Black Diamond wdrożył system Teamcenter
Black Diamond wdrożył system Teamcenter
Black Diamond Equipment Ltd. to znany producent wyposażenia wspinaczkowego i narciarskiego. Firma od lat zdobywa nagrody za innowacyjne produkty i wysoką jakość wykonania. “Jesteśmy firmą słuchającą użytkowników i sami jesteśmy użytkownikami” – głosi motto firmy. Przed wielu laty Black Diamond zdecydował się wejść w dedykowaną produkcję freeridowych butów narciarskich.
Tego typu buty są używane do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach, poza przygotowanymi stokami narciarskimi. Takie narciarstwo jest często połączone z potrzebą przewożenia całego ekwipunku w plecaku, który musi umożliwiać także wspinaczkę w trudnym zimowym terenie. Dlatego też nadzwyczaj ważna jest funkcjonalność i niezawodność, połączona z wysokim komfortem użytkowania, gdzie często z etapu wspinaczki przechodzi się od razu do alpejskiego zjazdu w dół. Tego typu sport ekstremalny wymaga standardowo dwu par butów: do wspinaczki i do zjazdu na nartach. Produkty firmy Black Diamond pozwalają na połączenie obu kryteriów w jednym komfortowym bucie. Co więcej, buty narciarskie zawsze cechują się bardzo nowoczesnym wzornictwem, zgodnym z najnowszymi trendami mody.
Integracja od koncepcji do projektu gotowego wyrobu. Firma Black Diamond od wielu lat używa programów CAD, przykładając bardzo dużo wagi do nowoczesnego wzornictwa wyrobów, łącząc jednocześnie proces projektowy z analizami wytrzymałościowymi. Ponieważ nowoczesny wyrób rynkowy musi cechować się unikalnością kształtu, dlatego na początku postawiono na program projektowy o nazwie I-deas, który gwarantował szerokie możliwości modelowania powierzchniowego. Gdy rozwój produktów zdefiniował w zakresie projektowania nowe wymagania, zaczęto szukać produktu CAD, dobrze łączącego modelowanie powierzchniowe z bryłowym, przy czym firmie zależało na integracji pozostałych elementów procesu jak CAE i CAM z jednoczesnym wsparciem projektowania form wtryskowych. Proces wyboru trwał a jednocześnie na rynku softwarowym następowały zmiany i w 2007 roku odbyła się w firmie prezentacja produktu Siemens PLM Software, o nazwie NX. Przedstawiono praktyczną możliwość zarówno projektowania, jak wykonywania pozostałych etapów procesu produkcyjnego w jednorodnym środowisku. Spowodowało to decyzję w Black Diamond o standaryzacji oprogramowania i postawienia na oprogramowanie NX. Obecnie proces projektowania wyrobu opiera się na wirtualnym prototypie, wykonywanym w Siemensowym NX’ie, gdzie plastyk-stylista rozpoczyna pracę na koncepcyjnym modelu, za pomocą NX Shape Studio (gdzie ważny jest wygląd, a nie inżynieria). Następnie artystyczna koncepcja jest przejmowana do projektu CAD i wytwarzania CAM. Jak wspomina P. Narajowski
Pracując w NX Shape Studio, możemy bezpośrednio manipulować powierzchniami, łącząc stylistykę produktu z anatomią stopy narciarza. Dodatkowo model stylistyczny łączymy wprost z częścią inżynierską, za pomocą modułu WAVE, co pozwala nam wykreować z jednego modelu 3 rodziny butów narciarskich, w pełnej produkowanej przez nas rozmiarówce. Wszystkie elementy składowe buta narciarskiego, są przez nas projektowane od a do z i zlecane do produkcji w oparciu o moduły wytwarzania w środowisku NX. Także elementy współpracujące, jak wiązania narciarskie, są projektowane w modułach NX, również tutaj najwyżej cenimy możliwość elastycznego połączenia artystycznej wizji, realizowanej później przez inżynierów w postaci hybrydowego modelu powierzchniowo-bryłowego. Na końcu procesu stosujemy NX Mold Wizard, który wspomaga proces wytwarzania zarówno produkcji skorupy buta jak i wszystkich elementów odlewanych jak np. klamry mocujące.
Od początku wiedzieliśmy, że organizacja pracy zespołowej, to dla nas <>”, wspomina Peter Metcalf, CEO of Black Diamond. „Wiedzieliśmy, że w tym obszarze zarządzania tkwią największe rezerwy czasu a tym samym pieniędzy. Niestety większość rozwiązań PDM nie spełniała naszych oczekiwań, gdyż szukaliśmy rozwiązania wykraczającego ponad zarządzanie samą dokumentacja produktową. Przestudiowaliśmy oferty wielu dostawców systemów klasy PDM, gdy okazało się, że Siemens PLM Software ma swojej ofercie modularne środowisko PLM, które można dość dowolnie dostosować do własnych potrzeb, wybierając wymaganą funkcjonalność. Zdecydowaliśmy o wyborze oprogramowania Teamcenter firmy Siemens jako centralnego środowiska zarządzającego wszelkimi danymi o prototypach, produktach, wytwarzaniu i logistyce. Co więcej, Teamcenter umożliwił nam zarządzanie w jednym środowisku danymi z innych pozamiejscowych oddziałów firmy
Bardzo dobrze ocenianymi funkcjonalnościami rozwiązania oferowanego przez Siemens są: możliwość wizualizacji danych CAD/CAE/CAM bez potrzeby posiadania stosownej aplikacji oraz możliwość oszacowania (także symulowania procesów dla wirtualnego produktu) nakładów pracy i materiałów dla nowej wersji buta narciarskiego. Obecnie cały proces, od pomysłu na nowy wyrób, poprzez prace plastyków, projekt inżynierski do wytwarzania włącznie jest nadzorowany w systemie Teamcenter, który dba tak o bezpieczeństwo danych (zaprzestano udostępniania podwykonawcom plików CAD) jak i pozwala najefektywniej zarządzać pracą zespołów.
Źródło: www.siemens-plm.pl
Najnowsze wiadomości
W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
Cyfryzacja produkcji w skali globalnej wymaga dziś spójnych danych, jednolitych standardów i decyzji podejmowanych w czasie rzeczywistym. W środowisku rozproszonych zakładów produkcyjnych tradycyjne raportowanie i lokalne narzędzia IT przestają wystarczać. Przykład MOWI pokazuje, jak wdrożenie rozwiązań Smart Factory i systemu MES może uporządkować zarządzanie produkcją w wielu lokalizacjach jednocześnie, zwiększając przejrzystość procesów, efektywność operacyjną oraz stabilność jakości.Najnowsze artykuły
Wdrożenie systemu ERP to jedna z najważniejszych strategicznych decyzji, jakie może podjąć firma. To inwestycja, która ma zrewolucjonizować procesy, zwiększyć efektywność i dać przewagę konkurencyjną. Jednak droga do sukcesu jest pełna potencjalnych pułapek. Wielu menedżerów obawia się nieprzewidzianych kosztów, oporu zespołu czy niedopasowania systemu do realnych potrzeb. Jak zminimalizować to ryzyko? Kluczem jest solidne przygotowanie. Zanim padnie słowo „wdrażamy”, konieczne jest przeprowadzenie trzech fundamentalnych etapów: warsztatów analitycznych, sesji discovery oraz analizy przedwdrożeniowej ERP. To nie są zbędne formalności, ale fundament, na którym zbudujesz sukces całego projektu.
Wdrożenie nowego systemu ERP to dla wielu firm nie tylko krok w stronę unowocześnienia procesów biznesowych, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Aby nowy system ERP zaczął efektywnie wspierać działalność organizacji, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie danych, które muszą zostać bezpiecznie i precyzyjnie przeniesione ze starego systemu. Migracja danych ERP to skomplikowany proces, wymagający zarówno zaawansowanej wiedzy technologicznej, jak i dokładnego planowania na poziomie strategicznym. W tym artykule przybliżymy najlepsze metody, wskażemy najczęstsze ryzyka oraz podpowiemy, jak przeprowadzić migrację krok po kroku.

