Cloud Computing, a ERP

Pojęcie „cloud” w kontekście oprogramowania dla przedsiębiorstw

BPSCBPSC SA jako dostawca zintegrowanego systemu klasy ERP postrzega temat cloud computingu głównie przez pryzmat użyteczności. Ponieważ od wielu lat udostępniamy nasze rozwiązania w różnych modelach outsourcingowych, temat chmury traktujemy właśnie jako kolejny etap ewolucji tych zagadnień. Najogólniej definiujemy to jako użytkowanie zasobów nie należących do klienta. Kiedy mówimy o rozwiązaniach chmurowych w kontekście systemów ERP, zawsze mamy na myśli chmurę prywatną bądź rozwiązanie pośrednie, zwane hybrydowym. Specyfika naszego oprogramowania sprawia, że chmura publiczna – nie zapewniająca kontroli nad miejscem przechowywania (a czasem również przetwarzania) danych nie wchodzi w rachubę. Chmurę prywatną – jako optymalny model w przypadku najbardziej zaawansowanego oprogramowania dla biznesu - definiujemy jako wyznaczenie na potrzeby klienta ściśle określonych zasobów, we wskazanej lokalizacji, w oparciu o odrębną umowę.



Oczywiście, pomijając zintegrowane środowisko ERP, chmura publiczna to niezmiernie dynamicznie rozwijająca się część rynku IT. Paleta zastosowań tych technologii będzie coraz większa, nie tylko w obszarze użytkowych programów konsumenckich. Obszarem najbardziej perspektywicznym będą tu prawdopodobnie rozwiązania odpowiadające na rosnące potrzeby wykorzystywania przestrzeni dyskowych.

Rynek systemów ERP jest jednak bardziej konserwatywny. Ponieważ obejmuje zasoby finansowe, kadrowe, patentowe, procesy produkcji (będące często tajemnicami przemysłowymi czy handlowymi) w sposób naturalny pierwszym rozważanym wyborem będzie zawsze jakiś rodzaj chmury prywatnej. Pojęcie chmury jest tu więc nowym sposobem rozumienia rozwiązań outsourcingowych, takich jak np. SaaS (Software as a Service) czy ASP (Application Service Providing).

W tym kontekście technologie “cloudowe” to rozwiązanie, które zdecydowanie rekomendujemy naszym klientom. Posadowienie danych oraz oprogramowania w zasobach zewnętrznego, sprawdzonego dostawcy, który przejmuje na siebie obowiązki związane z bezpieczeństwem, wsparciem technicznym, archiwizacji czy zabezpieczeniem infrastruktury awaryjnej to zdecydowanie korzystne rozwiązanie. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj skala działalności, dla małych firm korzystanie z chmury prywatnej czy dedykowanej może wiązać się z kosztami nie do zaakceptowania. W ich przypadku rozwiązania chmury publicznej oraz dostęp dzięki niej do prostego oprogramowania są wręcz idealne.

Z punktu widzenia dostawcy ERP szczególnie ciekawym obszarem rozwiązań typu cloud jest SaaS. Ten model gwarantuje korzyści nie tylko klientom, daje także dostawcy możliwość oferowania większej liczby alternatywnych modeli dostarczania swoich rozwiązań. W przypadku zaawansowanych rozwiązań SaaS nie wymaga żmudnej edukacji klientów, pozwala system udostępnić znacznie szybciej niż ma to miejsce w modelu tradycyjnym.

Ograniczenia

Barierą rozwoju rozwiązań „cloudowych” - postrzeganych w przypadku naszej branży, przede wszystkim jako chmura prywatna, bądź dedykowana – będą koszty, w tym również koszty trudne do oszacowania, związane na przykład z pewnymi rodzajami ryzyka. Barierą są również poczynione w ostatnich latach inwestycje. Nasze rodzime firmy często są w trakcie procesów wdrażania dużych kompleksowych systemów informatycznych w ramach własnej infrastruktury, w takiej sytuacji rozwiązania typu cloud mogą stanowić jedynie rodzaj uzupełnienia otoczenia IT.

Rozwój utrudniać mogą również bariery wynikające z mentalności, tzn obaw o bezpieczeństwo danych, szczególnie wrażliwych danych pracowniczych. Wynika to głównie z uwarunkowań formalno-prawnych. Przedsiębiorcy nie mają pewności czy ich dane znajdują się na terenie UE czy też nie, czy korzystając z modelu cloud spełniają wymogi GIODO, etc. Obawy te w zderzeniu z rzeczywistością centrów hostingowych zazwyczaj okazują się bezpodstawne. Jako istotne ograniczenie wymienić również trzeba przepustowość łączy internetowych, a czasami nawet całkowity brak dostępu do niego.

Decyzja o wykorzystywaniu technologii cloud z reguły nie jest uzależniona od takich kryteriów jak branża czy struktura właścicielska przedsiębiorstwa. Wyjątek mogą tu stanowić firmy produkcyjne, w ich przypadku skupienie się na działalności operacyjnej implikuje potrzebę zagwarantowania 100% dostępności danych w każdej chwili. W kontekście ciągle jeszcze niedoskonałej sieci internetowej w miejscach, w których zlokalizowane są oddziały firm, obawy te mogą być czasami uzasadnione. Mobilność

W przypadku zintegrowanych systemów dla biznesu część oprogramowania zawsze wykorzystywana jest w formule stacjonarnej, część udostępniana jest poprzez internet, trzecią część stanowią mobilne aplikacje natywne, które spełniają swoje funkcje niezależnie od dostępu do sieci. Mobilność systemów ERP to zjawisko rozwijające się szybko w pewnych obszarach funkcjonalnych, trudno natomiast przewidywać, że obejmie to np. oprogramowanie księgowe. Impuls EVO to system, który w ostatnim czasie mocno zaznaczył swoją obecność na rynku rozwiązań mobilnych w całej sferze dotyczącej obsługi klienta, a wiec wszystkim co wiąże się ze sprzedażą, ofertowaniem, dostępem do zasobów informacji o kliencie czy oferowanym asortymencie. Należy również pamiętać, że na terenie przedsiębiorstwa wykorzystywane są liczne urządzenia mobilne posiadające dostęp do systemu – czytniki kodów, terminale, ekrany dotykowe. To swoisty rodzaj mobilności.

Zakładamy dalszy rozwój „cloudowych” modeli dostarczania oprogramowania biznesowego w obszarach miękkich – np. zarządzania kapitałem ludzkim firmy. Znaczącym obszarem będzie także oprogramowanie naturalnie wpisane we wsparcie mobilnych pracowników, a więc rozwiązania CRMowe, dedykowane sprzedaży czy serwisowi. W szerszym zakresie rozwiązania takie będą jeszcze bardziej zyskiwać na popularności w segmencie mikroprzedsiębiorstw.

Autor: Franciszek Szweda
Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top