy ERP w 2013 r. to przede wszystkim model cloud-computing i rozwiązania mobilne. Dzięki zastosowaniu tych narzędzi, firmy mogą w wyraźnym stopniu zoptymalizować koszty funkcjonowania firmy oraz utrzymać przewagę konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym rynku.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
Zakup i wdrożenie systemu IT to specyficzna inwestycja, która zawsze podlega prawom rachunku opłacalności. Trudna sytuacja makroekonomiczna sprawi, że kadra zarządzająca firm będzie ostrożnie podchodzić do inwestycji, również w obszarze informatyzacji niektórych procesów biznesowych. Firmy często zapominają, że na całkowity koszt inwestycji w oprogramowanie klasy ERP składa się zarówno zakup i wdrożenie systemu, jak i wydatki wynikające z jego użytkowania. Chcąc uniknąć ponoszenia nieprzewidzianych kosztów, warto dokładnie przeanalizować zakres planowanych prac i ich możliwych uwarunkowań. Wsparciem dla firm może być w tym przypadku zewnętrzny konsultant, który pomoże zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek związanych z faktycznymi kosztami przeprowadzanego wdrożenia.

W dobie kryzysu, firmy przykładają szczególnie dużą wagę do analizy finansowej każdego elementu wdrożenia systemu IT. Kadra zarządzająca często nie jest świadoma, że dążenie do kolejnej redukcji kosztów może przynieść więcej strat niż korzyści. Z kolei przeciąganie negocjacji cenowych z dostawcą może wpłynąć na jakość usługi, ponieważ zmusza dostawców do znacznego skrócenia przewidzianego w umowie czasu wdrożenia. Chodzi zwłaszcza o te części projektu, które nie wpływają bezpośrednio na możliwość uruchomienia systemu, czyli szkolenia czy utrzymanie.

W nowym roku coraz więcej organizacji będzie się również decydować na wdrożenie systemu ERP w chmurze – w najbliższym czasie to właśnie model SaaS (ang. Software as a Service) może przeformułować wydatki wielu firm na rozwiązania IT. Rosnący poziom wiedzy oraz zaufania do rozwiązań w modelu cloud-computing przekłada się na wzrost liczby firm korzystających z tego oprogramowania. Niski koszt wdrożenia, większa możliwość rozszerzenia funkcjonalności rozwiązania oraz zwiększenie wygody użytkowania to tylko niektóre korzyści płynące z wdrożenia systemu ERP w chmurze. Dzięki temu organizacja nie musi inwestować w zakup licencji, serwerów czy baz danych. Nie musi się też martwić o zagwarantowanie wydajności lub aktualizację oprogramowania, ponieważ zapewnienie poprawności działania aplikacji leży po stronie dostawcy usługi. W dobie kryzysu systemy ERP w modelu SaaS docenią zarówno małe firmy, którym zależy na ograniczeniu inwestycji początkowych, jak i średnie przedsiębiorstwa, które mają trudności z utrzymaniem płynności finansowej.

Coraz więcej organizacji zdecyduje się także na wdrożenie rozwiązań klasy ERP na urządzenia mobilne. Trend ten jest niemal nieunikniony i wynika przede wszystkim z coraz popularniejszego zjawiska jakim jest BYOD (ang. bring your own device). Pracownicy chcą mieć wpływ na wybór urządzenia, z którego korzystają podczas pracy, a firmy dostrzegają w tym możliwość zmniejszenia kosztów. Większa popularność rozwiązań ERP w wersji na smartfony czy tablety nie tylko przyspiesza obieg informacji w firmie, ale ogranicza także papierowy obieg dokumentów i związane z nim koszty.

Autor: Mariusz Pawłowski, Partner Zarządzający w Optima Partners

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top