Biznes przyszłości dzieję się dziś

enova365Uroczysta gala z udziałem Gerda Leonharda zakończyła program BiznesTrendy. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 przedsiębiorców, menedżerów, specjalistów i uznanych ekspertów ze świata biznesu, finansów i organizacji biznesowych.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
W czwartek (26 listopada) w salach konferencyjnych Domu Handlowego Vitkac w Warszawie spotkali się uczestnicy i goście Gali Finałowej programu BiznesTrendy. Okazją było podsumowanie projektu, który wraz z partnerami – firmami Microsoft i Intel - realizował producent oprogramowania dla biznesu enova365. 



Biznes Trendy rozpoczął się w maju br. od on-linowego webinarium „Jak stać się innowatorem z unijnych pieniędzy”. Obejmował też cykl spotkań - śniadań biznesowych, z których pierwsze odbyło się w Gdyni, 
a pozostałe w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Udział w nich wzięło ponad pół tysiąca właścicieli i menedżerów firm z różnych branż. Równie istotnym elementem programu, dostępnym 
w sieci, jest platforma BiznesTrendy.eu. Za jej pośrednictwem, od pierwszego dnia projektu, przedsiębiorcy mają dostęp do kilkudziesięciu artykułów, wywiadów, zapisów wideo prezentacji 
i szkoleń prowadzonych przez ekspertów BiznesTrendy i nie tylko.

Warszawskie spotkanie było podsumowaniem całego programu i zarazem okazją do poznania futorologicznej wizji biznesu, którą przez pryzmat zmian technologicznych przybliżyli dwaj wyśmienici mówcy - Gerd Leonhard i prof. Piotr Płoszajski.

Wg. Leonharda dobrym przykładem na to jak technologia zmienia biznes jest rynek muzyczny. Wg niego Sektor muzyczny przeszedł z fazy kupowania płyt do chmury. Przykładem są Spotify. Innym przykładem może być rynek motoryzacyjny. Jak mówił podczas Gali „.. z jednej strony mamy usługę typu Uber z drugiej zaś firmę, która drukuje auta techniką druku 3D wedle życzenia Klienta. Już teraz można dostosować swoje auto do oczekiwanego wrażenia niemal całkowicie go indywidualizując. Z dnia na dzień, ściąga się nowe oprogramowanie i ma się nowe doświadczenie, bo praktycznie mamy samochód z nową charakterystyką.”

Jak podkreślił „Dotychczas kupowaliśmy marki, kupowaliśmy produkty, teraz kupujemy doświadczenia. Kupując Iphona za 1000 euro zazwyczaj daje on nam emocje przez dzień, przez tydzień.. jeżeli te 1000 euro wydamy na rodzinną wycieczkę w góry to będziemy o niej pamiętać całe życie. Tym różni się doświadczenie od produktu. Dlatego firmy coraz częściej starają się dostarczać doświadczanie i tak np. zakup nowego auta oparty jest na gospodarce doświadczeń. Firmy komunikując nam co mógłbym doświadczyć mając takie a nie inne auto.”

Z kolei prof. Piotr Płoszajski podkreślił, że wynalezienie nowej technologii wcale nie jest takie proste. Innowacyjność w biznesie dzisiaj polega głównie na innowacyjności modeli biznesowych. „Dzisiaj firmy muszą być zbudowane wokoło technologii, a nie tylko mieć „doczepione” aplikacje, które coś poprawiają, zmieniają, coś pomagają robić lepiej. To zupełnie inny model tworzenia firmy, niż korzystanie z kolejnych aplikacji. To zupełnie inna epoka.”

W opinii prof. Płoszajskiego cyfryzacja nie jest już opcją, jest koniecznością. Jak mówił
Nawet, jeżeli podejrzewamy, ze połowa pieniędzy zainwestowanych w IT się zmarnuje, to problemem jest to, że nie wiemy która, ale cyfryzacja to nie opcja, jeżeli firmy chcą przeżyć muszą się poddać cyfryzacji.
W jego opinii jedno z najważniejszych pojęć w dzisiejszym biznesie jest modelowanie predykcyjne, czyli przewidywanie na podstawie zachowania z przeszłości, co obiekty mogą zrobić w przyszłości.

Po części oficjalnej odbył się bankiet dla uczestników Gali, na którym kuluarowo dyskutowano m.in. o teoriach prelegentów Leonharda i Płoszajskiego. Najwięcej emocji wśród gości wzbudziła teoria Leonharda o kupowaniu doświadczania i słowa prof. Płoszajskiego o tym, że każda firma, która myśli o przyszłości musi skoncentrować się na cyfryzacji i być wbudowana w technologie, a nie tylko z nich korzystać.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top