Przejdź do głównej treści

Kryzys napędza cyfryzację. Co nowego w handlu?

Katgoria: CRM / Utworzono: 07 kwiecień 2021
Kryzys napędza cyfryzację. Co nowego w handlu?
Cyfryzacja nabiera tempa, również w handlu. Z rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawały się jedynie technologicznymi ciekawostkami, dziś firmy korzystają każdego dnia. Dobrym przykładem są systemy wspierające procesy sprzedażowe.

REKLAMA
ASSECO KSEF
 
Pandemia spowodowała spore problemy w handlu – nie dość, że łańcuchy dostaw zostały przerwane, zachwiane lub wydłużone, to jeszcze korzystanie z podstawowego narzędzia pracy przedstawicieli handlowych, czyli spotkań w terenie, stanęło pod wielkim znakiem zapytania. W takiej sytuacji firmy, które nie korzystały z systemów IT wspierających operacje sprzedażowe, znalazły się w poważnych tarapatach. Pandemia stała się dla firm z sektora handlu okazją do jeszcze większego wykorzystania systemów IT lub powodem do wdrożenia nowych rozwiązań.

Pierwszy CRM i SFA w Polsce Sagra Technology, spółka ze Szczecina, dostarcza systemy wspierające procesy sprzedażowe od końca lat 90-tych. Flagowym produktem firmy jest system Emigo, jeden z najstarszych z kategorii CRM i pierwszym systemem SFA w Polsce.

System Emigo, od wprowadzenia na rynek w 1998 roku, kształtowały zmieniające się potrzeby naszych klientów, ale także technologie, które na przestrzeni ponad dwóch dekad dawały coraz więcej możliwości. Od dość prostego (wówczas) systemu, który miał wspomagać organizację zespołów sprzedażowych, Emigo ewoluował do rangi kluczowego narzędzia, wspierającego funkcjonowanie działów sprzedaży u producentów dóbr konsumpcyjnych – mówi Marcin Pleszko, Chief Product Officer w Sagra Technology.


Jakie jeszcze funkcjonalności systemów SFA są dziś przydatne? Od ponad roku pracownicy, także zespołów sprzedażowych, pracują zdalnie. Tyle, że do marca 2020 praca przedstawiciela handlowego w dużej mierze polegała na spotkaniach w punktach sprzedaży. Czy dało się w inny sposób zrealizować sprzedaż i założone z początkiem roku plany?

80 proc. zadań handlowych w aplikacji

Emigo od samego początku umożliwiało rejestrowanie spotkań telefonicznych. Nowością, wprowadzoną w zeszłym roku, była integracja aplikacji z Microsoft Teams. Okazało się to szczególnie przydatne właśnie w pandemii, w sytuacji kiedy handlowiec nie mógł spotkać się z klientem w punkcie sprzedaży „na żywo”. W Emigo można zatem nie tylko łatwo zaplanować i odbyć spotkanie online, ale także przeprowadzić je zgodnie z zaplanowanym scenariuszem, a wszystkie ustalenia na bieżąco zapisać w aplikacji. Co ciekawe, ponad 80 proc. zadań handlowca da się zrealizować podczas takiej wizyty zdalnej.

Jako przedstawiciel handlowy, mogę udostępnić naszemu rozmówcy ekran telefonu czy tabletu z Emigo i w ten sposób zapoznać klienta z nowymi promocjami, produktami, przeprowadzić ankietę merchandisingową czy wspólnie przygotować zamówienie. Oglądamy przy tym już nie nudną listę asortymentu, ale przyjemne dla oka zdjęcia poszczególnych produktów i podpięte pod nie materiały marketingowe. W czasie luzowania obostrzeń, nasi klienci znaleźli inny scenariusz na wykorzystanie tej funkcjonalności – postanowili docierać do klientów nieobsługiwanych dotychczas, właśnie za pomocą zdalnych wizyt handlowych. To pozwoliło im zwiększyć obszar oddziaływania przy bardzo ograniczonych kosztach – wyjaśnia ekspert z Sagra Technology.


Nowy kierunek – automatyzajca pracy

Integracja Emigo z Microsoft Teams to nie tylko znak czasów. To również zwiastun kierunku, w jakim będą się rozwijać narzędzia do automatyzacji pracy, czyli zwiększonego nacisku na możliwość zdalnego wykonania niektórych czynności – mówi Marcin Pleszko i wyjaśnia: – Stąd także inne rozwiązania, jak np. zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości do wizualizacji ekspozytorów w punktach sprzedaży. Dzięki temu przedstawiciel handlowy może online zaprezentować detaliście nowe sposoby ekspozycji towarów, pokazując jak wyglądałaby wstawiona do sklepu lodówka, stand czy ekspozytor promocyjny.


Jak to wygląda w przypadku systemu Emigo? Przy użyciu aparatu w telefonie (lub tablecie), przedstawiciel skanuje powierzchnię, na której mógłby stanąć nowy regał czy display i ustawia na niej wirtualny ekspozytor. Wszystko obserwuje wspólnie ze swoim klientem na ekranie udostępnionym przez Microsoft Teams. Ten obraz łączy dwie warstwy – rzeczywistość widzianą w telefonie (powierzchnia) oraz wirtualną (ekspozytor 3D). To rozwiązanie umożliwia zdalne ustalenie, jaki, gdzie i w jaki sposób ma być ulokowany ekspozytor na terenie sklepu.

Baza z całego kraju

To, co jeszcze wyróżnia Emigo na rynku, to stale aktualizowane bazy danych teleadresowych punktów sprzedaży z sektora FMCG (Winpoint) oraz farmaceutycznego i medycznego (Ipocrates). Bazy te dotyczą całej Polski i obejmują prawdopodobnie wszystkie punkty sprzedaży na terenie kraju. Każdy użytkownik systemu wpływa na kształt bazy i jej aktualność – wszystkie interakcje i kontakty pozostawiają w systemie ślad, a zgłoszenia o zmianach pochodzące z wielu źródeł, są przyjmowane i weryfikowane na bieżąco.

Nasi klienci mają możliwość zintegrowania swoich danych z danymi dystrybutorów i sieci handlowych. Dzięki rozwiązaniom integrującym od Sagra Technology, systemy rozumieją wymieniane między sobą informacje i producenci widzą na bieżąco, jakie jest zapotrzebowanie na ich produkty oraz jak kształtuje się odsprzedaż do punktów sprzedaży realizowana przez poszczególne hurtownie lub sieci. Umożliwia to zaawansowana, rozbudowana analityka business intelligence. Dokładna wiedza o zapotrzebowaniu na produkty, zwłaszcza w związku ze sporymi wahaniami popytu, z jakimi mieliśmy do czynienia w kolejnych falach pandemii, jest dziś bezcenna – podkreśla Marcin Pleszko ekspert.


Dziś Emigo wykorzystywane jest w kilkunastu krajach, głównie Europy, ale co ciekawe, także w Indiach. Aplikacja wspiera w realizacji zadań zespoły sprzedaży, audytorów, inspektorów, serwisantów, a także personel sklepów. Ma około 6000 użytkowników. Ułatwia dotrzymywanie terminów i kontrolowanie zasobów, co jeszcze szczególnie istotne w wymagających czasach pandemii.

Źródło: Sagra

Najnowsze wiadomości

Europejski przemysł cyfryzuje się zbyt wolno – ERP, chmura i AI stają się koniecznością
BPSCEuropejski przemysł średniej wielkości wie, że cyfryzacja jest koniecznością, ale wciąż nie nadąża za tempem zmian. Ponad 60% firm ocenia swoje postępy w transformacji cyfrowej jako zbyt wolne, mimo rosnącej presji konkurencyjnej, regulacyjnej i kosztowej. Raport Forterro pokazuje wyraźną lukę między świadomością potrzeby inwestycji w chmurę, ERP i AI a realną zdolnością do ich wdrożenia – ograniczaną przez braki kompetencyjne, budżety i gotowość organizacyjną.
Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem
SymfoniaOd 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biznesie. Od tego dnia przedsiębiorcy zaczynają posługiwać się wspólnym standardem we wzajemnej wymianie dokumentów – fakturą ustrukturyzowaną, znaną jako FA(3) lub po prostu faktura KSeF.
Smart Factory w skali globalnej: jak MOWI porządkuje produkcję dzięki danym w czasie rzeczywistym
accevoCyfryzacja produkcji w skali globalnej wymaga dziś spójnych danych, jednolitych standardów i decyzji podejmowanych w czasie rzeczywistym. W środowisku rozproszonych zakładów produkcyjnych tradycyjne raportowanie i lokalne narzędzia IT przestają wystarczać. Przykład MOWI pokazuje, jak wdrożenie rozwiązań Smart Factory i systemu MES może uporządkować zarządzanie produkcją w wielu lokalizacjach jednocześnie, zwiększając przejrzystość procesów, efektywność operacyjną oraz stabilność jakości.
Hakerzy nie kradną już tylko haseł. Oni kradną Twój czas i przyszłość. Jak chronić ERP przed paraliżem?
Hakerzy coraz rzadziej koncentrują się wyłącznie na kradzieży haseł. Ich prawdziwym celem jest dziś sparaliżowanie kluczowych systemów biznesowych, przejęcie kontroli nad danymi i wymuszenie kosztownych decyzji pod presją czasu. System ERP, jako centralny punkt zarządzania finansami, produkcją i logistyką, stał się dla cyberprzestępców najbardziej atrakcyjnym celem. Ten artykuł pokazuje, dlaczego tradycyjne zabezpieczenia przestają wystarczać i jak realnie chronić ERP przed atakami, które mogą zatrzymać firmę z dnia na dzień.
PSI automatyzuje logistykę Rossmanna: Wdrożenie WMS i MFC w Czechach
PSINowoczesne centrum logistyczne Rossmann w Czechach to przykład, jak strategiczne inwestycje w automatykę i systemy IT wspierają skalowanie biznesu w handlu detalicznym. Projekt realizowany przez PSI Polska obejmuje wdrożenie zaawansowanego systemu WMS oraz sterowania przepływem materiałów, tworząc w pełni zintegrowane środowisko dla obsługi rosnących wolumenów sprzedaży i dynamicznego rozwoju e-commerce. To wdrożenie pokazuje, jak technologia staje się fundamentem efektywnej, przyszłościowej logistyki.



Najnowsze artykuły

Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
SENTEWspółczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
BPSC FORTERROZysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Warsztaty analityczne i sesja discovery. Jak wygląda pierwszy etap współpracy z partnerem wdrożeniowym ERP
TODIS ConsultingWdrożenie systemu ERP to jedna z najważniejszych strategicznych decyzji, jakie może podjąć firma. To inwestycja, która ma zrewolucjonizować procesy, zwiększyć efektywność i dać przewagę konkurencyjną. Jednak droga do sukcesu jest pełna potencjalnych pułapek. Wielu menedżerów obawia się nieprzewidzianych kosztów, oporu zespołu czy niedopasowania systemu do realnych potrzeb. Jak zminimalizować to ryzyko? Kluczem jest solidne przygotowanie. Zanim padnie słowo „wdrażamy”, konieczne jest przeprowadzenie trzech fundamentalnych etapów: warsztatów analitycznych, sesji discovery oraz analizy przedwdrożeniowej ERP. To nie są zbędne formalności, ale fundament, na którym zbudujesz sukces całego projektu.
Strategia migracji danych do nowego systemu ERP. Metody, ryzyka i najlepsze praktyki
TODISWdrożenie nowego systemu ERP to dla wielu firm nie tylko krok w stronę unowocześnienia procesów biznesowych, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Aby nowy system ERP zaczął efektywnie wspierać działalność organizacji, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie danych, które muszą zostać bezpiecznie i precyzyjnie przeniesione ze starego systemu. Migracja danych ERP to skomplikowany proces, wymagający zarówno zaawansowanej wiedzy technologicznej, jak i dokładnego planowania na poziomie strategicznym. W tym artykule przybliżymy najlepsze metody, wskażemy najczęstsze ryzyka oraz podpowiemy, jak przeprowadzić migrację krok po kroku.
Strategiczna przewaga czy kosztowny mit? Kto wygrywa dzięki chmurze?
Chmura miała być odpowiedzią na wyzwania sektora finansowego: przestarzałą infrastrukturę, rozproszone dane, rosnące oczekiwania klientów i klientek. Dziś korzysta z niej już 91% instytucji, a mimo to tylko nieliczne mówią o realnych efektach. Zaledwie 12% firm maksymalizuje potencjał chmury – tworzy skalowalne platformy, wdraża GenAI, monetyzuje dane. Reszta? Często grzęźnie w kosztach, integracjach i braku kompetencji. Różnica nie tkwi w technologii, ale w strategii – i to ona może zadecydować o miejscu w sektorze, który właśnie wchodzi w kolejną fazę transformacji.

Przeczytaj Również

282% więcej wdrożeń AI - jak CIO wchodzą w erę skalowania według Salesforce

Wzrost liczby pełnych wdrożeń AI o 282% rok do roku pokazuje, że CIO globalnych firm definitywnie w… / Czytaj więcej

Salesforce wprowadza Agentforce 3

Nowe, wirtualne centrum dowodzenia Agentforce Command Center oferuje pełen nadzór nad agentami AI… / Czytaj więcej

Apart stawia na Salesforce

Apart  jako pierwsza firma w tej branży w naszym kraju wdrożył rozwiązania technologiczne Sale… / Czytaj więcej

10 Trendów CRM, które zmienią rynek w 2025 roku – część X

W ciągu dziewięciu poprzednich części szczegółowo przeanalizowaliśmy transformację rynku CRM: od ro… / Czytaj więcej

10 Trendów CRM, które zmienią rynek w 2025 roku – część IX

W poprzedniej części naszego cyklu przyjrzeliśmy się innowacyjnemu podejściu do wyceny systemów CRM… / Czytaj więcej

10 Trendów CRM, które zmienią rynek w 2025 roku – część VIII

Dotychczasowe części naszego cyklu pokazały, jak CRM ewoluuje w odpowiedzi na potrzeby rynku i możl… / Czytaj więcej