Przejdź do głównej treści

Przekształć swój dział finansowy w „fabrykę finansów”

Katgoria: WIADOMOŚCI / Utworzono: 18 czerwiec 2020
Przekształć swój dział finansowy w „fabrykę finansów”
oracle 120Aby uzyskać wizję tego, jak będzie wyglądał odnoszący sukcesy dział finansowy w 2025 roku, warto zwrócić uwagę na któryś z wiodących zakładów produkcyjnych; odnoszące sukcesy firmy tej branży są zawsze zautomatyzowane, wydajne i skupione na innowacjach. Naśladowanie takiej organizacji to wielkie wyzwanie dla CFO, ale warto je podjąć. Tak przynajmniej uważa Varun Dhir, dyrektor w firmie Deloitte Consulting, która opublikowała niedawno raport na ten temat.

REKLAMA
ASSECO KSEF
 
Dyrektorzy CFO są obecnie tak przytłoczeni swoimi obowiązkami ‘strażników’ działów finansowych, że już samo zapewnienie podstaw pracy tego działu wymaga od nich wyrabiania nadgodzin” — mówi. „Są one niezbędne, ale nie wystarczą do tego, aby wprowadzić finanse w erę cyfrową”. Dhir zachęca dyrektorów finansowych do skupienia się na dwóch kluczowych pytaniach: Jak mogę przyczynić się do cyfryzacji przedsiębiorstwa? oraz Jak mogę przeprowadzić cyfryzację samego działu finansowego?


Firma Deloitte przedstawiła zestaw prognoz dotyczących przyszłości działów finansowych oraz tego, w jaki sposób dyrektorzy finansowi mogą się na nią przygotować. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Narodziny „fabryki finansów”

Chmurowe pakiety oprogramowania finansowego i powiązane technologie - takie jak automatyczne uczenie i Blockchain uwolnią działy finansowe od powtarzalnych zadań transakcyjnych, pozwalając skupić się na współpracy z innymi działami, wykorzystywaniu wskaźników w czasie rzeczywistym i wyciąganiu lepszych wniosków z danych wewnętrznych i zewnętrznych.

Jeśli przyjrzymy się zadaniom wykonywanym obecnie przez działy finansowe, znaczną większość z nich stanowi przetwarzanie transakcji, ręczne przetwarzanie danych i wykonywanie operacji na danych” — mówi Dhir. „Na przykład aby przeprowadzić proces zamknięcia okresu finansowego, duża organizacja składająca się z setek podmiotów na całym świecie będzie mieć wiele ksiąg pomocniczych, a jej pracownicy będą pracować przez całą dobę nad ich śledzeniem i uzgadnianiem z księgą główną w ramach każdego podmiotu prawnego i każdego kraju. Automatyzacja przyniesie ze sobą zupełnie inne procedury i sposoby pracy.
Według Dhira, mimo że każdy dział finansowy jest inny, dyrektorzy finansowi powinni przeanalizować swoje najbardziej pracochłonne i narażone na błędy procesy i zastanowić się, jaki wpływ wywarłaby ich automatyzacja na produktywność przedsiębiorstwa oraz jego zapotrzebowanie w zakresie zatrudnienia.

Trzeba zidentyfikować możliwości firmy oraz obszary, w których mogłaby skorzystać na cyfrowej transformacji, a następnie wspólnie z dyrektorem IT opracować odpowiednią strategię cyfryzacji” — mówi. „Etapy realizacji tej strategii muszą stanowić kompromis pomiędzy szybkimi korzyściami a przełomowymi zmianami — nazywamy to transformacją w odpowiednim tempie.


Nowe role w dziale finansowym

W przyszłości specjaliści ds. finansów nie będą tak bardzo powiązani ze swoimi działami jak obecnie, tylko będą pracować w różnych departamentach w zależności od potrzeb. Według Dhira będą przeznaczać dużo więcej czasu na przekazywanie innym działom przedsiębiorstwa wniosków z analiz, które będą im pomagać w podejmowaniu zarówno codziennych, jak i strategicznych decyzji.

Deloitte przewiduje, że w ciągu nadchodzącej dekady od 30% do 80% ról w działach finansowych znacznie się zmodyfikuje.

A ponieważ działy finansowe mają coraz większy wpływ na kształtowanie strategii przedsiębiorstwa, dyrektorzy finansowi mają szansę zostać dyrektorami ds. analiz” — mówi.


Działy finansowe będą stosować m.in. technologie wizualizacji oparte na analizach predykcyjnych, aby odwzorowywać scenariusze biznesowe. W ten sposób będą brać udział w kształtowaniu oferty produktów, tworzeniu pakietów produktów oraz przydzielaniu środków — oraz pokazywać, jaki wpływ wywierają wszystkie te elementy na prognozy.

Zmieniające się cykle finansowe

Zamknięcie okresu wkrótce przestanie mieć tak duże znaczenie jak obecnie.

Operacje i decyzje nie będą już uzależnione od raportów okresowych. Rzeczywiste wyniki oraz prognozy będą coraz częściej przygotowywane w czasie rzeczywistym” — mówi Dhir. „Czekanie na proces zamknięcia okresu w celu zdobycia informacji i sprawdzenia wyników określonego segmentu lub linii produktów pod kątem podejmowania strategicznych decyzji nie będzie już stanowić normy. Takie dane będzie można uzyskiwać nawet codziennie.


Dyrektorzy finansowi będą pod dużą presją — będzie się od nich wymagać stosowania zaawansowanych technologii do tego, aby przyspieszyć zamykanie okresów i szybciej uzyskiwać informacje. Dhir podkreśla jednak, że poszczególne technologie zawsze powinny być oceniane w kontekście ogólnej strategii modernizacji działu finansowego: „Nowe technologie są jak litery alfabetu: aby tworzyć wyrazy i zdania, trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób każda z nich będzie się łączyć z innymi”.

Dla przyszłościowo myślących dyrektorów finansowych rozwiązanie punktowe, które automatyzuje jeden mało wydajny lub w dużym stopniu ręczny proces, nie jest właściwą odpowiedzią. Muszą oni myśleć o tym, w jaki sposób połączenie różnych funkcji — oraz mapa ich rozwoju — może pomóc firmie w osiągnięciu strategicznych celów – podsumowuje Varun Dhir.


Autor: Maciej Ostrowski, Dyrektor sprzedaży do Sektora bankowego w Oracle Polska
Źródło: www.oracle.com/pl

Oceń systemy
RAPORT ERP SPRAWDZ POROWNAJ OCENORACLE na stronie www.raport-erp.pl



Najnowsze wiadomości

PSI prezentuje nową identyfikację wizualną
psilogoW ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
Europejski przemysł cyfryzuje się zbyt wolno – ERP, chmura i AI stają się koniecznością
BPSCEuropejski przemysł średniej wielkości wie, że cyfryzacja jest koniecznością, ale wciąż nie nadąża za tempem zmian. Ponad 60% firm ocenia swoje postępy w transformacji cyfrowej jako zbyt wolne, mimo rosnącej presji konkurencyjnej, regulacyjnej i kosztowej. Raport Forterro pokazuje wyraźną lukę między świadomością potrzeby inwestycji w chmurę, ERP i AI a realną zdolnością do ich wdrożenia – ograniczaną przez braki kompetencyjne, budżety i gotowość organizacyjną.
Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem
SymfoniaOd 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biznesie. Od tego dnia przedsiębiorcy zaczynają posługiwać się wspólnym standardem we wzajemnej wymianie dokumentów – fakturą ustrukturyzowaną, znaną jako FA(3) lub po prostu faktura KSeF.
Smart Factory w skali globalnej: jak MOWI porządkuje produkcję dzięki danym w czasie rzeczywistym
accevoCyfryzacja produkcji w skali globalnej wymaga dziś spójnych danych, jednolitych standardów i decyzji podejmowanych w czasie rzeczywistym. W środowisku rozproszonych zakładów produkcyjnych tradycyjne raportowanie i lokalne narzędzia IT przestają wystarczać. Przykład MOWI pokazuje, jak wdrożenie rozwiązań Smart Factory i systemu MES może uporządkować zarządzanie produkcją w wielu lokalizacjach jednocześnie, zwiększając przejrzystość procesów, efektywność operacyjną oraz stabilność jakości.
Hakerzy nie kradną już tylko haseł. Oni kradną Twój czas i przyszłość. Jak chronić ERP przed paraliżem?
Hakerzy coraz rzadziej koncentrują się wyłącznie na kradzieży haseł. Ich prawdziwym celem jest dziś sparaliżowanie kluczowych systemów biznesowych, przejęcie kontroli nad danymi i wymuszenie kosztownych decyzji pod presją czasu. System ERP, jako centralny punkt zarządzania finansami, produkcją i logistyką, stał się dla cyberprzestępców najbardziej atrakcyjnym celem. Ten artykuł pokazuje, dlaczego tradycyjne zabezpieczenia przestają wystarczać i jak realnie chronić ERP przed atakami, które mogą zatrzymać firmę z dnia na dzień.



Najnowsze artykuły

Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
SENTEWspółczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
BPSC FORTERROZysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Warsztaty analityczne i sesja discovery. Jak wygląda pierwszy etap współpracy z partnerem wdrożeniowym ERP
TODIS ConsultingWdrożenie systemu ERP to jedna z najważniejszych strategicznych decyzji, jakie może podjąć firma. To inwestycja, która ma zrewolucjonizować procesy, zwiększyć efektywność i dać przewagę konkurencyjną. Jednak droga do sukcesu jest pełna potencjalnych pułapek. Wielu menedżerów obawia się nieprzewidzianych kosztów, oporu zespołu czy niedopasowania systemu do realnych potrzeb. Jak zminimalizować to ryzyko? Kluczem jest solidne przygotowanie. Zanim padnie słowo „wdrażamy”, konieczne jest przeprowadzenie trzech fundamentalnych etapów: warsztatów analitycznych, sesji discovery oraz analizy przedwdrożeniowej ERP. To nie są zbędne formalności, ale fundament, na którym zbudujesz sukces całego projektu.
Strategia migracji danych do nowego systemu ERP. Metody, ryzyka i najlepsze praktyki
TODISWdrożenie nowego systemu ERP to dla wielu firm nie tylko krok w stronę unowocześnienia procesów biznesowych, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Aby nowy system ERP zaczął efektywnie wspierać działalność organizacji, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie danych, które muszą zostać bezpiecznie i precyzyjnie przeniesione ze starego systemu. Migracja danych ERP to skomplikowany proces, wymagający zarówno zaawansowanej wiedzy technologicznej, jak i dokładnego planowania na poziomie strategicznym. W tym artykule przybliżymy najlepsze metody, wskażemy najczęstsze ryzyka oraz podpowiemy, jak przeprowadzić migrację krok po kroku.
Strategiczna przewaga czy kosztowny mit? Kto wygrywa dzięki chmurze?
Chmura miała być odpowiedzią na wyzwania sektora finansowego: przestarzałą infrastrukturę, rozproszone dane, rosnące oczekiwania klientów i klientek. Dziś korzysta z niej już 91% instytucji, a mimo to tylko nieliczne mówią o realnych efektach. Zaledwie 12% firm maksymalizuje potencjał chmury – tworzy skalowalne platformy, wdraża GenAI, monetyzuje dane. Reszta? Często grzęźnie w kosztach, integracjach i braku kompetencji. Różnica nie tkwi w technologii, ale w strategii – i to ona może zadecydować o miejscu w sektorze, który właśnie wchodzi w kolejną fazę transformacji.

Przeczytaj Również

PSI prezentuje nową identyfikację wizualną

W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wiz… / Czytaj więcej

Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem

Od 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biz… / Czytaj więcej

Hakerzy nie kradną już tylko haseł. Oni kradną Twój czas i przyszłość. Jak chronić ERP przed paraliżem?

Hakerzy coraz rzadziej koncentrują się wyłącznie na kradzieży haseł. Ich prawdziwym celem jest dziś… / Czytaj więcej

AI bez hype’u – od eksperymentów do infrastruktury decyzji

Sektory IT oraz logistyka stoją u progu fundamentalnej zmiany w podejściu do sztucznej inteligencji… / Czytaj więcej

AI na hali produkcyjnej: od „excelowej” analizy do Predictive Maintenance z Prodaso

Cyfrowa transformacja w produkcji nie musi oznaczać wymiany całego parku maszynowego ani wieloletni… / Czytaj więcej

Legislacyjny maraton 2026: Jak zamienić wymogi compliance w przewagę operacyjną?

Nadchodzi legislacyjny maraton 2025–2026. Od rewolucji w stażu pracy i jawności płac, po obowiązkow… / Czytaj więcej